Indeks Ifo pozytywnie zaskoczył

Indeks Ifo pozytywnie zaskoczył
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2013-02-22 (11:09)

Publikacja protokołu ze styczniowego posiedzenia FOMC zadecydowała o istotnej poprawie sentymentu do waluty amerykańskiej i zmieniła techniczny obraz rynku na wielu parach walutowych. Z pewnością stanowisko Fed zmierzające raczej wcześniej niż później do zaostrzenia luźniej polityki monetarnej przyczyniło się do tego, ...

... że uczestnicy rynku z większą uwagą będą analizować ryzyka związana z sytuacja w strefie euro. Po kontynuacji przeceny euro wywołanej generalnie słabszymi odczytami indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i w sektorze usług w Europie, w dalszej części dnia nastąpiło odreagowanie na skutek publikacji kiepskich danych z USA. Liczba nowo zarejestrowanych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 362 tys. Według wstępnych danych indeks PMI dla amerykańskiego przemysłu spadł w lutym wobec oczekiwanego wzrostu. Niższy odczyt zanotował także indeks Filadelfia Fed, który spadł w tym miesiącu do -12,5 pkt. z -5,8 pkt. Co więcej, indeks wskaźników wyprzedzających także wzrósł mniej niż zakładał konsensus rynkowy.

Rynki wyczekiwały na dzisiejszą publikację indeksu Ifo z Niemiec. Po zaskakująco dobrym odczycie indeksu ZEW, inwestorzy byli dość optymistycznie nastawieni co do piątkowego wskazania indeksu nastrojów gospodarczych. Konsensus rynkowy zakładał wzrost tego wskaźnika w lutym do 105 pkt. z 104,2 pkt. miesiąc wcześniej. W rzeczywistości indeks Ifo przebił rynkowe oczekiwania wzrastając w tym miesiącu do poziomu 107,4pkt., co spotkało się z natychmiastową pozytywną reakcją na eurodolarze. Wzrósł również subindeks oceny bieżącej sytuacji gospodarczej oraz subindeks ocen koniunktury w kolejnych sześciu miesiącach. Euro umocniło się względem dolara do poziomu powyżej 1,3230 USD, jednak nie zmienia to technicznego obrazu rynku, który faworyzuje posiadaczy krótkich pozycji w eurodolarze.

Sentyment do złotego podczas wczorajszej sesji poprawiła decyzja agencji ratingowej Fitch o podwyższeniu perspektywy ratingu Polski do pozytywnej ze stabilnej. Nasza krajowa waluta zyska w reakcji na te informacje. Czynnikiem ryzyka dla PLN pozostaje rozwój sytuacji w Europie, a także ewentualne dalsze luzowania polityki monetarnej przez RPP o więcej niż 0,25% w najbliższym czasie w sytuacji, gdy inflacja znacząca spowolni. W czasie sesji azjatyckiej z kolei straty odrabiała waluta australijska, której pomogło wystąpienie szefa RBA . Glenn Stevens przyznał, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni i dodał, że musiałby być silnie przekonany, że waluta krajowa jest mocno przewartościowana zanim zacząłby rozważać interwencję w celu jej osłabienia. AUDUSD zdołał powrócić powyżej poziomu 1,0300. Dopóki jednak para utrzymuje się poniżej oporu w rejonie 1,0370, dopóty trudno będzie o wygenerowanie większej korekty wzrostowej.

EURPLN

Stabilizacja notowań eurozłotego przedłuża się, jednak coraz węższy zakres wahań może wkrótce przyczynić się do rozstrzygnięcia sytuacji. Dziś złoty pozostaje mocniejszy i zbliża się w okolice wsparcia wynikającego z linii poprowadzonej po lutowych minimach lokalnych, która obecnie przebiega w rejonie 4,1450. Przełamanie tego poziomu otworzyłoby drogę do ruchu w okolice 4,1220-4,1240, gdzie silną strefę wsparcia wyznacza górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym oraz 100-okresowa średnia ruchoma.

EURUSD

EURUSD znajduje się w trakcie korekty wzrostowej, jednak techniczny obraz rynku jak na razie sprzyja posiadaczom krótkich pozycji w eurodolarze. Silnym oporem pozostają okolice 1,3310, a najbliższy opór w postaci zniesienia 38,2% całości spadków z okolic 1,3435 wyznacza poziom 1,3265. Na chwilę obecną wszelkie korekty wzrostowe na tej parze będą stanowić dobrą okazję do kupna USD, na co wskazuje analiza techniczna.

GBPUSD

GBPUSD koryguje ostatnie silne spadki. Para obecnie oscyluje tuż poniżej oporu w postaci linii tenkan na wykresie 8h, której przełamanie może rozszerzyć obecną korektę wzrostową do poziomu 1,54 USD za funta, gdzie znajduje się silny opór. Z technicznego punktu widzenia będzie to dobry poziom do wznawiania krótkich pozycji w GBPUSD, zgodnych z obecnym trendem spadkowym.

