Konwergencja wskaźników PMI w Europie

Konwergencja wskaźników PMI w Europie
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-07-02 (09:36)

Dane o PMI wskazują, że w poszczególnych krajach strefy euro następuje ujednolicanie aktywności w przemyśle. W Niemczech koniunktura słabnie, a pozostałych dużych krajach ma miejsce poprawa. Również w Polsce wskaźnik PMI lepiej od prognoz. W oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję RPP złoty jest stabilny.

Według wskazań indeksu PMI, europejski sektor przemysłowy pozostawał w czerwcu w kontrakcji 23 miesiąc z rzędu. Choć skala spadku aktywności w sektorze jest mniejsza niż podczas kryzysu z lat 2008-2009, czyli po upadku banku Lehman Brothers, obecne załamanie trwa już ponad pół roku dłużej. Pojawiają się jednak sygnały stopniowej poprawy koniunktury w przemyśle.

Przede wszystkim, po przejściowej zadyszce w kwietniu i maju, wskaźnik PMI powrócił do obserwowanego od połowy ubiegłego roku trendu wzrostowego. Daje to nadzieje na rychły powrót indeksu powyżej oddzielającej rozwój od spowolnienia bariery 50 pkt. (w czerwcu 48,8 pkt).

Ponadto, w większości dużych krajów strefy euro (Włochy, Hiszpania, Francja) wskaźnik PMI dla przemysłu wzrosły w czerwcu do najwyższych poziomów od kilkunastu czy nawet 2-letnich maksimów. Pozwala to przypuszczać, że nadchodzące ożywienie obejmie większą liczbę gospodarkę, dzięki czemu, poprzez sprzężenie zwrotne, ma szansę stać się trwałą tendencją. Dotychczas, motorem napędowym koniunktury w regionie pozostawały Niemcy, gdzie sytuacja ekonomiczna była relatywnie dobra. Świadczy o tym choćby wskaźnik bezrobocia, które jest najniższe od 20 lat. W ostatnich miesiącach, przemysł naszych zachodnich sąsiadów notuje jednak ponownie gorsze wyniki. Po osiągnięciu w lutym poziomu 50,3 pkt. wskaźnik PMI lekko zniżkuje. Podobnie było w czerwcu. Choć wydawało się, że kwestią czasu jest, kiedy ponownie wyjdzie powyżej poziomu 50 pkt., zawrócił i znalazł się na poziomie zbliżonym do innych państw oraz średniej dla całego regionu.

Możliwe osłabienie koniunktury i niepewna sytuacja społeczno-polityczna w kluczowych gospodarkach wschodzących świata (Chiny, Brazylia, Turcja) to największe zagrożenie dla silnie proeksportowo nastawionych Niemiec. Pozostaje mieć nadzieję, że widoczne we wskaźnikach PMI wyhamowanie pozytywnych tendencji w największej gospodarce strefy euro, nie przełoży się na osłabienie aktywności w całym regionie. Względnie szeroka poprawa indeksów w dużych krajach Eurolandu oraz wyhamowanie tendencji deflacyjnych (drugi miesiąc z rzędu wzrostu dynamiki cen HICP) wzmacnia nadzieję na realizację pozytywnych scenariuszy dla strefy euro.

W porównaniu z Europą, dane o aktywności w przemyśle w Stanach Zjednoczonych prezentują się zdecydowanie korzystniej. Zarówno wskaźnik PMI, jak i mający dłuższą historię i istotniejszy – ISM – wskazały na rozwój sektora w czerwcu. Pierwszy z nich nieznacznie zniżkował, zaś drugi, po miesiącu przerwy powrócił powyżej poziomu 50 pkt. Rynek specjalnie nie zareagował jednak na wczorajsze publikacje. Kluczowym wydarzeniem pozostaje czwartkowe posiedzenie EBC.

EURPLN: Niewielkie zmiany na wczorajszej sesji. Kurs pozostaje w konsolidacji między 4,32 a 4,35. Do czasu rozstrzygnięć w sprawie stóp procentowych w Polsce i strefie euro, a przede wszystkim publikacji danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych, oczekujemy utrzymania notowań w przedstawionym paśmie wahań. W kolejnych dniach, wybicie z trendu bocznego zadecyduje o przyszłości złotego w horyzoncie kilku tygodni.

EURUSD: Eurodolar również utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wczorajsze, lekkie wzrosty kursu nie zmieniły obrazu rynku w krótkiej perspektywie. Dopóki psychologiczny poziom wsparcia (1,3000) wytrzymuje, spodziewamy się kolejnych prób kierowania się kursu na wyższe poziomy. Dopiero przebicie 1,3100 może wywołać poważniejszą przecenę dolara. Przed wystąpieniem M. Draghiego na konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego jest to mało prawdopodobne.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.