Yellen umiarkowanie gołębio o polityce pieniężnej

Yellen umiarkowanie gołębio o polityce pieniężnej
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-11-15 (10:01)

Przesłuchanie J. Yellen nie dało jasnych wskazówek na temat przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. Następczyni B. Bernanke stwierdziła jednak, że ożywienie jest nietrwałe i potrzebne jest dalsze wzmocnienie rynku pracy. Jej postawę można więc uznać za umiarkowanie gołębią. Dolar stabilnie. Złoty mocniejszy, będzie dziś lekko tracić.

Wiceprezes Fed J. Yellen podczas przesłuchania przed senacką komisją broniła decyzji o wprowadzeniu programu skupu obligacji (QE). Stwierdziła, że wsparł on amerykańską gospodarkę, a zyski z zastosowania tego rozwiązania przewyższają koszty. Zapewniła jednocześnie, iż program nie będzie trwał w nieskończoność. Zastrzegła jednak, że błędem byłoby zbyt wczesne wycofanie wsparcia w sytuacji, gdy ożywienie jest nietrwałe. Kluczową kwestią jest monitorowanie ryzyk powodowanych przez QE oraz symptomów formujących się nierównowag (obecnie Yellen takowych nie dostrzega). Konieczna jest natomiast dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy w USA. Trwałe ożywienie pozwoli na ograniczenie aktywności Fed na rynku oraz zapewni w przyszłości powrót do tradycyjnych instrumentów polityki pieniężnej.

Wystąpienie Yellen, jak można się było spodziewać, nie dało jasnych wskazówek dotyczących przyszłości programu QE3. Przyszła szefowa Fed zaprezentowała bardzo wyważone, dyplomatyczne stanowisko. Niemniej, uwaga o konieczności dalszego wzmocnienia rynku pracy przesądza, że dopiero przyszłoroczne posiedzenia Banku będą tymi, na których zapadną decyzje o ograniczeniu skali zakupów aktywów. W tej sytuacji szanse na kontynuację krótkoterminowego trendu aprecjacji dolara, skutkującego przełamaniem poziomu 1,33 na parze EUR/USD wyraźnie zmalały. Dla złotego oznacza to, że do końca roku pozostanie mocną walutą.

Z pozostałych informacji, zgodnie z prognozami, formalnie, recesja w strefie euro zakończyła się w III kw. br. PKB wzrósł, w porównaniu do poprzedniego okresu, drugi kwartał z rzędu. W ujęciu rok do roku europejska gospodarka pozostaje w kontrakcji już blisko dwa lata. Między lipcem a wrześniem tempo tego procesu osłabło. Dynamika spadku PKB r/r była najniższa od I kw. 2012 r.
W Polsce ożywienie nabiera tempa. W III kw. wzrost gospodarczy zbliżył się do poziomu 2 proc. i był najwyższy od II kw. 2012 r. Spowolnienie trwało więc 5, a nie licząc, sztucznie wygenerowanego przyspieszenia z II poł. 2011 r., 9 kwartałów. Wyrównany został tym samym najgorszy wynik z ostatniej dekady. Dane GUS potwierdzają jednak, że polska gospodarka weszła w fazę trwałego, cyklicznego ożywienia. Potrwa ono co najmniej kolejne 4-5 kwartałów. W ostatnich miesiącach tego roku dynamika PKB zbliży się lub osiągnie 2,5 proc., a pod koniec przyszłego wyraźnie przekroczy 3 proc.

Najprawdopodobniej będzie to jednak rozwój bez znaczącej poprawy sytuacji na rynku pracy. Jeszcze długo (co najmniej przez najbliższe 1,5 roku) stopa bezrobocia pozostanie powyżej poziomu 12 proc. Złamanie tej bariery można by uznać za znaczącą poprawę.

W kolejnych kwartałach PKB napędzany będzie przyrostem konsumpcji oraz wzrostem inwestycji. Wyraźnie zwiększy się udział wydatków publicznych (cykl wyborczy). Zostało to już de facto zapowiedziane przez rząd, kiedy nowelizowany był (na 2013 r.) i uchwalany (na 2014 r.) budżet państwa. Obniżeniu ulegnie, natomiast pozytywny wpływ eksportu netto. Dopiero dłuższa faza odrodzenia popytu konsumpcyjnego, za którą podąży wzrost inwestycji, będzie w stanie spowodować odczuwalną poprawę sytuacji na rynku pracy. Z punktu widzenia złotego, wczorajsze, jak i kolejne dane, które będą napływać przez najbliższe kilka miesięcy, powinny wspierać notowania rodzimej waluty. Z drugiej strony, rynek w dużym stopniu zdyskontował już te pozytywne informacje, a kluczowym determinantem jest i pozostanie przyszłość polityki pieniężnej w USA.

EURPLN: Trzeci dzień korekcyjnego umocnienia złotego. Kurs spadł do wsparcia na 4,1850. Polska waluta odzyskała tym samym całość strat, które stały się jej udziałem podczas poniedziałkowej, świątecznej sesji 11 listopada. By scenariusz wzrostu notowań w rejon 4,2200/300 się zrealizował, dziś rynek powinien zacząć piąć się w górę. Przebicie się poniżej 4,1850 zmieni postrzeganie rynku na bardziej pro-spadkowy. Póki rynek utrzymuje się powyżej tej bariery, pozostaję przy prognozie kolejnej, łagodnej fali osłabienia złotego. Dziś dobra okazja do krótkoterminowych zakupów.

EURUSD: Rynek stabilizuje się w rejonie 1,3450. Wystąpienie J. Yellen nie wpłynęło na wycenę dolara. Scenariusz przyszłych wahań na rynku nie ulega zmianie. Spodziewam się konsolidacji notowań między 1,33 a 1,35. Obecne kwotowania uznaję, więc za dogodne do zajmowania krótkich pozycji na euro. Kurs osunie się w najbliższych kilkunastu godzinach handlu na niższe poziomy.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.