Obama zdecydował o ataku na Syrię. Dolar pozostaje mocny.

Obama zdecydował o ataku na Syrię. Dolar pozostaje mocny.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-09-02 (09:47)

Odczyt PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od dwóch lat. Wydarzeniem weekendu była decyzja prezydenta USA o ataku na Syrię. Dziś za oceanem Święto Pracy. Pomimo szeregu istotnych wydarzeń na rynkach powinno być więc jednak spokojnie.

Szef amerykańskiej dyplomacji J. Kerry powiedział, że USA mają dowody, iż w Syrii użyto sarinu. Dowodów tych dostarczyły próbki włosów i krwi przekazane Waszyngtonowi przez tych, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą ofiarom ataku w Damaszku. Prezydenta B. Obamy zdecydował już o podjęciu akcji militarnej przeciwko reżimowi syryjskiemu. Przesłał do Kongresu projekt uchwały dopuszczającej działania militarne. Głosowanie na projektem nie nastąpi jednak wcześniej niż przed 8 września. Oznacza to, że sytuacja na Bliski Wschodzie pozostanie napięta. Może to być czynnik wspierający notowania amerykańskiego dolara.

Pomimo podjęcia kluczowej decyzji politycznej w USA oraz ważnych publikacji zaplanowanych na dzisiejsze przedpołudnie (indeksy PMI dla przemysłu w Polsce i strefie euro) dziś na przestrzeni sesji nie należy się jednak spodziewać poważniejszych zmian na rynkach. Płynność i wahania kursów będą ograniczone z powodu święta w Stanach Zjednoczonych (Labour Day).

Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczości utrzyma się powyżej poziomu 50 pkt. potwierdzając wcześniejsze sygnały odradzania aktywności w naszym kraju. Ożywienie gospodarki zaczyna uwidaczniać się w twardych danych makroekonomicznych. W piątek GUS potwierdził, że po okresie jednego z najdłuższych okresów spowolnienia koniunktury w ostatnich dwudziestoleciu, w II kw. dynamika PKB przyspieszyła. Wzrost wyniósł 0,8 proc. r/r, wobec o 0,5 proc. w I kw.

Niestety, struktura PKB w okresie kwiecień-czerwiec pozostawia wiele do życzenia. Motorem gospodarki w II kw. pozostał eksport oraz, co zaskakujące, wydatki rządowe. Wkład eksportu netto we wzrost PKB wyniósł 2,5 pp. (porównywalnie do wyniku z II i IV kw. 2012 r.), zaś spożycia publicznego 0,7 pp. Wydatki rządu wzrosły w II kw. o 3,9 proc. r/r. Ostatni raz tak wyraźne przyspieszenie obserwowaliśmy w IV kw. 2010 r., czyli w niecały roku przed wyborami parlamentarnymi. Za rok o tej porze będziemy już po wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego, a za kolejne 12 miesięcy pełną parą ruszy kampania przed głosowaniem do Sejmu. Można więc śmiało zakładać, że dynamika wzrostu zaangażowania rządu w gospodarkę utrzyma się przez najbliższe 4 kwartały. W tym kontekście nie dziwią ostatnie decyzje o zwiększeniu deficytu budżetowego w 2013 r. oraz zniesienie ograniczenia w myśl, którego nierównowaga w kasie państwa nie może przekroczyć ubiegłorocznej, jeśli przekracza dług publiczny do PKB przekracza 50 proc.

Pozostałe składowe PKB nie zachwyciły. Spożycie gospodarstw domowych pozostawało w stagnacji (wzrost o 0,1 proc.). Jednocześnie, jak podał GUS w II kw. wystąpił, nienotowany od wielu kwartałów, bardzo głęboki spadek akumulacji, o 14,0 proc. r/r. Nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się o 3,8 proc. W efekcie popyt krajowy w skali roku obniżył się o 1,9 proc., a jego ujemny wpływ na wzrost PKB pogłębił się w porównaniu do notowanego w I kw. (1,7 pp.). Dane pokazały, że gospodarka w dalszym ciągu pozostawała w słabej kondycji, a gdyby nie silny eksport i nadzwyczajne zwiększenie wydatków rządowych, odnotowano by realny spadek PKB r/r. W II poł. roku zarówno tempo rozwoju, jak i struktura PKB będą się poprawiać. Nadal jednak daleko będzie do tego by stwierdzić, że gospodarka nabrała wiatru w żagle.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.