Kurs USD/JPY najwyższy od prawie 3 lat

Kurs USD/JPY najwyższy od prawie 3 lat
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-02-12 (10:42)

Dzisiaj rano notowania eurodolara kierują się w dół. Niemniej jednak, wartość kursu EUR/USD wciąż utrzymuje się w kanale bocznym. Od dołu ograniczany jest on wsparciem w rejonie 1,3360, natomiast od góry – oporem w rejonie 1,3426-1,3427.

Euro nie jest przewartościowane?

Stabilna wartość euro względem dolara jest efektem niezdecydowanej postawy inwestorów co do przyszłości wspólnej waluty. Z jednej strony, pojawiają się liczne głosy o tym, że euro jest przewartościowane – jednak takiej retoryki nie podzielają wszyscy (wczoraj Jens Weidmann z ECB powiedział, że w jego opinii euro nie jest przewartościowane). Słaba kondycja europejskiej gospodarki powinna sprzyjać przecenie wspólnej waluty, jednak niewykluczone, że inne waluty będą jeszcze słabsze – mowa tu o amerykańskim dolarze i japońskim jenie. Zarówno w USA, jak i w Japonii maszyny drukarskie pracują pełną parą, wywierając presję na spadki wartości lokalnych walut.

Powyższy opis odzwierciedla jednak raczej długoterminowe tendencje. W perspektywie krótkoterminowej jest szansa na umocnienie zarówno dolara, jak i jena. Siłę amerykańskiej waluty odzwierciedla m.in. sytuacja techniczna na wykresie BOSSAUSD. Wczoraj notowania indeksu przekroczyły opór w rejonie 67,37 pkt. i dzisiaj kontynuują ruch na północ. Najbliższy poziom oporu jest jednak usytuowany dość blisko, bo w okolicach 67,60 pkt.

Risk-off na rynkach walut

Ponadto, dzisiaj rano dolar zyskuje również ze względu na swój status „bezpiecznej przystani” na rynkach walutowych. Według agencji Reuters, poranny wzrost awersji inwestorów do ryzyka jest efektem informacji o kolejnym teście broni nuklearnej w Korei Północnej. Jednak trudno się spodziewać, by ta czysto polityczna informacja miała długotrwałe przełożenie na rynki walutowe.

Nie zmienia to faktu, że we wtorkowy poranek na rynkach walutowych dominuje nastawienie risk-off. Odbija się ono m.in. na parach dolara amerykańskiego z australijskim dolarem, nowozelandzkim dolarem czy też południowoafrykańskim randem.

Notowania USD/ZAR dzisiaj rano dynamicznie rosną. Obecnie zbliżają się ona do poziomu 8,97, a niewykluczone, że zwyżka sięgnie poziomu 9,00, będącego najbliższym technicznym oporem.

Odreagowanie na jenie

Tymczasem japoński jen dzisiaj rano delikatnie umacnia się względem dolara amerykańskiego oraz względem euro. Jest to jednak raczej odreagowanie po wczorajszym istotnym spadku wartości japońskiej waluty.

Wczoraj notowania USD/JPY wzbiły się na najwyższy poziom od początku maja 2010 r., a więc od niemal trzech lat, a kurs tej pary walutowej zakończył sesję powyżej poziomu 94,00. Dynamiczny wzrost notowań USD/JPY to rezultat wczorajszej wypowiedzi Lael Brainard z amerykańskiego Departamentu Skarbu, które powiedziała, że Stany Zjednoczone popierają działania japońskich władz, zmierzające do osłabienia jena w ramach walki z deflacją.

Wypowiedź Brainard wpisuje się w oczekiwania rynkowe dotyczące spotkania przedstawicieli grupy G20, które odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę w Moskwie. Na rynku spekuluje się bowiem o tym, że przedstawiciele grupy zaprezentują brak chęci do interweniowania w kwestii słabego jena. Zresztą, jeszcze przed spotkaniem grupy G20 może pojawić się komunikat grupy G7, w którym najbardziej wpływowe kraje świata opowiedzą się za tym, by kursy walutowe były kształtowane przez rynek.

Źródło: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.