Międzyświąteczny brak płynności

Międzyświąteczny brak płynności
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-12-27 (09:49)

Okres między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem z reguły jest okresem o obniżonej płynności na rynku finansowym. Dziś dodatkowo jest jeszcze piątek, a kalendarium danych makroekonomicznych świeci pustkami.

Poza opublikowanymi już i nie wzbudzającymi większych emocji danymi z Japonii, w dalszej części dnia nie przewidziano właściwie nic istotnego. Inwestorzy tym bardziej zatem będą wykazywać niechęć do handlu, który powinien toczyć się w spokojnym tempie. Eurodolar po porannym podbiciu z 1,3740 do 1,3765 wykazywać może jednak tendencję zwyżkową z możliwym podbiciem do poziomu 1,38 lub nieco wyżej. Nie będą to jednak zmiany istotne z punku widzenia handlu już po Nowym Roku. Mimo wszystko jednak wygląda na to, że do przynajmniej do posiedzenia EBC 9 stycznia silne euro może się utrzymać. Stawki rynku pieniężnego dla EUR są cały czas bardzo wysokie (LIBOR1M dla EUR utrzymuje się powyżej poziomu 0,2 proc., podczas gdy nieco ponad miesiąc temu był poniżej 0,1 proc.), dla dolara są one niższe, co sprzyja przewadze odsetkowej wspólnej waluty.

Warte podkreślenia są też dobre nastroje panujące na rynku. Tanieją amerykańskie obligacje – rentowność 10-letnich obligacji skarbowych jest już w okolicach 3 proc., co jest odpowiedzią na oczekiwane dalsze wychodzenie z programu QE3, ale jednocześnie też potwierdza oczekiwania na szybką poprawę sytuacji gospodarczej w Stanach. Kapitał transferowany jest z bezpiecznych aktywów do bardziej ryzykownych i zaostrzanie polityki pieniężnej przez Fed tego nie zmienia. Mimo ostatniej decyzji Fed hossa na Wall Street została utrzymana. Wczoraj indeksy DJIA i S&P 500 ustanowiły nowe, historyczne rekordy. Przy założeniu dalszej poprawy sytuacji gospodarczej i wyników spółek, które w ostatnich latach przeszły w większości spore restrukturyzacje, hossa w 2014 r. powinna się utrzymać, choć może nie być tak spektakularna jak w obecnym.

Powyższe informacje są dobre dla złotego w dłuższej perspektywie. W krótkiej natomiast ostatnie wybicie poniżej poziomu 4,16 na EUR/PLN zostało wykonane przy bardzo niskiej płynności, jednak zdaje się potwierdzać, że dobre nastroje i pozytywne informacje z polskiej gospodarki będą dyskontowane przez kurs naszej waluty. W krótkim terminie możliwa jest korekta osłabiająca złotego, ale nie trwała tendencja do tego.

EURPLN: Silny złoty w końcówce roku to w ostatnich latach dosyć silna reguła, jednak w tym wychodzenie z QE3 zapowiadało raczej jego pewne osłabienie. W tym momencie kurs w okolicach 4,14 oznacza, że technicznie aktualne jest wybicie dołem z konsolidacji z kierunkiem na 4,10. Jednak biorąc pod uwagę, że to wybicie było na niskiej płynności, ruch powrotny wciąż może wystąpić

EURUSD: Powrót eurodolara do 1,38 jest w tym momencie wysoce prawdopodobny. Od początku sesji japońskiej dziś euro jest wyraźnie kupowane, a kurs urósł już z poziomu 1,37 do 1,3760. Przekroczenie 1,38 jednak w dniu dzisiejszym raczej nastąpić nie powinno.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.