Dynamiczny ruch na jenie

Dynamiczny ruch na jenie
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2013-02-13 (10:16)

Podczas wtorkowej sesji obserwowaliśmy ponownie wzmożoną aktywność polityków komentujących dynamiczne zmiany kursów walutowych. Prezes Narodowego Banku Szwajcarii stwierdził, że nie ma wojny walutowej a działania banków centralnych mają za zadanie realizacje celów krajowych.

SNB zamierza tak długo jak to będzie konieczne utrzymać bez zmian politykę minimalnego kursu wymiany franka na euro i jest gotów podjąć dodatkowe działania w celu osłabienie CHF. EURCHF handlowany jest powyżej 1,2300. Retoryka Thomasa Jordana sprzyja utrzymania kursu powyżej tego poziomu. O kursach walutowych mówił w dniu wczorajszym również szef Europejskiego Banku Centralnego podczas swojego wystąpienia w hiszpańskim parlamencie. Mario Dragi przyznał, że ma świadomość, iż kursy wymiany są ważne zarówno dla wzrostu gospodarczego, jak i realizacji mandatu ECB, czyli utrzymania stabilności cen w średnim terminie. Do największej zmienności na rynku walutowym przyczynił się jednak komunikat państw z grupy G7 w sprawie kursów walutowych, w którym zwrócono uwagę, ze nadmierna zmienność i niekontrolowane zmiany kursów walutowych mogą mieć negatywny wpływ na stabilność gospodarczą i finansową. Początkowa USDJPY znalazł się na nowych tegorocznych maksimach, jednak w reakcji na wyjaśnienie przedstawiciela G7, że sytuacja na rynku jena japońskiego budzi niepokój, kurs dolarjena spadł o ponad figurę.

Dzisiaj ze strefy euro zostaną opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują, że w grudniu produkcja wzrosła o 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec spadku o 0,3% w listopadzie. Lepsze dane powinny wesprzeć euro. Para przełamała wczoraj istotną strefę oporu, jednak furtkę do dalszych wzrostów otworzy przełamanie okolic 1,3470/80. W centrum uwagi inwestorów pozostaje również kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji. Najprawdopodobniej nowe projekcie dotyczące inflacji będą wskazywały na to, że utrzyma się ona powyżej celu conajmniej w najbliższym roku. Co więcej, prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego będą najprawdopodobniej słabsze, co może negatywnie wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty, która pozostaje w trendzie spadkowym. Warto również zwrócić uwagę na dane o sprzedaży detalicznej z USA. Dziś rozpoczęło się również dwudniowe posiedzenie Banku Japonii.

EURPLN

Słabe dane na temat bilansu płatniczego Polski wpłynęły negatywnie na notowania złotego. Para EURPLN powróciła w rejon oporu na poziomie 4,18 w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie dziennym. Silne wsparcie w postaci linii kinjun na wykresie dziennym znajduje się w okolicy 4,14. Większej zmienności na złotym można się spodziewać po publikacji piątkowych danych na temat inflacji.

EURUSD

EURUSD przełamał w dniu wczorajszym istotną strefę oporu i kontynuował wzrosty w okolice 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w lutym tego roku. Wyjście powyżej rejonu 1,3470/80 może stać się impulsem do powrotu w okolice 1,3560-1,3600. Najbliższą strefę wsparcia wyznaczają okolice 1,3420/30.

GBPUSD

Sentyment do waluty brytyjskiej pozostaje słaby. Dzisiejszy raport Banku Anglii nt. inflacji może stać się impulsem do kontynuacji spadków na GBPUSD. Najbliższe wsparcie wyznacza wczorajsze minimum dzienne. Silnym oporem pozostają okolice 1,5840-1,5880.

AUDUSD

AUDUSD odreagowuje ostatnie silne spadki. Para zbliżyła się w okolice istotnego oporu w rejonie 1,0360/70, skąd możemy obserwować wzmożoną aktywność sprzedających walutę australijską. W średnim terminie trend pozostaje spadkowy, co może zachęcać do wznawiania krótkich pozycji w AUDUSD.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.