Dolar znów ulubieńcem spekulantów

Dolar znów ulubieńcem spekulantów
Komentarz walutowy Alior Bank
Data dodania: 2013-11-18 (09:20)

Ostanie dane Commodity Futures Trading Commission pokazały, że w tygodniu zakończonym 12 listopada długie pozycje netto w USD inwestorów traktowanych jako spekulacyjni podwoiły się względem poprzedniego tygodnia do 14,46 mld USD, co jest najwyższą wartością do 10 września.

Pierwszym powodem takiego przyrostu zakładów na umocnienie dolara były bardzo dobre dane z rynku pracy USA opublikowane 8 listopada. Można domniemywać, że większość pozycji zostało zawartych względem euro w reakcji na nieoczekiwaną obniżkę stóp procentowych EBC, co z resztą widać po zmianie pozycji netto w kontraktach na unijną walutę – z 33,1 tys. na 16,8 tys. Drugą istotną zmianą jest przyrost pozycji netto przeciw jenowi japońskiemu – z -73,8 tys. do -95,1 tys. – co pokazuje, że w obliczu informacji ściśle związanych z Japonią, inwestorzy zaczynają rezygnować z „bezpiecznych przystani” na rzecz bardziej ryzykownych aktywów. Pamiętać należy jednak, że raport dotyczy sytuacji sprzed wystąpienia wiceszef Fed Janet Yellen, na którym zaprezentowała ona gołębie stanowisko oddalające perspektywę prędkiego ograniczania programu skupu aktywów. Ale brak gwałtownej przeceny USD od tego momentu sugeruje, że długie pozycje w tej walucie są dalej utrzymywane i choć podtrzymuje to ryzyko dynamicznego upłynnienia pozycji, to widzę małe prawdopodobieństwo takiego scenariusza. Porównując fundamenty USD, EUR i JPY zarówno od strony siły ożywienia, jak i perspektyw polityki monetarnej, w średnim i długim terminie dolar prezentuje się najmocniej. Jakkolwiek w krótkim terminie dopuszczalne są wahania pod wpływem pojedynczych informacji i danych, tak w ogólnym rozrachunku inwestorzy ustawiają się pod aprecjację USD i musiałyby nastąpić spore zawirowania na rynku, aby to przekonanie zmienić.
Dzisiejsze kalendarium nie zawiera pierwszorzędnych pozycji, tak więc brak jest argumentów do wzmożonego handlu. Dane o handlu zagranicznym ze strefy euro, napływ kapitałów długoterminowych do USA oraz indeks rynku nieruchomości należą do raportów, które zwykły cieszyć się umiarkowanym zainteresowaniem. W poniedziałek aktywni będą przedstawiciele EBC i Fed, ale małe są szanse, aby wprowadzili poruszenie wśród inwestorów. Ci pierwsi (09:30 Yves Merch, 20:00 Joerg Asmussen) raczej nie powiedzą nic nowego i prawdopodobnie tylko powtórzą, że bank centralny może dalej luzować politykę pieniężną, a wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej jest możliwe. Z kolei wypowiedzi tych drugich będą pozostawać w cieniu zeszłotygodniowego wystąpienia Janet Yelen, która wyraźnie nakreśliła, w którą stronę będzie chciała kierować politykę Fed.

EUR/PLN: Zakładany marazm na rynku walutowym, zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym, powinien utrzymać EUR/PLN blisko 4,1850 +/- 1 gr. W dalszej części tygodnia możemy oczekiwać szerszej zmienności w dobrze znanym kanale 4,16-4,20.

EUR/USD: W poniedziałek możemy oczekiwać płytkiego handlu, który nie ruszy eurodolara praktycznie z miejsca. Podczas gdy 1,35 kusi przełamaniem pod naporem popytu, kolejny opór na 1,3530 nie podda się tak łatwo. Pierwsze wsparcie widzę w rejonie 1,3440, choć wątpię, abyśmy dziś oglądali zbliżone poziomy.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Alior Bank
Alior Bank
Komentarz dostarczył:
Alior Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

2025-05-14 Analizy walutowe MyBank.pl
Gdy w 2002 roku mieszkańcy strefy euro po raz pierwszy usłyszeli dźwięk nowej monety, nikt nie przypuszczał, że dwie dekady później przyszłość papierowego pieniądza stanie pod znakiem zapytania. Dziś, po wielomiesięcznych negocjacjach, Rada UE i Parlament uzgodniły wspólny limit 10 000 euro na płatności gotówkowe oraz obowiązek weryfikacji tożsamości przy transakcjach między 3 000 a 10 000 euro, tłumacząc to koniecznością walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Bliski Wschód nowym centrum AI?

