Dane o PKB nie pomogą złotemu

Dane o PKB nie pomogą złotemu
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2013-01-29 (10:24)

Po drugim nieudanym teście oporu na 1,3485 eurodolar ponownie zniżkuje. Kurs EUR/USD zbliża się do poziomu wczorajszych dołków na 1,3425. Polska waluta od rana osłabia się. Kurs EUR/PLN przebił linię długoterminowego trendu spadkowego i obecnie znajduje się na 4,1950.

Natomiast kurs USD/PLN wzrasta powyżej 3,12. Złoty w najbliższych dniach może dalej tracić na wartości. Polski rynek długu (na którym od początku roku trwa korekta) nie przyciąga już bowiem tak dużego zainteresowania inwestorów zagranicznych (co udowodniła ubiegłotygodniowa aukcja obligacji). Podobnie rynek giełdowy, co widać po utracie przez WIG 20 relatywnej siły względem europejskich indeksów. Dziś na notowania złotego wpływ mogą mieć dane o PKB w 2012 roku, które poznamy o godzinie 10:00. Najważniejsze dane ze świata napłyną o godzinie 16:00, kiedy to poznamy indeks zaufania konsumentów Conference Board za styczeń. Konsensus rynkowy zakłada spadek wartości indeksu z 65,1 do 64 pkt. Do prawdopodobnego pogorszenia nastrojów amerykanów w dużej mierze przyczynić się mogła podwyżka podatków. Z drugiej jednak strony silny spadek indeksu powinien zostać powstrzymany przez poprawę sytuacji na rynku nieruchomości oraz pracy, jak również wzrosty na giełdach napędzane dobrymi wynikami spółek notowanych na Wall Street.

Polska: PKB wyraźnie spowolni

Koniunktura gospodarcza w Polsce wyraźnie spowalnia. Wskazały na to między innymi dane za grudzień odnośnie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Nasza prognoza zakłada dynamikę PKB w 2012 roku na poziomie 2 proc. r/r (oznacza to 0,5 proc. r/r w IV kwartale) i jest nieco bardziej pesymistyczna od konsensusu rynkowego (2,1 proc. r/r). Na wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego największy wpływ ma wciąż bardzo słaby popyt wewnętrzny. Spadają bowiem nakłady na inwestycje oraz maleją wydatki konsumpcyjne. Z drugiej strony czynnikiem, który cały czas napędza polską gospodarkę jest eksport netto. Niska dynamika PKB da kolejny argument Radzie Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych, co z kolei powinno przełożyć się na osłabienie złotego.

Węgry: Szósta z rzędu obniżka stóp

Dziś Bank Centralny Węgier prawdopodobnie dokona szóstej z rzędu obniżki stóp procentowych o 25 pb. (główna obecnie znajduje się na poziomie 5,75 proc.). Mimo inflacji dwukrotnie przewyższającej cel inflacyjny (3 proc.), decyzję o cięciu kosztu pieniądza uzasadnia postępujące spowolnienie gospodarcze. Od trzech kwartałów bowiem dynamika PKB przybiera ujemne wartości. Z punktu widzenia dysparytetu stóp procentowych obniżka na Węgrzech jest informacją korzystną dla polskiej waluty, niemniej jednak nie oczekujemy widocznej reakcji na parach złotowych.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.