W oczekiwaniu na Fed

W oczekiwaniu na Fed
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-12-18 (10:48)

Rynki wyczekują decyzji Fed w sprawie wielkości programu QE oraz sugestii na temat przyszłości polityki pieniężnej w USA. Po ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki wzrosły szanse na ograniczenie zakupów już dziś. Gdyby tak się stało, nastąpi pogorszenie nastrojów na rynkach i silne spadku eurodolara. Prysną wówczas nadzieje na rajd Świętego Mikołaja na złotym.

Decyzja o pozostawieniu programu na niezmienionym poziomie to dalsza stabilizacja notowań bądź wznowienie łagodnego osuwania się kursów EUR/PLN i USD/PLN w dół.

Po obserwacji zachowania rynku walutowego (eurodolar, polska waluta) w ostatnich dniach nie będzie przesadą stwierdzenie, że oczekiwanie na rezultaty ostatniego w tym roku posiedzenia FOMC (kończy się dziś) powoduje ignorowanie istotnych wydarzeń oraz danych makro. Cofając się do zeszłego tygodnia – kompromis ws. budżetu na kolejny rok wypracowany bardzo szybko w USA i zatwierdzony przez Kongres, nie spotkał się z większą reakcją, chociaż teoretycznie powinien umocnić dolara. Z kolei wczorajszy odczyt indeksu ZEW z Niemiec, obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych, wzrósł wyraźnie do wartości 62 pkt przy oczekiwaniach 55 pkt. Te dane z kolei, podobnie jak poniedziałkowy PMI z niemieckiego przemysłu, mogły umacniać euro. Tymczasem odkąd kurs EUR/USD dotarł do okolic 1,38, konsoliduje się w wąskim przedziale 1,37-1,3810. Trwa to już przeszło tydzień i zapewne będzie trwało jeszcze przez większą część dzisiejszego dnia, gdyż decyzja FOMC jest upubliczniona o godz. 20:00, natomiast konferencja prasowa odbywa się pół godziny później. Z dzisiejszych danych teoretycznie istotny powinien być indeks Instytutu Ifo z Niemiec, mierzący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości o rozpoczętych i wydanych pozwoleniach na budowę domów. Teoretycznie, gdyż w praktyce rynek pewnie je zignoruje, a eurodolar pozostanie w ww. zakresie konsolidacji lub nieznacznie go naruszy.

Seria bardzo dobrych danych z USA z grudnia (m.in. o zatrudnieniu i produkcji przemysłowej) zwiększyły grono uczestników rynku opowiadających się za scenariuszem cięcia programu QE3 już na dzisiejszym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Choć nadal pozostają oni w mniejszości, ich liczba zwiększyła się wyraźnie w porównaniu do ankiet przeprowadzanych miesiąc wcześniej. Podobnego rozwoju wypadków w żaden sposób nie można wykluczać. Gdyby Fed faktycznie zdecydował się dziś ograniczyć ilość pieniędzy przeznaczanych na skup obligacji, byłby to z pewnością cios dla nastrojów na rynkach przed końcem roku, a w szczególności inwestycji o podwyższonym ryzyku. Z dużym prawdopodobieństwem odbiłoby się to również negatywnie na notowaniach złotego. W zależności od skali cięcia, wyprzedaż przyjęłaby bądź łagodną (ruch EUR/PLN w rejon 4,19-4,20, USD/PLN 3,05-3,06), bądź dużo bardziej odczuwalną formę, w której polska waluta traci ok. 1 proc. wobec euro (kurs przebija 4,20) oraz nawet 1,5 proc. w relacji do dolara (USD/PLN rośnie do 3,07-3,08). W przypadku pierwszej opcji mowa o redukcji rzędu 10, zaś w drugiej 15-20 mld dol. miesięcznie.

Brak wiążącej decyzji dziś nawet w sytuacji jednoznacznego zasugerowania, że QE zostanie ograniczone w I kw. przyszłego roku, nie powinno specjalnie złotemu zaszkodzić. Podobny scenariuszu jest w 100 proc. zdyskontowany. Mogłoby wręcz wówczas dojść do wznowienia łagodnej tendencji spadkowej kursów.

Można też zastanowić się, czy przesunięcie tego kroku jednak o miesiąc lub nawet trzy będzie miało jakieś negatywne reperkusje. Presji inflacyjnej w USA nie ma, co potwierdza wczorajszy odczyt inflacji CPI za listopad. W tym momencie niewielkie przedłużenie programu QE3 w pełnej mocy pozwoli też uniknąć ewentualnego błędu ze strony Fed w postaci zbyt mocnego zszokowania rynku. Patrząc jednak na wysoki kurs eurodolara, taka zapowiedź i tak powinna sprowokować większą korektę spadkową na tej parze walut.

EURPLN: W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej złoty stracił nieco na wartości w stosunku do euro. Kurs pozostaje jednak w szerokim paśmie konsolidacji między 4,16 a 4,22. Przyszłość polskiej waluty w krótkim terminie uzależniona jest w pełni od wyników głosowania w gronie FOMC. Ograniczenie programu skupu obligacji już dziś negatywnie wpłynie na wycenę złotego. W zależności od skali cięcia wyprzedaż może nawet przyjąć pokaźne rozmiary. W grę wchodzi nawet ruch w rejon 4,21. Pozostawienie parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie nie powinno spotkać się z silniejszą reakcją rynku. Niemniej, wówczas można zakładać, że EUR/PLN wznowi łagodną tendencję spadkową.

EURUSD: Kurs utrzymuje się w konsolidacji poniżej poziomu 1,38. Efekt debat w gronie Fed będzie miał fundamentalne znacznie dla notowań i ustawi rynek na nadchodzące kilkanaście sesji. Decyzja o cięciu programu QE3 umocni dolara, który na wówczas szanse zakończyć rok na poziomie wyższym niż dwuletnie minima, przy których znajduje się od połowy grudnia. Kluczowym wsparciem pozostają okolice 1,37. Przebicie tej bariery otworzy drogę do spadków w kierunku 1,36. Pozostawienie wielkości QE na niezmienionym poziomie utrzyma rynek blisko, ale poniżej 1,38. Ruchu w kierunku 1,40 w horyzoncie końca roku nie można wykluczyć, ale jest on mniej prawdopodobny niż korekcyjne wzmocnienie dolara.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.