Draghi pozbawi dziś złudzeń euro-byków

Draghi pozbawi dziś złudzeń euro-byków
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-10-02 (09:15)

Spadek inflacji, fatalne dane o dynamice kredytów oraz ogólne wytracenie trajektorii przez gospodarkę strefy euro spowoduje, że dzisiejsze wystąpienie M. Draghiego będzie bardzo gołębie. Spodziewam się, że wpłynie to negatywnie na wycenę wspólnej waluty. Notowania wobec dolara zaatakują dolną barierę konsolidacji na 1,3450.

Zamieszanie wywołane niewydaniem, przed rozpoczęciem nowego roku fiskalnego, zgodny na wydatki rządu USA tylko na chwilę zachwiało pozycją dolara. Kurs wzrósł w okolice 1,3590 po czym szybko powrócił w granice konsolidacji (1,3456-1,3560). Wzrost popytu na wspólną walutę można tłumaczyć tym, że kosztowne batalie w Kongresie mogą oddalić perspektywę ograniczenia skali zakupów aktywów przez Rezerwę Federalną przed końcem 2013 r. Coraz bardziej realne staje się przesunięcie publikacji kluczowych dla rynku piątkowych danych o liczbie nowych zatrudnionych i bezrobociu w USA. W tym kontekście pierwszą „ofiarą” zamknięcia federalnych instytucji za oceanem była publikacja informacji o wydatkach na inwestycje budowlane w sierpniu. Wczorajsze rozmowy w Senacie ponownie nie przyniosły rezultatów. Przymusowe urlopy większość pracowników federalnych instytucji przedłużą się, więc co najmniej do środey..

Ważniejsze od losów budżetu w Stanach Zjednoczonych, jest dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i na nim skupi się uwaga rynku. Zmiana stóp procentowych jest mało prawdopodobna. Spodziewam się jednak, że komunikat oraz wypowiedzi M. Draghiego podczas konferencji prasowej będą brzmieć wyjątkowo łagodne. Ostatnie dane z gospodarki strefy euro nie wskazały na umacnianie tendencji odradzania aktywności w regionie pod koniec III kw. Inflacja konsumencka spadła, a wielkość udzielonych kredytów dla sektora prywatnego zanotowała w sierpniu najgorszy wynik od początku kryzysu (-2,0 proc. r/r). Pozostałe wskaźniki, nawet jeśli nie zawiodły oczekiwań, nie dały podstaw do optymizmu. EBC nie może być zadowolony z rozwoju sytuacji i ma zielone światło by podejmować kolejne kroki łagodzące politykę pieniężną. Mogą one przybrać formę ogłoszenia planów kolejnej rundy wsparcia płynności – LTRO lub możliwości dalszej redukcji stóp procentowych. Nie można wykluczyć, że pojawi się wzmianka, iż dyskutowano właśnie o takiej propozycji. Summa summarum zakładam, że Draghi po raz kolejny tak umiejętnie pokieruje swoimi wypowiedziami, że nie pozwoli na dalsze umocnienie euro w relacji do dolara. Tym bardziej, że zagrożenie przeciągnięcia się dyskusji wokół budżetu i limitów fiskalnych w USA, może zachęcać do otwierania pozycji przeciwko amerykańskiej walucie. W mojej ocenie jednak, potencjał wzrostowy kursu EUR/USD został wczoraj wyczerpany. Kolejne sesje przyniosą wzrost wartości dolara.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie powinno przynieść żadnych przełomowych rozstrzygnięć. Stopy w Polsce co najmniej do końca roku pozostaną na obecnym poziomie, a kolejnym ruchem będą podwyżki w okolicach połowy 2014 r. Wpływ na rynek komunikatu po spotkaniu i wypowiedzi M. Belki podczas konferencji prasowej będzie znikomy. Złoty osłabi się na bazie pogorszenia nastrojów na rynkach i oczekiwanych spadków na parze EUR/USD.

EURPLN: Kolejna spokojna sesja na złotym. Dziś podobnej stabilizacji raczej spodziewać się nie można. Notowania obiorą określony kierunek i w mojej ocenie będzie to wzrost wartości europejskiej waluty. Przebywanie kursu w rejonie 4,2200 wykorzystam do dalszej akumulacji euro. Celem dla rynku na najbliższe kilka godzin handlu jest powrót w okolice kluczowego oporu na 4,2350. Następny target to 4,2500.

EURUSD: Choć z rana we wtorek rynek poważnie przetestował górne ograniczenie konsolidacji, próba przebicia się powyżej 1,3550 zakończyła się niepowodzeniem. Sesja rozpoczyna się nieco powyżej 1,3500. Pozostajemy przy strategii, w której notowania wybijają się dołem z konsolidacji i trwale powracają poniżej 1,3400. Cel na dziś to powrót na niższe poziomy w ramach trendu bocznego (1,3550-1,3450). Retoryka wypowiedzi M. Draghiego będzie służyć aprecjacji dolara względem euro.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.