Trudny wybór banków centralnych

Trudny wybór banków centralnych
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-09-03 (09:18)

Poprawiająca się kondycja gospodarek strefy euro i Wielkiej Brytanii stawia banki centralne przed trudnym wyborem. Jak przekonać inwestorów, że stopy procentowe pozostaną jeszcze długo na stabilnym poziomie. Staje się jasne, że wychodzenie ze ultra łagodnej polityki pieniężnej będzie trudniejsze niż uzyskanie akceptacji do jej zastosowania w czasach kryzysu.

Ożywienie w gospodarce strefy euro przyspiesza. Według ostatecznych wyliczeń, wskaźnik kondycji sektora przemysłowego w regionie – PMI manufacturing – wzrósł w sierpniu do najwyższego poziomu od czerwca 2011 r. i drugi miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej granicznego poziomu 50 pkt. We wszystkich dużych krajach Eurolandu indeksy wskazały na przyspieszenie pozytywnych tendencji w przemyśle w stosunku do lipca. Wyjątkiem była Francja, gdzie PMI nie uległ zmianie, a sektor wytwórczość pozostał w kontrakcji 25. miesiąc w rzędu. Optymistyczne są wskazania indeksów w przeżywających największe problemy podczas kryzysu Włoszech i Hiszpanii. Prawdziwy boom zdaje się mieć miejsce, w nie należąca do strefy euro, ale istotnej dla kondycji całego regionu, gospodarce Wielkiej Brytanii. Indeks PMI dla przemysłu tego kraju osiągnął poziom nienotowany od 2,5 lat i zbliża się do historycznych rekordów z okolic 60 pkt.

Dobre dane z gospodarki strefy euro, w rzeczywistości przybliżającej się perspektywy normalizowania polityki pieniężnej w USA, utrzymują notowania wspólnej waluty na relatywnie wysokim poziomie wobec dolara. Decyzja Rezerwy Federalnej o przyszłości programu skupu aktywów QE pozostaje jednak kluczowym czynnikiem ryzyka dla rynku w krótkim terminie. Posiedzenie Fed zaplanowane jest na 18 września. Wcześniej, bo już w najbliższy czwartek, spotykają się przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego. Nie spodziewam się znaczącej zmiany retoryki wypowiedzi. M. Draghi będzie zapewne ponownie starał się zapewniać, że pomimo sygnałów odradzania aktywności w regionie, nastawienie EBC do polityki pieniężnej pozostaje ultra łagodne, a stopy procentowe utrzymają się na niskim poziomie w dającej się przewidzieć przyszłości. Pytanie, na ile, i czy w ogóle, rynek poważnie traktuje jeszcze zapewnienia, że łagodne warunki kredytowania będą utrzymywały się przez cały przyszły i połowę 2015 r.

Znamienna pod tym względem jest sytuacja wspomnianej Wielkiej Brytanii (najbliższe posiedzenie banku centralnego również w środę). W przeszłości, przy analogicznych do obecnych wskaźnikach makroekonomicznych, polityka pieniężna na Wyspach była już w fazie zacieśniania. Dziś sygnałem do zacieśnienia ma być, według zmodyfikowanej przed miesiącem strategii, stopa bezrobocia na poziomie 7 proc. Według prognoz Banku Anglii, zostanie on osiągnięty dopiero pod koniec 2015 r. Czy wiarygodnym jest jednak założenie, że przez ponad 2,5 roku firmy nie zwiększą zatrudnienia na tyle, by obniżyć bezrobocie o 0,8 pp. w sytuacji, gdy gospodarka już w pierwszej fazie cyklu koniunkturalnego notuje tak doskonałe wyniki? Pozostaje jeszcze kwestia inflacji. Czy banki będą ignorowały narastanie presji na wzrost cen nawet, jeśli bezrobocie nie będzie się wyraźnie obniżać? Jest to bardzo wątpliwe. A co najciekawsze, najmniej odporny na ryzyko przyspieszenia inflacji będzie zapewne właśnie EBC. Stąd nawet proces szybkiego wychodzenia Fed z programu QE nie musi przesądzać o losie wspólnej waluty. Może się bowiem okazać, że zanim stopy procentowe zaczną rosnąć w USA, wcześniej na taki krok zdecyduje się, pozostający pod dominującym wpływem Niemiec EBC, który nie zastosował nadzwyczajnych środków polityki pieniężnej w czasie kryzysu.

EURPLN: W pierwszych godzinach handlu z poniedziałek złoty umocnił się odczuwalnie wobec euro by w drugiej części dnia oddać połowę zysków. Kluczową barierą wsparcia pozostaje 4,2500. Dotarcie w te rejony wykorzystamy do krótkoterminowych zakupów euro. Nie spodziewam się silniejszych zmian na rynku dzisiaj. Zakres wahań nie przekroczy wczorajszego. Kurs będzie oscylował między 4,2500 a 4,2750.

EURUSD: Dolar zyskuje wobec euro piątą kolejną sesję. Kurs jest na 6-tygodniowych minimach i nie ma przed sobą żadnych poważniejszych barier poza 1,3100. Poziom ten wyznaczony jest przez połowę fali wzrostowej z lipca i sierpnia. Dziś rynek będzie miał okazję w pełni zdyskontować informację o podjęciu przez B. Obamę decyzji o ataku na Syrię. Amerykańscy inwestorzy wracają na rynek po świątecznej przerwie. Po południu poznamy dane o kondycji przemysłu w sierpniu (indeks ISM manufacturing). Słabszy powinien zahamować spadki, mocniejszy będzie sygnałem do dalszej aprecjacji dolara w kierunku 1,3100.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.