ECB jednomyślny, inwestorzy się cieszą – ale na jak długo?

ECB jednomyślny, inwestorzy się cieszą – ale na jak długo?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-01-10 (17:43)

W ostatnich raportach zwracałem uwagę, iż po serii słabszych danych makroekonomicznych ze strefy euro, rynek może się obawiać niespodzianki ze strony Europejskiego Banku Centralnego – chociaż tzw. mocne ekonomiczne fakty na to nie wskazywały.

I tak ruch na EUR/USD po decyzji o godz. 13:45, która utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie nie był zbyt duży (w okolice 1,3120), to prawdziwy „szał” zaczął się dopiero po tym, jak szef Europejskiego Banku Centralnego rozpoczął konferencję prasową o godz. 14:30. Ze słów Mario Draghiego można wywnioskować, że najgorsze mamy już za sobą – w nadchodzącym roku oczekuje się wzrostu zaufania na rynkach finansowych, a także ożywienia w gospodarce, chociaż nadal pozostanie ona słaba. Prawdziwą euforię wywołały dopiero słowa, iż dzisiejsza decyzja o utrzymaniu stóp była jednomyślna, co wobec powyższego sugeruje, iż dyskusja nt. luzowania w strefie euro w zasadzie jest zamknięta (przypomnijmy, iż w grudniu część członków ECB opowiadała się za obniżką, która ostatecznie nie została przegłosowana). Szef ECB dodał jednocześnie, iż bank centralny jest daleki od rozważania tzw. strategii wyjścia z dotychczasowej polityki, w tym nadzwyczajnych środków podjętych wobec banków. Reasumując, ECB woli zachować status quo i obserwować tendencje w gospodarce, licząc na to, iż nie pojawi się już nikt nowy z problemami.

Tyle, że tutaj żadnej pewności nie ma. W czasie odkłada się sprawa pomocy dla Cypru (potwierdził to dzisiaj szef Eurogrupy, J.C.Juncker), który mimo, że jest małym krajem, to jednak może okazać się dobrym testem na utrzymanie europejskiej solidarności. Z kolei w Grecji koalicja rządowa topnieje – dzisiaj z PASOK odszedł kolejny parlamentarzysta i tym samym większość (razem z DIMAR) wynosi obecnie 163/300. Tymczasem przed nami głosowania ważnych ustaw podatkowych i misja kontrolna MFW – może się okazać, iż spełnią się pesymistyczne oczekiwania niektórych obserwatorów, iż premier Samaras utraci większość jeszcze w tym półroczu, co może na powrót reaktywować „grecką sagę”. Wreszcie, o ile nastroje wokół Hiszpanii nieco się poprawiły (rentowności 10-letnich obligacji spadły dzisiaj poniżej 5 proc. (po raz pierwszy od marca ub.r.), to nie należy przeceniać Włoch. Biorąc pod uwagę dość rozwarstwioną scenę polityczną i konieczność budowania nieraz egzotycznych koalicji, może się okazać, że nowy rząd po wyborach zaplanowanych na koniec lutego zaprzepaści dokonania Mario Montiego. Wreszcie od połowy lutego, rynki będą żyć znów klifem fiskalnym w USA, zwłaszcza, że należy oczekiwać zawarcia porozumienia (ewentualnie ruszy automat) odnośnie cięć wydatków. Dość prawdopodobne jest też podwyższenie limitu zadłużenia, co może sprowokować agencje ratingowe do cięcia prestiżowych AAA w marcu i tym samym… umocnienia dolara.

Dzisiejsza zwyżka zaprowadziła nas w okolice 1,3218, czyli powyżej zakładanych 1,3160-70, które wynikały z dolnego ograniczenia konsolidacji, jaka miała miejsce w ostatniej dekadzie grudnia. W kalendarzu na najbliższe godziny mamy dane nt. inflacji CPI i PPI w Chinach o godz. 02:30, która może mieć większe znaczenie dla sentymentu wokół walut azjatyckich, chociaż większe znaczenie mogą mieć informacje nt. japońskiego programu stymulacyjnego. Poza tym o godz. 9:00 rano poznamy dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w Hiszpanii. Rejon 1,3225-45 na EURUSD to już dość mocny opór, który nie powinien zostać łatwo pokonany. W godzinach porannych duży wpływ na EURUSD może mieć EURJPY, gdzie możemy zobaczyć umocnienie jena na zasadzie reguły – kupuj plotki, sprzedaj fakty. Tym samym jutro rano EUR/USD powinien być kwotowany w okolicach 1,3165-75.

EUR/USD
Kluczowe opory: 1,3225; 1,3245; 1,3290-1,3305
Kluczowe wsparcia: 1,3200; 1,3160-70;1,3145-50; 1,3125; 1,3100; 1,3080; 1,3065

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).