Kto koalicjantem dla CDU/CSU?

Kto koalicjantem dla CDU/CSU?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-09-23 (09:11)

Partia A. Merkel wygrywa niedzielne wybory miażdżącą przewagą głosów, ale koalicyjny FDP prawdopodobnie poza parlamentem. Powstaje problem znalezienia partnera, który zapewni stabilną większość w Bundestagu. Obok ostatecznych wyników głosowania w Niemczech, w centrum uwagi wstępne odczyty wskaźników PMI z Europy.

Wielki sukces A. Merkel. Prowadzona przez nią partia wygrała wybory parlamentarne zdobywając ponad 40 proc. głosów i notując najlepszy wynik od zjednoczenia Niemiec. CDU/CSU nie zdoła jednak stworzyć większości bez dodatkowych głosów koalicjanta. Do uzyskania bezwzględnej przewagi w Bundestagu zabrakło, według ciągle niepotwierdzonych wyników, 4 mandatów. Dotychczasowy koalicjant, liberalna partia FDP, uzyskała słaby wyniki i prawdopodobnie nie wprowadzi do parlamentu żadnego deputowanego. Merkel będzie musiała szukać partnera spośród trzech partii, które przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy.

Zwycięstwo rządzącej partii w największej gospodarce strefy euro to pozytywna informacja dla euro. Podobny wynik był już jednak w dużej mierze zdyskontowany przez rynek. Co więcej, fakt niedostania się do parlamentu koalicyjnego partnera – FDP – może powodować pewne komplikacje. Merkel będzie musiała prowadzić rozmowy z którąś z partii po lewej stronie sceny politycznej. Bliski progu wyborczego wynik dwóch ugrupowań – FDP oraz eurosceptycznej AfD – Alternatywa dla Niemiec – powoduje, że do ostatecznego ogłoszenia rezultatów wyborów na rynku może utrzymywać się niepewność. Póki co, eurodolar nie reaguje na doniesienia z Niemiec.

Tydzień nie zapowiada się tak emocjonująco jak poprzedni. Trudno będzie dorównać zmiennością tej, obserwowanej na przestrzeni poprzednich kilku sesji. Będzie to okres przejściowy między fundamentalnymi zmianami, jakie zaszły w związku z posiedzeniem Rezerwy Federalnej, a obfitującą w ważne wydarzenia początkiem października. Niemniej, i teraz przedstawionych zostanie kilka ciekawych informacji z gospodarek, więc dziać się może sporo. Rozpoczynamy już dziś publikacją wstępnych danych o wskaźnikach PMI dla przemysłu i usług w Europie. Odczyt indeksu z Chin przewyższył oczekiwania ekonomistów i zdołał utrzymać się powyżej poziomu oddzielającego wzrost od spowolnienia. Dane dają więc podstaw do poprawy wycen aktywów gospodarek wschodzących. Wpływ na złotego będzie jednak ograniczony. Jeśli chodzi o indeksy PMI z Europy oczekuje się ich dalszej poprawy, ale w sakli mniejszej niż ostatnio. W poprzednich dwóch miesiącach wskaźniki pozytywnie zaskakiwały. We wrześniu podobnej niespodzianki się nie spodziewam. Słabsze wyniki aktywności mogą stać się przyczynkiem do rozpoczęcia silniejszej korekty spadkowej EUR/USD.

EURPLN: Potrzeba było jedynie kilkunastu godzin handlu by złoty z nawiązką stracił całość zysków, które stały się jego udziałem po decyzji Fed o pozostawieniu parametrów polityki pieniężnej na nieminionym poziomie. Jeszcze około południa w piątek kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 4,2200, gdzie rozpoczyna się sesja w poniedziałek. Spadki notowań, które być może pojawią się podczas pierwszych kwotowań nowego tygodnia, nadal trzeba wykorzystywać do zakupów. Spodziewam się kontynuacji tendencji słabnięcia polskiej waluty. Zakres ewentualnych wzrostów nie powinien dziś przekroczyć poziomu 4,2400.

EURUSD: Euro ma trudności z pokonywaniem czwartkowych maksimów blisko 1,3570. Od półtorej sesji kurs EUR/USD utrzymuje się w wąskim paśmie między 1,3500 a 1,3555. Spodziewam się pozostawania notowań w trendzie bocznym, a ewentualne wybicie, jeśli w ogóle dziś nastąpi, to zapewne dołem. Zwycięstwo partii A. Merkel jest już uwzględnione w cenach wspólnej waluty. Kluczowe będą dziś wstępne wyniki wskaźników aktywności w europejskim przemyśle (PMI). Słabsze odczyty będą służyć odzyskiwaniu sił przez dolara.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.