Amerykańska inflacja rozbiła nadzieje na spadek stóp

Amerykańska inflacja rozbiła nadzieje na spadek stóp
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2007-12-17 (18:31)

Dzisiejsza azjatycka część sesji pokazała, że rynek nie zdążył jeszcze odreagować po opublikowanych w czwartek i piątek informacjach na temat zaskakująco wysokiej inflacji w USA. Obawy, że presja inflacyjna uniemożliwi FED dalsze obniżanie stóp procentowych zmusiło inwestorów do wycofania się z pozycji otwartych wcześniej w oparciu o założenie, że kryzys na rynku kredytów zmusi FED do obcięcia stóp procentowych jeszcze przynajmniej 3-4 razy.

W rezultacie na obserwujemy spadek cen amerykańskich obligacji skarbowych, ale przede wszystkim spadki na giełdach oraz przecenę bardziej ryzykownych walut krajów wschodzących, w tym również złotówki.

O ile do tej pory czynnikiem, który w największym stopniu zaprzątał myśli inwestorów była dynamika wzrostu gospodarczego w USA, gdyż co do polityki monetarnej na rynku panował konsensus, o tyle po ostatnich informacjach zainteresowanie rynku przesunie się w stronę stabilności cen. Z tej perspektywy kluczowe będą więc zaplanowane na piątek dane na temat dynamiki konsumpcji indywidualnej w USA oraz towarzyszący jej wskaźnik cen konsumpcyjnych PCE. Mniejsze znaczenie z kolei będzie miał natomiast ostateczny wynik dynamiki PKB w USA w III kwartale. Informacje tą poznamy w czwartek i właśnie wtedy dowiemy się, czy tej będącej w kłopotach gospodarce rzeczywiście udało się osiągnąć w III kwartale wynik 4,9% r/r. Pozostałe wydarzenia tego tygodnia będą miały raczej ograniczony wpływ na zachowanie rynku.

Spekulacje na temat możliwych trudności FED z obniżaniem stóp zebrały swoje żniwo również na warszawskiej GPW, a wydarzenia tej nocy nie rokują najlepiej dla posiadaczy akcji również w tym tygodniu. Oznacza to, że w najbliższym czasie również złotówka będzie się znajdować pod spadkową presją. Złotówce sprzyjać będą wszelkie doniesienia na temat wysokiej inflacji w Polsce, natomiast szkodzić jej będą dalsza redukcja ryzyka i spadający eurodolar.

Pewnym wsparciem dla złotego w dniu dzisiejszym mogą stać się zaplanowane na 14:00 dane na temat dynamiki płac w Polsce, które zapewne pokażą, że presja na ceny z tej strony pozostaje silna (oczekiwane 11% r/r). Inne informacje z szerokiego rynku będą miały już niewielkie znaczenie dla inwestorów, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na takie informacje jak: indeksy PMI dla Strefy Euro (11:00), saldo rachunku obrotów bieżących w USA i indeks koniunktury w przemyśle NY (obie publikacje o 14:30) oraz napływ kapitału netto do USA (15:00). Dane te nie wpłyną raczej zbyt mocno na zachowanie rynków choć informacje pokazujące, że koniunktura w USA ma się lepiej od oczekiwań mogą dolewać oliwy do ognia, jeśli chodzi o poziom stóp procentowych w USA.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.
Nadzieje na kolejną jumbo obniżkę w USA topnieją

Nadzieje na kolejną jumbo obniżkę w USA topnieją

2024-10-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street pozostaje w mieszanych nastrojach po niedźwiedzim otwarciu. Dzisiejszy odczyt CPI na nowo otworzył pytanie, czy dynamika cen w USA została ostatecznie wystudzona przez jastrzębią politykę Fed, poprzedzającą ostatnią obniżkę o 50 pb. Inflacja w ujęciu r/r spadła o 0.1 pp względem poprzedniego miesiąca, plasując się jednak powyżej oczekiwań rynkowych. Większą uwagę przyciąga natomiast odczyt bazowy, który wzrósł wbrew oczekiwaniom do 3.3%.
Dolar pozostaje silny przed czwartkowymi danymi CPI

Dolar pozostaje silny przed czwartkowymi danymi CPI

2024-10-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta pozostaje silna na szerokim rynku, co może mieć związek z pozycjonowaniem się inwestorów przed jutrzejszymi danymi o inflacji CPI za wrzesień. W ostatnich dniach byliśmy świadkami przesunięć w kwestii oczekiwań, co do skali cięć stóp przez FED - rynek nie jest nawet w pełni pewien 25 punktowej obniżki stóp w listopadzie (88 proc. prawdopodobieństwa), kurczą się też wskazania na 2025 r. Dlatego najbliższe dane o inflacji CPI i kolejne, będą kluczowe.
Czy minutes odmienią losy dolara?

Czy minutes odmienią losy dolara?

2024-10-09 Komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o godzinie 20:00 poznamy zapisy rozmów bankierów z Fed, którzy podczas ostatniego posiedzenia zdecydowali się na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Rynek żył nadziejami, że Fed zdecyduje się na kolejną dużą obniżkę podczas listopadowego posiedzenia, ale ostatnie wypowiedzi i publikacje danych wskazują raczej na umiarkowane podejście. Tymczasem po drugiej stronie globu w Nowej Zelandii RBNZ decyduje się na dużą obniżkę stóp procentowych i zapowiada duże konkretne ruchy na kolejnym posiedzeniu. Co dolej z dolarem, walutami Antypodów, w kontekście dużego zamieszania z Chin?
Oczekiwania inflacyjne rosną w związku z sytuacją na rynku ropy naftowej

Oczekiwania inflacyjne rosną w związku z sytuacją na rynku ropy naftowej

2024-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost cen ropy naftowej w październiku spowodował, że w strefie euro oczekiwania inflacyjne zostały wzmocnione, co wydaje się być naturalną koleją rzeczy. Wyższa cena surowca z opóźnieniem przełoży się na większą dynamikę wzrostu cen. Rynek w pewnym stopniu zakłada, że te ostatnie dobre informacje płynące z danych o CPI w Europie niebawem się skończą, a powrót do celu EBC wydłuży się.
Ropa zawraca w dół

Ropa zawraca w dół

2024-10-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek nie przynosi konkretnego kierunku na walutach - dolar wypada mieszanie. Pogorszyły się za to nastroje na rynkach akcji - wczoraj cofnięcie zaliczyły indeksy na Wall Street, a dzisiaj taniała Azja (z wyjątkiem Chin). Na rynku zwraca się uwagę na wpływ ostatnich świetnych danych makro z USA, które wpłynęły na oczekiwania wobec kolejnych ruchów FED (redukowane są nadmierne oczekiwania, co do cięć stóp, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach), co tym samym ma wpływ na giełdowe "mnożniki" i wyceny. Ale pośrednio wpływ ma też sytuacja na Bliskim Wschodzie.