AUDUSD

Impulsem wzrostowym dla AUDUSD stały się słowa szefa RBA. Para odreagowuje silne spadki, kierując się w okolice 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w styczniu tego roku. Rejon 1,0370-1,04 wyznacza silną strefę oporu oraz może uaktywnić stronę podażową.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

10:11 Analizy walutowe MyBank.pl
Gdy w 2002 roku mieszkańcy strefy euro po raz pierwszy usłyszeli dźwięk nowej monety, nikt nie przypuszczał, że dwie dekady później przyszłość papierowego pieniądza stanie pod znakiem zapytania. Dziś, po wielomiesięcznych negocjacjach, Rada UE i Parlament uzgodniły wspólny limit 10 000 euro na płatności gotówkowe oraz obowiązek weryfikacji tożsamości przy transakcjach między 3 000 a 10 000 euro, tłumacząc to koniecznością walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Jen japoński wraca do łask

Jen japoński wraca do łask

08:01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński wraca do łask po nagłym zwrocie w notowaniach dolara amerykańskiego, który zyskał na pierwszych konkretnych umowach zmiękczających napięcia handlowe między USA a Chinami. Tym samym na pierwszy plan wraca aspekt monetarny Japonii, a mianowicie kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w tym państwie.
Złoty pozostaje słabszy

Złoty pozostaje słabszy

2025-05-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek mimo euforii na Wall Street po decyzjach o wyraźnej redukcji stawek celnych na Chiny (i wzajemnie) nie przyniósł umocnienia złotego. Polska waluta osłabiła się wobec dolara, który był wczoraj głównym beneficjentem poprawy globalnego sentymentu, ale i też wobec innych walut. To pokazuje, że rynek szybko skorygował umocnienie złotego z końca ubiegłego tygodnia, jakie było wynikiem czwartkowego komentarza szefa NBP, który był "jastrzębi" - cięcie stóp w środę nie było początkiem cyklu, ...
Radykalna deeskalacja?

Radykalna deeskalacja?

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Finał weekendowych rozmów przedstawicieli USA i Chin w Genewie przynosi mocne zaskoczenie - strony uzgodniły, że cła maja być ścięte do 10 proc. (dla produktów z USA), oraz 30 proc. dla towarów z Chin (USA będą dalej doliczać "karne" cła za fentanyl w wysokości 20 proc.). Ustalenie ma wejść w życie od 14 maja i potrwać 90 dni. W tym czasie strony mają pracować nad poważną umową handlową. Wygląda świetnie? Ciśnie się tylko jedno pytanie, po co było to wcześniejsze zamieszanie i faktyczne embargo, skoro USA zeszły z cłami po pierwszych rozmowach z Chinami znacznie bardziej, niż to same zapowiadały.
Ulga na rynkach

Ulga na rynkach

2025-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Weekendowe rozmowy handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w Genewie zakończyły się zapowiedzią „istotnego postępu”, choć bez konkretnych ustaleń dotyczących poziomów ceł czy terminów dalszych działań. Rynki przyjęły ten rozwój wydarzeń z umiarkowanym optymizmem – brak eskalacji napięć został odebrany jako ulga, a ryzyko natychmiastowego pogorszenia relacji handlowych zostało oddalone.
Czy to koniec wojny handlowej?

Czy to koniec wojny handlowej?

2025-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Po szoku wywołanym zapowiedzią nałożenia drakońskich ceł przez prezydenta Trumpa zaledwie miesiąc temu na rynkach w zasadzie nie ma śladu. Choć obraz nowej rzeczywistości gospodarczej nadal się nie wyłonił, inwestorzy wyceniają optymistyczny scenariusz. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się pod dyktando de-eskalacji na linii USA-Chiny. Po tym, jak miesiąc temu ogłoszone zostały bardzo wysokie cła na import z niemal wszystkich kierunków do USA przedstawiciele Białego Domu twierdzili, że była to przede wszystkim pułapka zastawiona na Chiny, gdyż z pozostałymi krajami szybko zostaną podpisane porozumienia handlowe.
Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia o tym, że USA i Chiny zdołały przełamać impas we wzajemnych relacjach handlowych po weekendowym spotkaniu przedstawicieli tych krajów w szwajcarskiej Genewie, przekładają się na podbicie USDPLN ponad 3,80 w ślad za wyraźnym zejściem EURUSD w okolice 1,11. W przypadku EURPLN zeszliśmy poniżej 4,23. Zniesienie wzajemnych ceł pomiędzy USA, a Chinami jest o wiele bardziej znaczące, niż to spekulował rynek jeszcze w miniony piątek.
Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?