Wtorek z dużą zmiennością

Wtorek z dużą zmiennością
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-01-22 (12:15)

Inicjatywa Republikanów zmierzająca do czasowego podniesienia limitu zadłużenia USA (do 19 maja) będzie poddana głosowaniu dopiero w środę. Zakłada ona jednocześnie, iż do 15 kwietnia zostaną przyjęte stosowne ustawy związane z kilkuletnim programem cięć wydatków.

To oddali w czasie problem, którego rynek mógł się obawiać w lutym, ale nie da gwarancji jego rozwiązania i tym samym uniknięcia ryzyka cięcia ratingu USA jeszcze przed majowym terminem. To jednak dywagacje, którymi rynek będzie przejmował się później. Na razie widać mieszankę techniki, nastrojów, plotek i zaskakujących danych makro, które przekładają się na ogromną zmienność rynków dzisiaj rano. Duża dynamika ruchu widoczna jest na rynku jena, gdzie sprawdziła się reguła „kupuj plotki, sprzedaj fakty”, chociaż Bank Japonii nieco zaskoczył decydując się na wprowadzenie nielimitowanego skupu obligacji w ramach programu QE. Nastroje jednak zgasił fakt, iż ma rozpocząć się on dopiero po wygaśnięciu obecnego programu, czyli na początku 2014 r.

Emocje rynku przed dzisiejszym komunikatem Banku Japonii były tak duże, iż trudno było spodziewać się innego scenariusza dla rynku jena. Chociaż chwilę po jego publikacji japońska waluta straciła, co można powiązać z faktem jednomyślnej decyzji o uruchomieniu nielimitowanych zakupów aktywów w ramach programu QE. Tym samym BOJ nie zdecydował się zwiększać istniejącego już programu wartego 101 bln JPY. Chwilę później jen zaczął się jednak wyraźnie umacniać, gdyż „nielimitowane QE” ma ruszyć dopiero od stycznia 2014 r., czyli po wygaśnięciu obecnego programu. Potencjalne zaskoczenie szybko, zatem znikło. Jednocześnie inwestorzy szybko dostrzegli, iż Bank Japonii nie był jednomyślny w kwestii podniesienia limitu inflacyjnego do 2 proc., który ma zostać wdrożony „ w najbliższym możliwie czasie”. -przeciwko głosowali dwaj członkowie BOJ. Do umocnienia się jena mogły przyczynić się też słowa byłego i wpływowego szefa Banku Japonii (Sakakibara), którego zdaniem kurs USD/JPY może powrócić w okolice 85.

Na wykresie EUR/JPY widoczny jest dość dynamiczny spadek po uprzednim osiągnięciu okolic 120,15 (wskazywanych wczoraj po południu). Osiągnięte dzisiaj minimum to okolice 117,32, co sprawia, iż pierwszy cel bazujący na dolnych korpusach świec z 16 i 17 stycznia b.r. (rejon 117,65) został osiągnięty. Ranny spadek był dość dynamiczny, co szybko doprowadziło do próby odreagowania i wróciliśmy ponad poziom 118. Nie należy jednak zakładać powrotu ponad mocny opór, jaki stanowi strefa 118,85-119,02.

Handel na rynku EUR/USD był wczoraj wieczorem spokojny (1,3300-1,3325), co było wynikiem braku aktywności inwestorów z USA. Ruch w górę rozpoczął się dopiero podczas sesji azjatyckiej za sprawą komunikatu Banku Japonii i po godz. 8:00 ustanowiliśmy szczyt w rejonie 1,3370. Taki scenariusz zwyżki był zakreślony wczoraj po południu, chociaż nie udało się dotrzeć do oporu na 1,3385. Późniejszy szybki ruch w dół sprowadził notowania poniżej wsparcia 1,3280-1,3300 i ustanowiliśmy lokalne minimum na 1,3266. Zniżka była dość dynamiczna, a jej motorem stały się spekulacje nt. możliwej rezygnacji Jensa Weidmanna ze stanowiska szefa Bundesbanku, który w ostatnich wystąpieniach dość krytycznie podchodził do polityki prowadzonej obecnie przez banki centralne, twierdząc, iż doprowadzi ona do niebezpiecznej erozji zaufania. Tyle, że plotki nt. szefa Buby nie pojawiają się pierwszy raz i niemal zawsze okazują się być fałszywe i tak też stało się teraz. Niemniej to pokazuje, iż rynek zwyczajnie będzie szukał pretekstów do korekty.

O godz. 11:00 opublikowany został indeks nastrojów wśród niemieckich analityków (ZEW), którego odczyt mocno zaskoczył na plus. W styczniu wzrósł on do poziomu 31,5 pkt., co znacznie przewyższyło oczekiwania wzrostu na poziomie 12 pkt. Tak duże wahania zmniejszają jednak wartość prognostyczną tego wskaźnika i rynek będzie teraz przywiązywał większą uwagę do czwartkowych odczytów PMI za styczeń, oraz biznesowego indeksu IFO w piątek. Dzisiaj wpływ na rynek mogą mieć jeszcze popołudniowe dane z USA, choć raczej niezbyt duży. O godz. 16:00 opublikowana zostanie dynamika sprzedaży domów na rynku wtórnym w grudniu ( szacunki 5,1 mln), a także styczniowy indeks FED z Richmond (oczek. 4 pkt.).

Na wykresie EUR/USD mamy dzisiaj spore wahania. Wpierw ruch w górę przed otwarciem Europy do 1,3370, później silna zniżka do 1,3266 wywołana spekulacjami o odejściu szefa Bundesbanku i wreszcie wyraźne odbicie po zaskakująco dobrych danych z Niemiec o godz. 11:00. Biorąc pod uwagę, iż rynek może się pozycjonować pod jutrzejsze głosowanie w Kongresie USA nt. czasowego podniesienia limitu zadłużenia, nie można wykluczyć sytuacji w której „czasowo” wróci presja na osłabienie dolara i w nadchodzących godzinach spróbujemy przetestować okolice 1,3385-1,3400. Ich złamanie może być jednak dość trudne.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.