Kuroda stanął na wysokości zadania, a Draghi?

Kuroda stanął na wysokości zadania, a Draghi?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-04-04 (11:39)

Dzisiejsza rewolucyjna decyzja Banku Japonii została podjęta jednogłośnie – to sygnał, że Kuroda&spółka mocno wierzą w powodzenie „abenomiki”. Dzisiejszy komunikat, a także późniejsza konferencja prasowa szefa BOJ, pokazują, że bank centralny zrobi wszystko, co może, aby wyciągnąć Japonię z długoterminowej deflacji i wesprzeć gospodarkę.

To zaskoczyło rynek, który już tracił wiarę w możliwości BOJ – efektem jest wyraźne osłabienie jena. Niemniej teraz oczy inwestorów są zwrócone na Europejski Bank Centralny. Czy Mario Draghi zasygnalizuje dzisiaj wolę podjęcia działań, które mogłyby wesprzeć europejską gospodarkę, która znów zaczyna kuleć?

Bank Japonii utrzymał dzisiaj poziom stóp procentowych w przedziale 0,0-0,1 proc., ale nie to było najważniejsze. Sprawdziły się plotki, jakie pojawiały się kilkanaście dni wcześniej, że BOJ może zdublować dotychczasową wartość skupu aktywów w ujęciu miesięcznym – pułap został podniesiony z obecnych 3,8 bln JPY do 7,0 bln JPY, jednocześnie zniesiono obecny program APP (Asset Purchase Program) zastępując go bezterminowym QE (open-ended), który pierwotnie miał zacząć funkcjonować od początku 2014 r., a także wydłużono zapadalność obligacji, które może kupować BOJ do 40 lat. W komunikacie Bank Japonii podkreślił, że jest mocno zdeterminowany, aby osiągnąć nowy cel inflacyjny na poziomie 2 proc. w ciągu najbliższych 2 lat. Podczas późniejszej konferencji prasowej Kuroda stwierdził, że dzisiejsza decyzja otwiera nowy etap luzowania polityki pieniężnej, a BOJ nie wyklucza modyfikacji programu w górę w przyszłości.

Mocne osłabienie jena nie dziwi, zwłaszcza, że wczoraj można było odnieść wrażenie, iż BOJ nie będzie gotowy sprostać oczekiwaniom rynku już na tym posiedzeniu, na co nakładał się coraz większy niepokój związany z sytuacją wokół Korei Północnej. W przypadku EUR/JPY zwyżka sięgnęła ponad 300 pipsów. Złamaliśmy spadkową linię trendu w rejonie 121,20. Będzie ona stanowić mocne wsparcie w przypadku pojawienia się ruchu powrotnego, co jest dość prawdopodobne jeszcze dzisiaj. Zwłaszcza, że dotknęliśmy mocnego oporu w rejonie 122,70-122,95, a perspektywy dla wspólnej waluty nie są najlepsze. Warto pamiętać też o tym, iż BOJ spełnił oczekiwania rynku i niczym nowym w najbliższym czasie już nie zaskoczy. A obawy związane z sytuacją wokół Korei Północnej, czy też kondycją peryferiów strefy euro, będą się utrzymywać, przemawiając za ponownym umocnieniem jena (redukcja spekulacyjnych pozycji carry-trade, oraz zwyczajne potraktowanie jena, jako safe-haven).

