Cypryjczycy chcą opuszczenia

Cypryjczycy chcą opuszczenia
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-03-21 (16:36)

EurostrefyDolar nie jest zbyt mocny po danych makro: Najświeższe dane makro dnia dzisiejszego przyniosły ciekawą mieszankę, na którą już długo czekaliśmy. Wskaźniki PMI – przemysłu wskazały dla Eurolandu recesyjne 46,6 pkt., wobec oczekiwanych 48,2 pkt.

Z kolei dla Niemiec wskaźnik pokazał 48,9 pkt., przy czym rynek oczekiwał 50,5 pkt. Ponadto również słabo wypadła aktywność wytwórcza w sferze usług Eurostrefy, pokazując wstępnie za marzec niskie 46,5 pkt. przy konsensusie na poziomie 48,2 pkt. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wskazały 336 tys., mierzone dla USA, przy oczekiwaniach na poziomie 342 tys. To dane dla dolara, który umacnia się kosmetycznie o 0,07% wobec 0,33% zniżki na eurodolarze. Tuż w okolicy 15:00 CET pojawiły się kolejne dane z USA, wskazując zakładany indeks cen nieruchomości na poziomie 0,6% m/m, zgodnie z oczekiwaniami, przy dynamice 0,5% wobec oczekiwanych 0,3% dla indeksu wskaźników wyprzedzających - Conference Board. Do tego indeks FED z Filadelfii wskazał za marzec 2 pkt. przy prognozowanych – 2 pkt. W nawiązaniu do takiej mieszanki dolar nie jest zbyt mocny a pamiętamy przecież, że wczoraj szef FED nie był wybitnie „gołębi”. Rynek jednak po słabych danych makro dla Eurostrefy gra scenariusz lekkiego wzmacniania dolara USD wobec EUR. Kwotowania USDPLN wskazują 3,24663 PLN i dzienny wzrost rzędu 0,8%, przy 0,25% wahaniach na EURPLN. Z kolei za jednego CHF trzeba płacić po 15:20 CET 3,42699 PLN i kurs rośnie o 0,3%.

Eurodolar ponad wsparciem 1,28990 USD

Kurs głównej pary walutowej świata wyłamuje się w dół po danych makro, pokazując aż nie tak mocne umacnianie dolara USD, jakby można tego było jeszcze kilka dni temu oczekiwać. Część graczy ustawia się „pod prąd” na EURUSD nie reagując na testowane wsparcie 1,28990 USD, które wg modelu Camarilla jest dosyć istotne i broni przed spadkiem do L4 1,28657 USD. Ponadto bardzo silne wsparcie to 1,28105 USD. Linia EMA-200 w H1 opada w dół potwierdzając ww. słabe dane dla EUR oraz główny trend, jaki wyznacza średnia z 200 okresów, ale z wyższych interwałów czasowych. Znajduje się ona przy 1,3131 USD, więc do tego targetu może wynieść nieoczekiwana korekta wzrostowa, ale tylko w przypadku, gdy pierwsze dwa opory zostaną pokonane.

Jeśli bariery te zostaną zamienione na lokalne punkty spustowe przy 1,29656 – 1,29989 USD to impet powinien zostać, z krótkich pozycji, większościowo wytrącony. Linia CCI w H1 jest przy -113 punktów i opada, więc nie ma obecnie mowy o trwałym zwrocie w górę chyba, że linia ta zacznie się unosić i padnie ofiarą jeden z ww. oporów.

Inwestycyjny fundusz solidarnościowy dla Cypru

Po południu pojawił się ciekawy news, trochę uspokajający Main Street, ale widać nie zadziałał zbyt pozytywnie. Mianowicie politycy z Cypru zgodzili się na powstanie „inwestycyjnego funduszu solidarnościowego”, który powinien składać się z różnego rodzaju aktywów. Pod ich zastaw można by było ogłosić emisję obligacji, która umożliwiłaby zebranie potrzebnych 5,8 mld EUR do zawarcia porozumienia z Eurogrupą. Rynki już od pewnego czasu liczą, że do pewnej formy porozumienia dojdzie, więc jak na razie powyższa informacja niewiele zmienia, ale jest lekko optymistyczna. Z drugiej strony trzeba nadmienić, że dokładnie 91% Cypryjczyków jest za opuszczeniem Eurostrefy przez swój kraj. Tłum nie akceptuje opłat na rachunkach bankowych w ramach pakietu ratunkowego, a dokładnie przymusowej daniny. Pamiętamy, że grecka społeczność podobnie zachowywała się w warunkach bailoutu. Były Minister Spraw Zagranicznych Cypru Giorgos Lillikas uważa, że wspomniany podatek zniszczyłby krajowy system bankowy. Powiedział także mocne słowa, że wyjście Cypru z Eurostrefy doprowadziłoby do jej upadku i do efektu domina. EBC ustosunkowało się do powyższego przełożeniem, na poniedziałek 25 marca br., rozmów o pomocy ratunkowej dla Nikozji. Giełda i krajowe banki na Cyprze są nadal zamknięte. W związku z powyższym temat cypryjski trzeba nadal mieć mocno wpisany w aspekty podwyższonego ryzyka większej zmienności i luk spadkowych.

Źródło: Michał Pietrzyca- Analityk Techniczny DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

2025-01-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryptowaluta XRP (Riple) odnotowała w ostatnich dniach imponujący wzrost, osiągając w środę cenę 3.14 USD, co stanowiło wzrost o ponad 15% w porównaniu z poprzednim dniem. Po osiągnięciu tego historycznego szczytu wartość monety ustabilizowała się na poziomie około 3.00 USD, nadal przyciągając uwagę inwestorów. Głównym czynnikiem wpływającym na obecną wartość XRP pozostaje spór sądowy pomiędzy Ripple Labs, twórcą kryptowaluty, a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Na co czeka teraz dolar?

Na co czeka teraz dolar?

2025-01-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj amerykańska waluta straciła po publikacji danych o inflacji CPI, która w ujęciu bazowym wypadła w grudniu poniżej szacunków ekonomistów. Wieczorem jednak odrobiła straty, a w czwartek rano dalej zyskuje. Dlaczego? Wczorajsze dane dały impuls do mocnego odreagowania przecenionych w ostatnim czasie amerykańskich treasuries - pokazała to mocna reakcja na rentownościach. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w tym roku wróciły z grudnia na lipiec.
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

2025-01-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.