Słaby grudzień wyznaczył dołek spowolnienia?

Słaby grudzień wyznaczył dołek spowolnienia?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-01-21 (10:09)

Po słabych danych, które w piątek opublikował GUS i NBP złoty wyraźnie stracił na wartości. Zwiększyły się nieco oczekiwania na obniżki stóp. W grudniu produkcja była najniższa od 2,5 lat, ale już od stycznia będzie odbijać. Niepokoją dane NBP o deficycie handlowym.

Potwierdzenie niekorzystnych tendencji w wymianie w kolejnych miesiącach mogłoby spowodować zmianę średnio- i długoterminowej tendencji aprecjacji złotego, której wciąż spodziewam się w 2013 r.
Tylko najwięksi pesymiści spodziewali się, że grudniowe dane z polskiej gospodarki okażą się tak dramatycznie słabe. Choć jeszcze przed publikacją GUS wiadomo było, że ze względu na niekorzystny układ dni roboczych oraz „długie święta”, dynamika spadku produkcji będzie najniższa od kwietnia 2009 r., jednak mało kto przypuszczał, że przekroczy ona 10 proc. We wszystkich sektorach przemysłu, z wyjątkiem przedsiębiorstw użyteczności publicznej, zanotowano w ubiegłym miesiącu mocne spadki produkcji. Prawdziwe załamanie miało miejsce w budownictwie. Produkcja zmniejszyła się aż o 24,8 proc. w ujęciu rok do roku. Odczyt wyraźnie przewyższył najgorszy wynik w ub. r. (17,8 proc. we wrześniu).

Również pozostałe dane, które opublikowane zostały w piątek zaskoczyły „in minus”. Dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu tylko dwukrotnie w ostatnim 10-leciu okazywała się niższa niż w grudniu. Mocny spadek inflacji PPI wskazuje, że proces tempo wzrostu cen konsumpcyjnych może zbliżyć się latem do poziomu dolnego ograniczenia celu NBP (1,5 proc.). Również tempo spadku zatrudnienia okazało się wyższe niż zakładał konsensus rynkowy, choć w tym przypadku tylko nieznacznie. Co ciekawe, wzrost płac był w grudniu wyższy niż oczekiwano i jest to jedyna pozytywna informacja z serii raportów GUS. Po raz pierwszy od maja realne wynagrodzenia w Polsce nie obniżyły się.

Istotne, z punktu widzenia średnio i długoterminowej wyceny złotego, mogą okazać się piątkowe dane NBP. Wbrew oczekiwaniom, w listopadzie nie zanotowano nadwyżki w wymianie handlowej, ale pierwszy od sierpnia deficyt. Co więcej, łącznie, bilans obrotów bieżących zanotował trzeci, najgorszy wynik w całym 2012 r. Tylko w styczniu i lutym był wyższy niż 1490 mln EUR. Odbyło się to przy mocno spadających obrotach handlowych. Eksport zmniejszył się o 7,9 proc. m/m, a import o 3,6 proc. m/m.
Ogółem dane, które opublikowano w piątek dały niemal taki obraz, jakby w grudniu gospodarka radykalnie ograniczyła aktywność. Niewątpliwie, w IV kw. koniunktura nadal słabła, co w połączeniu ze sprzyjającym urlopom okresem świąteczno-noworocznym, przyniosło tak słabe wyniki. Szczególnie produkcji i eksportu. Niemniej, wciąż wstępne, cząstkowe, bo za jeden miesiąc dane nie powinny przesłaniać ogólnego wizerunku gospodarki, jak i perspektyw na przyszłość. A te z pewnością nie prezentują się tak źle, jako wynikałoby to z analizy raportów za grudzień. Już w styczniu odczyty będą zdecydowanie wyższe niż w grudniu. W dalszym ciągu spodziewam się, że na przełomie 2012 i 2013 r. gospodarka osiągnęła dno spowolnienia.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.