Bliski Wschód nowym centrum AI?

2025-05-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Administracja Donalda Trumpa aktywnie wspiera rozwój sztucznej inteligencji w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich poprzez zawieranie nowych umów handlowych, które zwiększają dostęp tych państw do zaawansowanych technologii firm Nvidia i AMD. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wzmocnienie infrastruktury technologicznej regionu, ale również zacieśnienie strategicznych relacji gospodarczych z USA.
Jen japoński wraca do łask

Jen japoński wraca do łask

2025-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński wraca do łask po nagłym zwrocie w notowaniach dolara amerykańskiego, który zyskał na pierwszych konkretnych umowach zmiękczających napięcia handlowe między USA a Chinami. Tym samym na pierwszy plan wraca aspekt monetarny Japonii, a mianowicie kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w tym państwie.
Złoty pozostaje słabszy

Złoty pozostaje słabszy

2025-05-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek mimo euforii na Wall Street po decyzjach o wyraźnej redukcji stawek celnych na Chiny (i wzajemnie) nie przyniósł umocnienia złotego. Polska waluta osłabiła się wobec dolara, który był wczoraj głównym beneficjentem poprawy globalnego sentymentu, ale i też wobec innych walut. To pokazuje, że rynek szybko skorygował umocnienie złotego z końca ubiegłego tygodnia, jakie było wynikiem czwartkowego komentarza szefa NBP, który był "jastrzębi" - cięcie stóp w środę nie było początkiem cyklu, ...
Radykalna deeskalacja?

Radykalna deeskalacja?

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Finał weekendowych rozmów przedstawicieli USA i Chin w Genewie przynosi mocne zaskoczenie - strony uzgodniły, że cła maja być ścięte do 10 proc. (dla produktów z USA), oraz 30 proc. dla towarów z Chin (USA będą dalej doliczać "karne" cła za fentanyl w wysokości 20 proc.). Ustalenie ma wejść w życie od 14 maja i potrwać 90 dni. W tym czasie strony mają pracować nad poważną umową handlową. Wygląda świetnie? Ciśnie się tylko jedno pytanie, po co było to wcześniejsze zamieszanie i faktyczne embargo, skoro USA zeszły z cłami po pierwszych rozmowach z Chinami znacznie bardziej, niż to same zapowiadały.
Ulga na rynkach

Ulga na rynkach

2025-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Weekendowe rozmowy handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w Genewie zakończyły się zapowiedzią „istotnego postępu”, choć bez konkretnych ustaleń dotyczących poziomów ceł czy terminów dalszych działań. Rynki przyjęły ten rozwój wydarzeń z umiarkowanym optymizmem – brak eskalacji napięć został odebrany jako ulga, a ryzyko natychmiastowego pogorszenia relacji handlowych zostało oddalone.
Czy to koniec wojny handlowej?

Czy to koniec wojny handlowej?

2025-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Po szoku wywołanym zapowiedzią nałożenia drakońskich ceł przez prezydenta Trumpa zaledwie miesiąc temu na rynkach w zasadzie nie ma śladu. Choć obraz nowej rzeczywistości gospodarczej nadal się nie wyłonił, inwestorzy wyceniają optymistyczny scenariusz. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się pod dyktando de-eskalacji na linii USA-Chiny. Po tym, jak miesiąc temu ogłoszone zostały bardzo wysokie cła na import z niemal wszystkich kierunków do USA przedstawiciele Białego Domu twierdzili, że była to przede wszystkim pułapka zastawiona na Chiny, gdyż z pozostałymi krajami szybko zostaną podpisane porozumienia handlowe.
Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia o tym, że USA i Chiny zdołały przełamać impas we wzajemnych relacjach handlowych po weekendowym spotkaniu przedstawicieli tych krajów w szwajcarskiej Genewie, przekładają się na podbicie USDPLN ponad 3,80 w ślad za wyraźnym zejściem EURUSD w okolice 1,11. W przypadku EURPLN zeszliśmy poniżej 4,23. Zniesienie wzajemnych ceł pomiędzy USA, a Chinami jest o wiele bardziej znaczące, niż to spekulował rynek jeszcze w miniony piątek.
Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.