Ciężkie czasy dla dolara

Ciężkie czasy dla dolara
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-07 (09:22)

Pierwszy tydzień 2007r upłynął pod wpływem umacniającego się jena, słabego dolara oraz rosnących cen złota i ropy naftowej. Nastroje na rynkach nie są najlepsze, jako że kondycja gospodarki amerykańskiej budzi wiele obaw.

Opublikowane w ostatnim czasie dane wskazują na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Potwierdzeniem tego była piątkowa publikacja danych z rynku pracy w USA. W grudniu stworzono 18 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wobec oczekiwanych 70 tysięcy. Stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 5%. Słabszy okazał się również odczyt indeksu ISM z sektora usług. Na te wiadomości giełda zareagowała silnymi spadkami, bowiem wzrosło ryzyko spełnienia się scenariusza zakładającego wystąpienia recesji w USA. Dolar ponownie znalazł się po presją, a ceny obligacji wzrastały. Słabe dane przemawiają za możliwością kolejnych obniżek stóp procentowych przez Fed. Na skutek kryzysu na rynkach kredytowych banki są bardziej ostrożne w kwestii pożyczania pieniędzy, a Fed zapowiedział już kolejne dwutygodniowe aukcje mające na celu utrzymanie płynności i ustabilizowanie krótkoterminowych stóp. Spodziewamy się, że w dniu dzisiejszym rynki będą pod pływem piątkowych publikacji. W takiej sytuacji powinien zyskiwać jen. Nieco gorzej będą się miały rynki akcji oraz USD.

EURPLN

Złoty nie zareagował na piątkowe dane z rynku pracy w USA. Pomimo istotnego osłabienia się dolara, wyprzedaży na rynkach akcji i mocniejszego jena kurs EURPLN w dalszym ciągu pozostawał w neutralnym zakresie wahań. W dniu dzisiejszym powinno nastąpić wybicie z zakresu wyznaczonego przez formacje trójkąta czyli obecnie z przedziału 3,5950-3,6100. Jednak silniejszy i określenie dalszego kierunku ruchu w najbliższym czasie na EURPLN może przynieść dopiero wyjście z zakresu 3,58-3,6275. Silny opór wyznacza 50-okresowa średnia na wykresie dziennym zbiegająca się z 50% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,6942.

EURUSD

Piątek przyniósł kolejną serię gorszych danych makroekonomicznych z USA i przyczynił się do dalszego osłabienia dolara. Słabsze dane NFP przyczyniły się do wzrostu EURUSD w okolice istotnego oporu wyznaczonego przez 78,6% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,4966. Sadzimy, że początek tygodnia może przynieść odreagowanie silnych piątkowych ruchów, jednak presja na dolara powinna zostać utrzymana. Wszelkie korekcyjne umocnienie USD w okolice 1,4640 wykorzystalibyśmy do zakupów EURUSD. Poziom ten wyznacza 200-okresowa średnia na wykresie godzinowym oraz tam nastąpiłoby dopełnienie się korekty nieregularnej. Dzisiaj ze strefy euro poznamy indeks nastrojów w gospodarce a także dane na temat inflacji PPI.

GBPUSD

Funt zdołał zyskać w piątek na wartości za sprawą nieco lepszych danych na temat indeksu PMI z sektora usług a także oczekiwań na słabszy raport z rynku pracy w USA. GBPUSD wzrósł w okolice 41,4% zniesienia fib całości spadków z poziomu 2,01, co okazało się atrakcyjnym poziomem do wznawiania krótkich pozycji w GBP. Oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii powinny w dalszym ciągu negatywnie wpływać na kurs funtdolara. Spadki powinny być kontynuowane w okolice dolnej linii kanału spadkowego, który widocznie wyraźny jest na wykresie w skali godzinowej. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,96, gdzie znajduje się projekcja 141,4% zniesienia ostatniej fali korekcyjnej.

USDJPY

USDJPY kontynuowal spadki w okolice 108,00 korzystając przede wszytskim po publikacji słabszych danych z gospodarki amerykańskiej. Podobnie jak indeksy amerykańskie, indeks japońskiej giełdy kontynuował dziś spadki jako że ozywiły się obawy przed recesją w USA. Dziś z rana jen pozostaje nieco słabszy, co jest zwyczajnym odreagowaniem ostatnich silnych spadków, jakie miały miejsce na USDJPY. Zbliżamy się do oporu wyznaczonego przez linię poprowadzoną po ostatnich maksimach. Istotną strefę oporu wyznacza rejon 109,50-109,80. Preferowalibyśmy monitorowanie rynky akcji. Kontynuacja wyprzedaży akcji powinna przyczynic się do umocnienia jena. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 109,00.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).