Słabsze odczyty usługowych PMI ze strefy euro, jakie napłynęły dzisiaj rano (41,3 proc. dla Francji, 50,9 pkt. dla Niemiec, oraz 46,4 pkt. liczony wspólnie dla Eurolandu), rozbudziły oczekiwania związane z dzisiejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego. Szanse na cięcie stóp procentowych już dzisiaj są jednak niewielkie – o tym wspominał na przestrzeni ostatnich tygodni nie tylko Mario Draghi, ale i też inni członkowie ECB, jak Benoit Couere, Ewald Nowotny, czy Yves Mersch. Głównym problemem ECB jest właściwa transmisja polityki monetarnej do wszystkich krajów strefy euro – w dużym skrócie, chodzi o to, że realna stopa procentowa w przypadku borykających się z problemami i ryzykownych peryferiów, jest wciąż wysoka, co utrudnia potencjalną akcję kredytową. Nie brak spekulacji, że ECB zdecyduje się dzisiaj na zainicjowanie tzw. programu SME, który miałby na celu ułatwienie mniejszym podmiotom gospodarczym uzyskanie kredytu w bankach komercyjnych. To jednak nie jest to, co mogłoby nieoczekiwanie podnieść notowania EUR/USD w górę. W kontekście ostatnich wydarzeń wokół Cypru, które doprowadziły do kryzysu zaufania do całego sektora bankowego (m.in. za sprawą niefortunnych słów szefa Eurogrupy) nie brak opinii, że ECB mógłby zasygnalizować gotowość do przeprowadzenia trzeciej rundy tanich pożyczek LTRO. Najbardziej prawdopodobne jest jednak to, że zobaczymy zainicjowanie programu SME, a także dalsze poluzowanie zabezpieczeń dla banków komercyjnych ubiegających się o pożyczki w banku centralnym. Główną osią wystąpienia Mario Draghiego o godz. 14:30 mogą być jednak oczekiwania związane z potencjalną obniżką stóp procentowych przez ECB w najbliższych miesiącach. Do wywołania przeceny wspólnej waluty, może wystarczyć to, że szef ECB nie będzie już tak twardo zaprzeczał takiej możliwości, jak robił to miesiąc temu…

Reasumując. Scenariusz dla EUR/USD w kontekście ECB może być taki, jak opisywany wczoraj. Decyzja z godz. 13:45 o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie (0,75 proc.), może chwilowo podbić notowania euro, ale już podczas konferencji prasowej Mario Draghiego zobaczymy wyraźną przecenę wspólnej waluty. W kalendarzu wydarzeń mamy jeszcze dane o cotygodniowym bezrobociu z USA (godz. 14:30), które w tym momencie będą mało istotne. Na godz. 16:30 zaplanowane zostało wystąpienie Bena Bernanke, jednak szef FED będzie przemawiał na konferencji w Dayton w tematach edukacyjnych, więc wątpliwe, abyśmy zobaczyli znaczące odniesienia do aktualnej sytuacji rynkowej (w tym QE3, wokół którego krąży coraz więcej różnych opinii). Widać, że członkowie FED są podzieleni, co do tego, czy program luzowania powinien być ograniczany w tym roku. Zwolennikiem takiego rozwiązania będzie na pewno Esther George z Kansas, która ostatnio głosowała przeciwko większości w FOMC – jej wystąpienie rozpocznie się o godz. 18:30. Z kolei o godz. 23:00 czeka nas przemówienie, umiarkowanej, ale za to bardziej znaczącej dla rynków Janet Yellen. Innymi słowy, w przypadku USA kluczowe będą tak naprawdę jutrzejsze dane Departamentu Pracy o godz. 14:30.
Wykres dzienny EUR/USD pokazuje, że popyt na euro ponownie nie wykorzystał wczorajszej okazji, jaką było ponowne naruszenie oporu na 1,2842. Dzisiejsze zejście poniżej 1,28 sygnalizuje, że wskazywany wcześniej scenariusz spadku do 1,2660-1,2700 do końca tygodnia (a nawet naruszenia tej strefy) ma coraz większe szanse na realizację.

Dzisiaj o godz. 13:00 poznamy jeszcze decyzję Banku Anglii. Szanse na zwiększenie programu QE o 25 mld GBP nie są jednak duże, o czym pisałem już wczoraj. Dla funta większe znaczenie mają powracające spekulacje nt. przejęcia Vodafone przez amerykańskie konsorcjum, gdyż wiążą się z ryzykiem sporego „negatywnego” przepływu na GBP/USD. W efekcie notowania tej pary ciążą w stronę 1,50 i poziom ten może zostać złamany już jutro, jeżeli zobaczymy „pozytywne” odczyty Departamentu Pracy USA. Dzisiejszy komunikat BOE może jednak doprowadzić do odreagowania w okolice 1,5090-1,5100.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.