Słaby koniec roku w Polsce

Słaby koniec roku w Polsce
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2013-01-18 (18:19)

Kurs EUR/USD znajduje się blisko 1,3310. W obecnym tygodniu notowania przebiegały raczej stabilnie – kurs wahał się pomiędzy 1,3260 a 1,3400. Wskaźnik RSI(14) obliczany dla interwału godzinowego spada w okolice 30 pkt. co daje sygnał wyprzedania rynku.

USA: Tydzień dobrych danych

Publikacja szeregu danych z amerykańskiej gospodarki nie miała znacznego wpływu na kurs EUR/USD. Tydzień rozpoczął się od wystąpienia szefa Fed, który wypowiedział się o stanie największej na świecie gospodarki. Zdaniem Bena Bernanke stopa bezrobocia jest nadal za wysoko, a ożywienia nie ma takie tempa jakby sobie tego życzył. Dodał też, że Europa całkiem nieźle radzi sobie z kryzysem zadłużenia i sprawy związane z finansami publicznymi mają się coraz lepiej. Jego zdaniem gospodarka USA powoli wychodzi z marazmu i proces ten będzie przyspieszał, jednak zagrożeniem są działania fiskalne, które popchną gospodarkę w kierunku recesji – słowa te można traktować jako swoisty apel do polityków, aby zawarli porozumienie ws. wygasających zwolnień podatkowych. Dane makroekonomiczne dobrze odzwierciedlają słowa Bernanke. Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 0,5 proc. (m/m), natomiast wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za styczeń sygnalizuje pogorszenie koniunktury konsumenckiej w przyszłości (spadek do 71,3 pkt.). Bernanke jest przekonany, że roczna dynamika inflacji pozostanie poniżej 2 proc. Odczyt inflacji CPI wpisuje się w ten scenariusz – inflacja wzrosła o 1,7 proc. (r/r). Zagrożeniem dalszej dezinflacji są ceny żywności importowanej (wzrosły o 2,5 proc.). Dane z rynku nieruchomości nadal wskazują na poprawę. Liczba rozpoczętych budów domów jest najwyższa od połowy 2008 r. i powoli zbliża się do bariery 1 mln. Podobnie wygląda trend liczby pozwoleń na budowę. Optymizm w branży budowlanej pozostaje na wysokim poziomie (indeks NAHB nadal wynosi 47 pkt.). Wskaźniki koniunktury regionalnej (w tym tygodniu opublikowano indeksy: NY Empire State i Fed z Filadelfii), jak zawsze dają niejednoznaczny obraz (stabilizacja pierwszego i spadek drugiego).

Euroland: Poprawa sentymentu

Wczorajsza aukcja hiszpańskiego długu poprawiła nastroje wokół strefy euro. Rentowność 10-letnich obligacji Hiszpanii wynosi obecnie 5,1 proc. co jest dużą zasługą ECB, które zapowiedzią programu OMT sprawdziło rentowność z 7,5 proc. Dobrze radzą sobie inne kraje peryferyjne strefy euro – Grecja, Portugalia i Włochy – spready obligacji tych krajów a niemieckimi bundami są na najniższym poziomie w skali tego miesiąca i przekraczają średnią miesięczną o ponad 1,5 odchylenia standardowego.

Japonia: Dalsza deprecjacja jena

Kurs USD/JPY osiągnął w tym tygodniu wartość, która ostatnio została odnotowana w czerwcu 2010 r. – 90. Presja ze strony premiera Shinzo Abe skutkuje dalszą deprecjacją jena. W tym tygodniu została ona na chwilę zahamowana po tym jak japoński minister finansów zakwestionował politykę deprecjacji jena, uważając, że zbyt szybka skala wzrostów kursu USD/JPY może doprowadzić do bankructwa przedsiębiorstw zadłużonych w walutach obcych. Dodatkowo jenowi pomogły lepsze dane o zamówieniach na maszyny w listopadzie. Wzrost kursu USD/JPY powyżej 90 przypieczętowały słowa doradcy premiera Abe, który stwierdził, że kurs na poziomie 100 byłby optymalny dla gospodarki.

Polska: Wysyp pesymistycznych danych

Kurs EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,15, a USD/PLN 3,12. Spadek wartości złotego wywołany został przez fatalne dane makroekonomiczne za grudzień (i listopad w przypadku handlu zagranicznego).
Seria danych z tego tygodnia ukazuje znaczną skalę spowolnienia gospodarczego w Polsce. Produkcja przemysłowa spadła o ponad 10 proc. w ujęciu rocznym, czyli znacznie poniżej oczekiwań rynku. Podobnie z produkcją budowlano- montażową z tym, że spadła ona aż o ponad 24 proc. Saldo rachunku bieżącego wyniosło prawie -1500 mln euro. Po dwumiesięcznej przerwie saldo obrotów towarowych odnotowało ujemną wartość -400 mln euro. Inflacja konsumencka po ponad 2 latach wróciła poniżej celu inflacyjnego. Zatrudnienie spadło o -0,5 proc., a wynagrodzenia wzrosły o 2,4 proc.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).