RPP zaskakuje, EBC w centrum uwagi

RPP zaskakuje, EBC w centrum uwagi
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-03-07 (10:02)

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek obniżając stopy procentowe o 50 pb., co niekorzystnie wpłynęło na złotego. Zmiana nastawienia w polityce monetarnej na neutralne oraz jasny sygnał, że cykl obniżek już się zakończył zmniejsza niepewność i ryzyko inwestowania w złotego. Czynniki ten będzie sprzyjał aprecjacji polskiej waluty w średnim i dłuższym terminie.

Główna stopa NBP – referencyjna – wynosi od dziś 3,25 proc. Żaden z ekonomistów ankietowanych przez agencje Bloomberg i Reuters nie spodziewał się takiej decyzji RPP. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że marcowa obniżka dopełnia cykl łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce. Znaczące złagodzenie warunków kredytowych w ostatnich miesiącach oraz na marcowym posiedzeniu pozwoli na utrzymanie w średnim terminie inflacji blisko celu, a jednocześnie wesprze wzrost gospodarczy.
Na konferencji prasowej, M. Belka przekonywał, że projekcje NBP pozwoliły na bezpieczne obniżenie stóp, w skali większej niż dotychczas. Decyzja Rady jest wyrazem chęci zakończenia cyklu łagodzenia monetarnego. RPP zmieniła nastawienie na neutralne. Choć nie wyklucza kolejnych cięć, będą one miały miejsce tylko w przypadku gorszych od prognoz wyników PKB i inflacji. Rada gotowa jest jednocześnie do podwyżek oprocentowania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wczorajsza decyzja RPP przesądza o tym, że w 2013 r. wzrost gospodarczy w Polsce będzie szybszy niż w ubiegłym. Zapisana w ustawie budżetowej dynamika PKB na poziomie 2,2 proc. zostanie bez problemów zrealizowana. Pod koniec roku można oczekiwać wyraźnego przyspieszenia akcji kredytowej. Historycznie niskie stopy procentowe spowodują wyraźne złagodzenie obciążeń odsetkowych już istniejących pożyczek oraz zwiększą dostępność kredytów dla osób, które dotychczas były pozbawione możliwości zadłużania się. Spowoduje to odrodzenie konsumpcji oraz zwiększoną aktywność inwestycyjną firm. Pierwsza połowa 2014 r. – przy braku negatywnych impulsów z zewnątrz – będzie więc czasem dobrej koniunktury gospodarczej w naszym kraju. Wówczas też obserwowane już będzie, powodowane wzrostem popytu, wyraźne przyspieszenie procesów inflacyjnych, które zmuszą RPP do podwyżek stóp procentowych.

W krótkim terminie decyzja RPP zaszkodziła i może potencjalnie źle wpływać na złotego. Jednak z uwagi na korzystne oddziaływanie niskich stóp procentowych na gospodarkę, w średnim i dłuższym terminie jest to informacja pozytywna dla polskiej waluty. Dlatego też, choć w horyzoncie 1-2 tygodni większa niż się spodziewano obniżka stóp procentowych może przejściowo wyhamować pozytywną tendencję w notowaniach złotego wobec najważniejszych walut, ostatecznie wesprze realizację scenariusza jego łagodnej aprecjacji na przestrzeni 2013 r.

Dziś kolejne, istotne dla rynków finansowych wydarzenie – posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zmiana stóp nie jest oczekiwana. Ważniejsze będą wypowiedzi prezesa EBC M. Draghiego na temat gospodarki, inflacji, sytuacji w zakresie płynności oraz zapatrywań Banku na temat stóp procentowych. Każda sugestia dopuszczająca możliwość obniżki oprocentowania w niedalekiej przyszłości wpłynie niekorzystnie na notowania euro. W tej sytuacji może dojść do przełamania psychologicznego poziomu 1,3000. Zachowanie status quo, czyli wykluczenie scenariusza cięcia stóp w strefie euro, powinno sprzyjać korekcyjnemu odbiciu kursu EUR/USD.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

10:11 Analizy walutowe MyBank.pl
Gdy w 2002 roku mieszkańcy strefy euro po raz pierwszy usłyszeli dźwięk nowej monety, nikt nie przypuszczał, że dwie dekady później przyszłość papierowego pieniądza stanie pod znakiem zapytania. Dziś, po wielomiesięcznych negocjacjach, Rada UE i Parlament uzgodniły wspólny limit 10 000 euro na płatności gotówkowe oraz obowiązek weryfikacji tożsamości przy transakcjach między 3 000 a 10 000 euro, tłumacząc to koniecznością walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Bliski Wschód nowym centrum AI?

