Stabilizacja wartości dolara po wczorajszej zwyżce

Stabilizacja wartości dolara po wczorajszej zwyżce
Komentarz walutowy DM BOŚ
Data dodania: 2013-08-30 (10:00)

W światowych mediach wciąż dominuje temat Syrii – odbija się to także na rynkach finansowych. Obecnie jednak inwestorzy śledzą rozwój wydarzeń z mniejszą nerwowością niż w pierwszej połowie tego tygodnia. Wciąż nie ma bowiem ostatecznej decyzji w sprawie amerykańskiej interwencji w Syrii.

Swoje poparcie dla takiego ruchu definitywnie wycofała już Wielka Brytania – co potwierdził tamtejszy Sekretarz Obrony, Philip Hammond, po jednoznacznym wyniku głosowania na ten temat w brytyjskim parlamencie. Ponadto, w Syrii wciąż stacjonują inspektorzy ONZ, którzy dokonują oceny sytuacji pod kątem słuszności zachodniej interwencji. Inspektorzy planują wyjechać z Syrii w sobotę.

Jednak decyzja dotycząca interwencji w Syrii należy przede wszystkim do USA. Stamtąd zaś płyną zróżnicowane informacje. Z jednej strony, pojawiają się sugestie, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie uzależnia tej decyzji od poparcia swoich sojuszników. Z drugiej strony, amerykański Sekretarz Obrony, Chuck Hagel, zaznaczył, że Waszyngton cały czas będzie poszukiwał wsparcia innych krajów w potencjalnych wspólnych działaniach w Syrii.

Spokojnie na rynku jena

To niezdecydowanie Stanów Zjednoczonych odbija się na rynkach walutowych. Wśród inwestorów zmniejszyła się wyraźnie awersja do ryzyka. Widać to chociażby po zatrzymaniu wzrostu wartości japońskiego jena. Wczoraj waluta Japonii kontynuowała konsolidację względem euro, a kurs EUR/JPY oscylował w wąskim przedziale w okolicach poziomu 130,00. Dzisiaj rano presja podaży jest widoczna, ale notowania poruszają się powyżej najbliższego wsparcia w rejonie 129,60.

Tymczasem jen kontynuował wczoraj rozpoczętą w środę przecenę względem amerykańskiego dolara. Jednak dzisiaj rano kurs USD/JPY nieco odreagowuje, między innymi ze względu na niezłe dane makro, które w nocy pojawiły się w Japonii (zwłaszcza dobry sierpniowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu). W obliczu obecnego zmniejszenia nerwowości wokół Syrii, możliwe jest, że dzisiaj kurs USD/JPY będzie poruszał się spokojnie, w granicach tworzącej się od trzech miesięcy formacji trójkąta.

Dobre dane wzmocniły dolara

Amerykański dolar był wczoraj silny nie tylko względem jena – uwagę przyciągała w szczególności sytuacja na wykresie EUR/USD. Po porannym przekroczeniu w dół wsparcia w okolicach 1,33, notowania tej pary walutowej przyspieszyły zniżkę, zbliżając się do poziomu 1,32.

Wczorajszy wzrost wartości dolara miał uzasadnienie w danych makro. Wczoraj po południu pojawiła się rewizja amerykańskiego PKB za II kwartał – a dane te okazały się lepsze od oczekiwań (annualizowany PKB na poziomie 2,5% - spodziewano się 2,2%). Taki odczyt zwiększa szanse na rychłe ograniczanie przez Fed programu QE3, co sprzyja umacnianiu się amerykańskiej waluty.

Dzisiaj rano notowania EUR/USD oscylują w rejonie 1,3220-1,3250. Najbliższym wsparciem dla podaży jest poziom 1,32. Jego pokonanie w najbliższych godzinach wydaje się mało prawdopodobne ze względu na obecne wyczekiwanie inwestorów na nowe informacje w sprawie interwencji w Syrii. Jeśli nie pojawi się żaden istotny komunikat w tej kwestii, to inwestorzy zwrócą większą uwagę na dane makro – zwłaszcza te, które pojawią się po południu w USA (m.in. indeks Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan). Dobre odczyty makro w USA wywarłyby presję na dalszy spadek kursu EUR/USD.

Źródło: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.