Indeks Ifo pozytywnie zaskoczył

Indeks Ifo pozytywnie zaskoczył
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2013-02-22 (11:09)

Publikacja protokołu ze styczniowego posiedzenia FOMC zadecydowała o istotnej poprawie sentymentu do waluty amerykańskiej i zmieniła techniczny obraz rynku na wielu parach walutowych. Z pewnością stanowisko Fed zmierzające raczej wcześniej niż później do zaostrzenia luźniej polityki monetarnej przyczyniło się do tego, ...

... że uczestnicy rynku z większą uwagą będą analizować ryzyka związana z sytuacja w strefie euro. Po kontynuacji przeceny euro wywołanej generalnie słabszymi odczytami indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i w sektorze usług w Europie, w dalszej części dnia nastąpiło odreagowanie na skutek publikacji kiepskich danych z USA. Liczba nowo zarejestrowanych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 362 tys. Według wstępnych danych indeks PMI dla amerykańskiego przemysłu spadł w lutym wobec oczekiwanego wzrostu. Niższy odczyt zanotował także indeks Filadelfia Fed, który spadł w tym miesiącu do -12,5 pkt. z -5,8 pkt. Co więcej, indeks wskaźników wyprzedzających także wzrósł mniej niż zakładał konsensus rynkowy.

Rynki wyczekiwały na dzisiejszą publikację indeksu Ifo z Niemiec. Po zaskakująco dobrym odczycie indeksu ZEW, inwestorzy byli dość optymistycznie nastawieni co do piątkowego wskazania indeksu nastrojów gospodarczych. Konsensus rynkowy zakładał wzrost tego wskaźnika w lutym do 105 pkt. z 104,2 pkt. miesiąc wcześniej. W rzeczywistości indeks Ifo przebił rynkowe oczekiwania wzrastając w tym miesiącu do poziomu 107,4pkt., co spotkało się z natychmiastową pozytywną reakcją na eurodolarze. Wzrósł również subindeks oceny bieżącej sytuacji gospodarczej oraz subindeks ocen koniunktury w kolejnych sześciu miesiącach. Euro umocniło się względem dolara do poziomu powyżej 1,3230 USD, jednak nie zmienia to technicznego obrazu rynku, który faworyzuje posiadaczy krótkich pozycji w eurodolarze.

Sentyment do złotego podczas wczorajszej sesji poprawiła decyzja agencji ratingowej Fitch o podwyższeniu perspektywy ratingu Polski do pozytywnej ze stabilnej. Nasza krajowa waluta zyska w reakcji na te informacje. Czynnikiem ryzyka dla PLN pozostaje rozwój sytuacji w Europie, a także ewentualne dalsze luzowania polityki monetarnej przez RPP o więcej niż 0,25% w najbliższym czasie w sytuacji, gdy inflacja znacząca spowolni. W czasie sesji azjatyckiej z kolei straty odrabiała waluta australijska, której pomogło wystąpienie szefa RBA . Glenn Stevens przyznał, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni i dodał, że musiałby być silnie przekonany, że waluta krajowa jest mocno przewartościowana zanim zacząłby rozważać interwencję w celu jej osłabienia. AUDUSD zdołał powrócić powyżej poziomu 1,0300. Dopóki jednak para utrzymuje się poniżej oporu w rejonie 1,0370, dopóty trudno będzie o wygenerowanie większej korekty wzrostowej.

EURPLN

Stabilizacja notowań eurozłotego przedłuża się, jednak coraz węższy zakres wahań może wkrótce przyczynić się do rozstrzygnięcia sytuacji. Dziś złoty pozostaje mocniejszy i zbliża się w okolice wsparcia wynikającego z linii poprowadzonej po lutowych minimach lokalnych, która obecnie przebiega w rejonie 4,1450. Przełamanie tego poziomu otworzyłoby drogę do ruchu w okolice 4,1220-4,1240, gdzie silną strefę wsparcia wyznacza górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym oraz 100-okresowa średnia ruchoma.

EURUSD

EURUSD znajduje się w trakcie korekty wzrostowej, jednak techniczny obraz rynku jak na razie sprzyja posiadaczom krótkich pozycji w eurodolarze. Silnym oporem pozostają okolice 1,3310, a najbliższy opór w postaci zniesienia 38,2% całości spadków z okolic 1,3435 wyznacza poziom 1,3265. Na chwilę obecną wszelkie korekty wzrostowe na tej parze będą stanowić dobrą okazję do kupna USD, na co wskazuje analiza techniczna.

GBPUSD

GBPUSD koryguje ostatnie silne spadki. Para obecnie oscyluje tuż poniżej oporu w postaci linii tenkan na wykresie 8h, której przełamanie może rozszerzyć obecną korektę wzrostową do poziomu 1,54 USD za funta, gdzie znajduje się silny opór. Z technicznego punktu widzenia będzie to dobry poziom do wznawiania krótkich pozycji w GBPUSD, zgodnych z obecnym trendem spadkowym.

AUDUSD

Impulsem wzrostowym dla AUDUSD stały się słowa szefa RBA. Para odreagowuje silne spadki, kierując się w okolice 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w styczniu tego roku. Rejon 1,0370-1,04 wyznacza silną strefę oporu oraz może uaktywnić stronę podażową.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.