Jeszcze dziś decyzja ws. prezesury Fed

Jeszcze dziś decyzja ws. prezesury Fed
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-10-09 (09:56)

Nadal brak porozumienia w sprawie budżetu i limitu długu w USA. Prawdopodobnie dziś Obama ogłosi Yellen nową szefową Fed. W centrum uwagi „minutes” z ostatniego posiedzenia Rezerwy. Dolar mocniejszy, złoty będzie tracił.

Kryzys budżetowy w USA trwa już 9. dzień. Prezydent B. Obama po raz kolejny zaapelował do Republikanów by nie stosowali szantażu i zgodzili się poddać pod głosowanie ustawę budżetową. Tymczasem jak ujawnił anonimowy urzędnik Białego Domu, dziś wieczorem polskiego czasu Obama zamierza mianować J. Yellen nową szefową Rezerwy Federalnej. Nie będzie oczywiście zaskoczeniem, jako że była ona murowaną kandydatką do objęcia schedy B. Bernanke. Rynek oczekuje, że będzie ona kontynuować politykę dotychczasowego prezesa. Yellen uważana jest za współtwórczynię polityki Fed utrzymywania stóp procentowych na możliwie najniższym poziomie w okresie ostatniego kryzysu finansowego w celu ratowania gospodarki. Inicjowała też inne posunięcia mające na celu pomoc dla przedsiębiorców. Ewentualną nominację musi jeszcze zatwierdzić Senat, ale będzie to tylko formalnością. Rynek powinien pozytywnie przyjąć tę informację, choć jest ona w zasadzie zdyskontowana przez rynek.

W najnowszym dokumencie World Economic Outlook (WEO) Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy światowego wzrostu gospodarczego w 2013 i 2014 r. MFW spodziewa się, że w tym roku globalny PKB zwiększy się o 2,9 proc. wobec 3,1 proc. prognozowanych trzy miesiące wcześniej. Produkt Stanów Zjednoczonych wyniesie, odpowiednio, 1,6 i 2,6 proc. (o 0,1 i 0,2 pp. mniej niż szacowano w lipcu). Fundusz przewiduje, że wzrost gospodarczy w strefie euro w 2014 r. wyniesie 1,0 proc. (wyżej o 0,1 pp) wobec spadku o 0,4 proc. w 2013 r. (bez zmian). Dla Niemiec prognozowany jest na 1,4 proc. w 2014 r. (podwyżka o 0,2 proc.) po wzroście o 0,5 proc. w 2013.
W przeciwieństwie do większości krajów świata, MFW podniósł prognozę PKB Polski w przyszłym roku do 2,4 proc. wobec 2,2 proc. w poprzednim WEO. Projekcja za 2013 r. nie uległa zmianie (1,3 proc.). W ocenie MFW, w Polsce rozpoczął się okres mocnych wzrostów popytu krajowego. W bilansie ryzyk dla prognozy przeważają jednak te oddziałujące w kierunku słabszego PKB. Kluczowym zagrożeniem dla Polski oraz innych krajów z silnymi powiązaniami ze strefą euro jest przedłużająca się recesja w regionie. MFW dodaje jednocześnie, że nasz kraj potrzebuje solidnego programu reform, ponieważ przeważająca część, utrzymującego się na wysokim poziomie, bezrobocia ma charakter strukturalny. Ponadto, Polska powinna podjąć kroki zmierzające do ograniczenia długu publicznego, ponieważ jego poziom zaczyna ciążyć na wynikach gospodarki. W większości gospodarek wschodzących inflacja utrzyma się na niskim poziomie.

MFW ponownie przestrzegł, że przedłużenie impasu w sprawie uchwalenia budżetu oraz podwyższenia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych może mieć silne, negatywne implikacje dla światowej gospodarki. Fundusz zaleca ostrożność oraz jasną komunikację odnośnie do przyszłych działań Fed nakierowanych na wycofywanie z ultra łagodnej polityki pieniężnej. Będzie to bowiem miało kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarek wschodzących, w których już sama zapowiedź działań spowodowała osłabienia aktywności i pogorszenie jakości aktywów. MFW spodziewa się, że jeszcze przed końcem roku Fed ograniczy program QE, ale pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie do 2016 r. W przypadku polityki monetarnej w strefie euro, MFW zaleca dalsze obniżki stóp procentowych, w tym depozytowej do ujemnego poziomu.

Dziś wieczorem opublikowane zostanie sprawozdanie z posiedzenia Fed we wrześniu. Może ono wskazać, jak kształtuje się układ sił w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku oraz rzucić więcej światła na możliwe wyniki głosowań podczas posiedzeń w październiku i grudniu.

EURPLN: Złoty pozostaje względnie stabilny. Kurs utrzymuje się w okolicach 4,1900. Dopóki bariera ta nie zostaje złamana, scenariusz wzrostu notowań pozostaje w grze. Wczorajsze załamanie na parkietach w Stanach oraz nieco lepsza wycena dolara wobec euro, mogą sprzyjać realizacji prognozy łagodnej deprecjacji złotego podczas nadchodzących sesji. Nadal obecne poziomy wykorzystuję do bieżących zakupów euro.

EURUSD: Kurs dwukrotnie w ostatnich kilkunastu godzinach testował poziom 1,3600, ale dzisiejszy handel rozpoczyna się ok. 50 pipsów niżej. Obraz rynku prezentuje się korzystnie dla amerykańskiej waluty. Rynek nie ma ochoty na dalsze wzrosty. Spodziewam się przyspieszenia spadkowej tendencji na przestrzeni całej dzisiejszej sesji.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.