Zbliża się czas decydujących rozstrzygnięć w USA

Zbliża się czas decydujących rozstrzygnięć w USA
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-10-14 (09:19)

Kolejne rozmowy w sprawie zażegnania kryzysu w USA nie przynoszą rezultatu. Zgoda na zwiększenie limitu zadłużenia kraju to obecnie kluczowa kwestia. Brak porozumienia w sprawie budżetu to z kolei dla rynków kolejny tydzień bez dostępu do informacji, rosnące koszty przestoju administracji oraz negatywny wpływ na morale Amerykanów.

Sytuacja jest coraz bardziej napięta.

Polityczne przepychanki między Demokratami i Republikanami oraz prezydentem B. Obamą trwają. Weekendowe rozmowy przewodniczących ugrupowań w Senacie ponownie nie przyniosły rezultatu. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się 17 października, czyli ostateczny (przynajmniej teoretycznie) termin zgody na podwyższenie limitu zadłużenia USA, bez której nastąpi formalne bankructwo najpotężniejszej gospodarki świata. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Choć, jak się spekuluje, poprzez różnego rodzaju księgowe sztuczki, jest duże prawdopodobieństwo odsunięcia o kilka, czy kilkanaście dni momentu faktycznego opustoszenia kasy państwa, każdy dzień przerwy w pracy administracji centralnej generuje koszty i negatywnie wpływa na nastroje Amerykanów. Grozi to osłabieniem aktywności gospodarczej i utratą miejsce pracy. Dla rynków oznacza dalsze zakłócenia w dostępie do informacji; brak publikacji podstawowych wskaźników makroekonomicznych. Ze względu na finisz negocjacji w sprawy budżetu i limitu długu, tydzień, pomimo, że ponownie bez raportów z USA, zapowiada się emocjonująco.

Jedna z nielicznych publikacji z USA z ostatnich dwóch tygodni – indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan – okazała się bliska wartości oczekiwanej. Według niepełnych jeszcze danych, w październiku sentyment pogorszył się wyraźnie, trzeci miesiąc z rzędu. Według wyliczeń tej instytucji wskaźnik jest obecnie na najniższym poziomie od stycznia. Im jednak gorsze dane z największej gospodarki świata tym lepiej, w krótkim terminie, lepiej dla rynków. Oddali się bowiem perspektywa silniejszego cięcia programu skupu aktywów, a to oznacza więcej pieniędzy na ryzykowne inwestycje. Na dane eurodolar jednak nie zareagował. Kurs utrzymuje się na wysokich poziomach.

Sytuacja na rachunku obrotów bieżących Polski w miesiącach letnich okazała się gorsza niż pierwotnie szacował Narodowy Bank Polski i jak wynikało z prognoz ekonomistów. Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu zanotowano deficyt na poziomie średnio 600 mln EUR, podczas gdy mediana oczekiwań oscylowała wokół 200 mln EUR. Niewielki wpływ na wzrost nierównowagi zewnętrznej Polski miała jednak sytuacja w wymianie handlowej, co jest pozytywnym zjawiskiem. W sierpniu, piąty miesiąc z rzędu, zanotowano przewagę eksportu nad importem, wyższą niż w lipcu. Zakładając brak poważnego załamania we wrześniu, można śmiało przyjąć, że III kw. przyniesie druga, kolejną, kwartalną nadwyżkę handlową. Z podobną sytuacją nie mieliśmy do czynienia w ostatnich dwudziestu latach. Polska gospodarka szybko zwiększa konkurencyjność. Przyczyniają się do tego w największym stopniu niska dynamika płac oraz płynny kurs walutowy. Ten pierwszy czynnik to efekt wysokiego bezrobocia oraz relatywnie dużych zasobów siły roboczej. Jeśli chodzi o reżim kursowy, okazuje się, że już drugi raz na przestrzeni ostatnich 5 lat, swobodnie poruszający się w ślad za zmianami popytu i podaży złoty, ratuje gospodarkę przed wpadnięciem w recesję. W obliczu stagnacji popytu na rynku wewnętrznym, polskie firmy szybko zdobywają zagranicznych odbiorców. Również, co potwierdza struktura geograficzna polskiego handlu, poza Unią Europejską, gdzie długotrwała recesja ogranicza możliwości zdobywania nowych zamówień.

Wracając do salda obrotów bieżących, słabsze zachowanie tej kategorii to potencjalnie niekorzystna informacja dla złotego. I właśnie osłabieniem zareagowała polska waluta na publikację raportu NBP. Rzadko w ostatnim czasie dane makroekonomiczne z Polski wpływały na lokalny rynek walutowy. Tym razem kursy wobec euro, dolara czy funta przesunęły się o ok. grosz w górę. Piątkowa sesja przyniosła więc realizację zysków, wobec czego EUR/PLN zakończył tydzień blisko poziomów z poniedziałkowego otwarcia. Scenariusz wzrostu notowań w rejon 4,25 wobec euro i 3,15 w relacji do dolara, obowiązuje. Zachowanie rynku długu na daje specjalnie podstaw do optymizmu, jeśli chodzi o walutę.

EURPLN: W piątek zloty stracił nieznacznie na wartości, co skutkowało powrotem kursu w rejon 4,1900. W dalszym ciągu na rynku dzieje się niewiele. Podtrzymujemy scenariusz, że w krótkim terminie, kiedy wrócił normalna zmienność i płynność na rynku, polska waluta straci na wartości wobec euro. Scenariusz wzrostów notowań w okolice 4,25 jest nadal aktualny.

EURUSD: Kurs wzrósł w okolice 1,3600 niejako dopełniając drugie ramię formacji RGR widocznej na wykresie o dziennym interwale. Obecnie do pełnej realizacji tej technicznej formacji brakuje spadków na 1,3470 (linia sygnalna), a następnie przebicia się poniżej tej bariery. Spadki, które najpewniej nastąpią po takim wybiciu sprowadzą kurs co najmniej do okolic 1,3350. Dziś, ze względu na święto Columbus Day (giełdy pracują, rynki obligacji nie) na rynku powinno być spokojnie. Maksymalny zasięg wzrostów to 1,3600, spadki nie powinny przekroczyć 1,3520.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.