Bliski Wschód nowym centrum AI?

09:33 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Administracja Donalda Trumpa aktywnie wspiera rozwój sztucznej inteligencji w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich poprzez zawieranie nowych umów handlowych, które zwiększają dostęp tych państw do zaawansowanych technologii firm Nvidia i AMD. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wzmocnienie infrastruktury technologicznej regionu, ale również zacieśnienie strategicznych relacji gospodarczych z USA.
Jen japoński wraca do łask

Jen japoński wraca do łask

08:01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński wraca do łask po nagłym zwrocie w notowaniach dolara amerykańskiego, który zyskał na pierwszych konkretnych umowach zmiękczających napięcia handlowe między USA a Chinami. Tym samym na pierwszy plan wraca aspekt monetarny Japonii, a mianowicie kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w tym państwie.
Złoty pozostaje słabszy

Złoty pozostaje słabszy

2025-05-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek mimo euforii na Wall Street po decyzjach o wyraźnej redukcji stawek celnych na Chiny (i wzajemnie) nie przyniósł umocnienia złotego. Polska waluta osłabiła się wobec dolara, który był wczoraj głównym beneficjentem poprawy globalnego sentymentu, ale i też wobec innych walut. To pokazuje, że rynek szybko skorygował umocnienie złotego z końca ubiegłego tygodnia, jakie było wynikiem czwartkowego komentarza szefa NBP, który był "jastrzębi" - cięcie stóp w środę nie było początkiem cyklu, ...
Radykalna deeskalacja?

Radykalna deeskalacja?

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Finał weekendowych rozmów przedstawicieli USA i Chin w Genewie przynosi mocne zaskoczenie - strony uzgodniły, że cła maja być ścięte do 10 proc. (dla produktów z USA), oraz 30 proc. dla towarów z Chin (USA będą dalej doliczać "karne" cła za fentanyl w wysokości 20 proc.). Ustalenie ma wejść w życie od 14 maja i potrwać 90 dni. W tym czasie strony mają pracować nad poważną umową handlową. Wygląda świetnie? Ciśnie się tylko jedno pytanie, po co było to wcześniejsze zamieszanie i faktyczne embargo, skoro USA zeszły z cłami po pierwszych rozmowach z Chinami znacznie bardziej, niż to same zapowiadały.
Ulga na rynkach

Ulga na rynkach

2025-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Weekendowe rozmowy handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w Genewie zakończyły się zapowiedzią „istotnego postępu”, choć bez konkretnych ustaleń dotyczących poziomów ceł czy terminów dalszych działań. Rynki przyjęły ten rozwój wydarzeń z umiarkowanym optymizmem – brak eskalacji napięć został odebrany jako ulga, a ryzyko natychmiastowego pogorszenia relacji handlowych zostało oddalone.
Czy to koniec wojny handlowej?

Czy to koniec wojny handlowej?

2025-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Po szoku wywołanym zapowiedzią nałożenia drakońskich ceł przez prezydenta Trumpa zaledwie miesiąc temu na rynkach w zasadzie nie ma śladu. Choć obraz nowej rzeczywistości gospodarczej nadal się nie wyłonił, inwestorzy wyceniają optymistyczny scenariusz. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się pod dyktando de-eskalacji na linii USA-Chiny. Po tym, jak miesiąc temu ogłoszone zostały bardzo wysokie cła na import z niemal wszystkich kierunków do USA przedstawiciele Białego Domu twierdzili, że była to przede wszystkim pułapka zastawiona na Chiny, gdyż z pozostałymi krajami szybko zostaną podpisane porozumienia handlowe.
Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia o tym, że USA i Chiny zdołały przełamać impas we wzajemnych relacjach handlowych po weekendowym spotkaniu przedstawicieli tych krajów w szwajcarskiej Genewie, przekładają się na podbicie USDPLN ponad 3,80 w ślad za wyraźnym zejściem EURUSD w okolice 1,11. W przypadku EURPLN zeszliśmy poniżej 4,23. Zniesienie wzajemnych ceł pomiędzy USA, a Chinami jest o wiele bardziej znaczące, niż to spekulował rynek jeszcze w miniony piątek.
Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.