Kolejny argument dla jastrzębi w Fed

Kolejny argument dla jastrzębi w Fed
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-12-11 (10:52)

Podczas wczorajszej sesji nastąpiła dalsza fala aprecjacji euro względem dolara, chociaż na rynku nie działo się nic, co fundamentalnie tłumaczyłoby wzrost kursu EUR/USD do poziomu 1,3795 (rano testowano okolice 1,3730).

W kalendarium nie były przewidziane istotniejsze publikacje danych, natomiast wystąpienie publiczne Mario Draghiego poświęcone było głównie kwestii unii bankowej. Co prawda nawiązał do poziomu inflacji w strefie euro, deklarując, że nie grozi jej scenariusz japoński (deflacja), ale ten pogląd to nic nowego. Najważniejsze rzeczy prezes ECB powiedział na zeszłotygodniowej konferencji po posiedzeniu EBC i to właśnie m. in. uznane za bardziej jastrzębie komentarze prezesa EBC są przyczyną siły euro. Inną to także dobry sentyment na rynkach, chociaż wczoraj między eurodolarem a rynkami giełdowymi nastąpił dysonans. Przy wzrostach euro spadały giełdy w Europie i indeksy przy Wall Street, jednak bardziej niż realnym oczekiwaniem na działanie Fed już w grudniu należałoby to tłumaczyć zwykłą fazą korekty po wcześniejszych silnych wzrostach (od początku roku S&P urósł już 36 proc., natomiast DAX prawie 19 proc.).

Niemniej, warto zaznaczyć, że ankiety przeprowadzone wśród analityków i ekonomistów przez agencje Bloomberg i Reuters po piątkowych dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy pokazują, że znacząco więcej z nich spodziewa się jednak szybszego rozpoczęcia wychodzenia z QE3. W badaniu Bloomberga 34 proc. ankietowanych spodziewa się redukcji programu podczas grudniowego posiedzenia (w listopadzie odsetek ten wynosił 17 proc.). W badaniu Reutersa przeprowadzonym z ekonomistami amerykańskich wielkich banków (tzw. primary dealers) dominuje pogląd, że QE3 będzie ograniczane najpóźniej w marcu. Na grudzień wskazuje 5 z 18 ankietowanych (28 proc.). Badania te faktycznie potwierdzają, że zwiększyło się grono analityków przewidujących rozpoczęcie działania przez Fed już w grudniu, jednak dalej są oni w mniejszości.

Warto natomiast zobaczyć, jak na zachowanie eurodolara wpłynie wypracowany bardzo szybko, bo dziś w nocy, kompromis ws. przyszłorocznego budżetu USA. Osiągnięto go poprzez anulowanie części cięć wydatków na lata 2014-2016 w kwocie 63 mld USD, przy braku podniesienia podatków. Założono też redukcję deficytu o 23 mld USD w ciągu kolejnych 10 lat. Proces legislacyjny budżetu dalej polega na zatwierdzeniu projektu przez dwie izby parlamentu, a następnie podpisanie przez prezydenta. Nie powinno być z tym jednak problemu. Decyzja o kompromisie umocniła dolara, ale kurs 1,3760 to dalej wysoko. Teoretycznie uchwalenia porozumienia, razem z mocnymi danymi gospodarczymi, jest silnym argumentem dla Fed do rozpoczęcia luzowania już w grudniu lub styczniu. Moim zdaniem jednak tak się nie stanie, chociaż grudniowy komunikat Fed może nieść jasny przekaz o wychodzeniu z QE w I kw. 2013 r., co pewnie w przyszłym tygodniu będzie przyczynkiem do spadków eurodolara. Jeżeli jednak dziś dolar nie zacznie zyskiwać na fali tego porozumienia to dojście do nawet 1,40 w horyzoncie tygodnia będzie bardziej prawdopodobne.

EURPLN: Okres niskiej zmienności na tej parze walutowej utrzymał się wczoraj i może to także mieć miejsce dziś. Kurs konsoliduje się w okolicy poziomu 4,18. Nie można jeszcze mówić o złamaniu tej bariery, ale jeżeli na szerokim rynku nie będzie widocznego pogorszenia nastrojów to złoty może dalej lekko się umacniać. Jednak jeśli poziom 1,38 na eurodolarze sprowokuje sprzedających do wygenerowania korekty, można też spodziewać się powrotu EUR/PLN do okolic 4,20.

EURUSD: Sentyment do wspólnej waluty pozostaje bardzo dobry – wczoraj względem dolara testowała ona poziom 1,3795, a aktualnie jest przy 1,3760. Bardzo blisko jest już lokalne maksimum z października na 1,3832, który to poziom jest teraz najbliższym ważnym oporem. Utrzymanie się eurodolara powyżej 1,3730 będzie zwiększać prawdopodobieństwo ataku na ten poziom, być może już dziś.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.