Euro i złoty pozostają mocne

Euro i złoty pozostają mocne
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-08-07 (09:28)

Eurodolar utrzymuje się na wysokich poziomach, powyżej 1,33. EUR/PLN na kluczowym wsparciu (4,20). W centrum uwagi raport o inflacji z Wielkiej Brytanii. Ważny w kontekście przyszłości polityki pieniężnej na Wyspach po bardzo dobrych danych z gospodarki.

Na wczorajszej sesji kurs EUR/USD przełamał ważną barierę 1,3300, która powstrzymywała wzrosty przez ostatnie dwa tygodnia. Oddalenie groźby ograniczenia skali skupu obligacji (w następstwie słabszych raportów z rynku pracy oraz łagodnego komunikatu Rezerwy Federalnej) wraz z kolejnymi sygnałami wychodzenia gospodarki strefy euro z recesji, poprawiają fundamentalne podstawy wspólnej waluty. Brak, w perspektywie najbliższych 4 tygodni, istotnych wydarzeń, które mogłyby zmienić postrzeganie sytuacji przez inwestorów sugeruje, że wykształcona w pierwszych dniach sierpnia tendencja może dominować przez cały miesiąc. Sforsowanie 1,3300 tylko zwiększa prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza.

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o złotego. Kurs USD/PLN osiągnął wczoraj nowe, 8-tygodniowe minima (3,16) i jest bardzo bliski dotarcia do półrocznych dołków (3,12). EUR/PLN podejmuje próbę przebicia się poniżej, kluczowego na przestrzeni całego 2013 r., poziomu 4,20. Początkowo, przez pierwsze 5 miesięcy br. bariera ta skutecznie powstrzymywała wzrosty notowań, by w ostatnich kilkunastu tygodniach działać jako wsparcie. Przełamanie tej linii otworzy drogę do aprecjacji złotego w rejony minimów z kwietnia (4,10).

Z fundamentalnego punktu widzenia, oprócz poprawiających się wyników gospodarki strefy euro, na korzyść złotego oddziałują lepsze od oczekiwań odczyty z rodzimej gospodarki oraz jednoznaczny sygnał zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych wysłany przez Radę Polityki Pieniężnej w lipcu. Od tego czasu relatywnie stabilnie zachowuje się polski rynek obligacji. Widać, że po okresie wyprzedaży, która miała miejsce w maju i czerwcu, sytuacja wyraźnie się uspokoiła. Można śmiało zakładać, że ze strony rynku obligacji złotemu nie grozi w najbliższym czasie nic szczególnego. Krótkoterminowy, typowo spekulacyjny kapitał zagraniczny wycofał się już z polskich papierów, częściowo przenosząc pieniądze na rynek akcji. Odpowiadający tej wyprzedaży ruch osłabiający złotego wyniósł kurs EUR/PLN do poziomu 4,35, a USD/PLN blisko 3,40. Od tego czasu polska waluta zyskuje na wartości i podobna tendencja może utrzymywać się przez najbliższe kilka miesięcy.

Podstawowym zagrożeniem dla kształtujących się na rynkach trendów (oraz notowań złotego) pozostaje tempo wychodzenia Rezerwy Federalnej z ultra łagodnej polityki monetarnej. Ryzyko nawrotu tendencji recesyjno-deflacyjnych w strefie euro, a tym bardziej w Polsce, jest znikome. W dalszym ciągu więc nastroje na rynkach kształtowane będą głównie przez publikacje wskaźników makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki, w szczególności z rynku pracy, oraz wypowiedzi najważniejszych członków Rezerwy Federalnej. Wśród nich pierwszoplanowego znaczenia nabiera osoba wice szefowej Fed J. Yellen, którą rynek rozpatruje jako najpoważniejszą kandydatkę do objęcia schedy po odchodzącym z końcem stycznia 2014 r. B. Bernanke. Najbliższe posiedzenie Rezerwy oraz publikacja najnowszych prognoz gospodarczych USA zaplanowane są na 18 września.

EURPLN: Przecena złotego z początku sesji we wtorek okazała się bardzo nietrwała. Po dotarciu do 4,2200, kurs szybko zawrócił i zniżkował do zakończenia dnia. Rynek dotarł do linii minimów z końcówki lipca (4,2050), ale nie podjęto próby przebicia się na niższe poziomy. Dopóki rynek pozostaje powyżej 4,2000 istnieje szansa, że nastąpi silniejsze odbicie. Jednak biorąc pod uwagę dobre nastroje na rynkach oraz stale rosnący kurs EUR/USD, prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza jest z każdym dniem coraz mniejsze.

EURUSD: Od wczorajszego popołudnia kurs utrzymuje się powyżej poziomu 1,3300. Szczyt osiągnięty bezpośrednio po komunikacie Fed w ubiegłą środę – 1,3340 – nie został co prawda przełamany, ale siła rynku pozostaje duża. Trwałe złamanie 1,3300, tj. zamknięcie dzisiejszej sesji powyżej tej bariery otworzy drogę do wzrostów w rejony maksimów z połowy czerwca (1,3400). Utrzymujące się pozytywne nastawienie do ryzyka oraz brak istotniejszych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych sprzyja realizacji takiego scenariusza.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.