Już dziś decyzja Rady

Już dziś decyzja Rady
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2013-01-09 (10:16)

PKB w Strefie Euro: Wydaje się, że wykres eurodolara usiłuje wracać do poziomu 1,31, obecnie jest to ok. 1,3080. Wczoraj główna para osuwała się w dół, dziś być może gracze spróbują skierować ją ku wczorajszym wierzchołkom po nocnej korekcie.

W kalendarium makroekonomicznym poznamy dane dotyczące PKB w Strefie Euro, poprzednio, tj. w II kwartale, notowano spadek w relacji kwartalnej o 0,2 proc., a w rocznej o 0,4 proc.

Teraz prognoza zakłada, że dynamika PKB w relacji rocznej zmniejszy się do poziomu -0,6 proc. Gdyby okazało się, że jest jeszcze gorzej niż zakładają ekonomiści, wówczas moglibyśmy mieć do czynienia z wyhamowaniem tendencji zwyżkowej na eurodolarze, a więc z umocnieniem dolara. Odczyt dotyczący PKB Strefy pojawi się o 11:00, w samo południe poznamy natomiast dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech. To ważne dane, oczywiście z uwagi na to, jak istotna dla UE, Europy, a nawet świata jest gospodarka niemiecka. Poprzednio w ujęciu w.d.a. (dane wyrównane sezonowo) spadła ona w relacji rocznej o 3,7 proc. Ogólnie jednak niemiecka gospodarka trzyma się nieźle, tym bardziej więc ewentualny kiepski odczyt może zostać uznany za ponury sygnał.

O 13:00 napłynie jeszcze odczyt z USA - liczba wniosków o kredyt hipoteczny. Jutro zaś na temat stóp procentowych debatować i decydować będzie Europejski Bank Centralny. Swoją drogą, można też wspomnieć o informacji z Dalekiego Wschodu - oto okazuje się, że Japonia ma w planach skup obligacji europejskich państw i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, aby osłabić jena...

Dziś decyzja RPP

Dziś Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję co do wysokości stóp procentowych w najbliższym czasie. Obecnie główna stopa, tzw. stopa referencyjna NBP, wynosi 4,25 proc. Większość ekonomistów zgadza się co do tego, że zostanie ona teraz obniżona o kolejnych 25 pkt bazowych, tj. do poziomu 4 proc. Większość z nich zgadza się także, że jest to konieczne w sytuacji słabnięcia polskiej gospodarki. Rozumowanie jest następujące: niższe stopy to łatwiejsze kredyty, zachęcenie przedsiębiorców do działania i inwestowania, a co za tym idzie - rozruch gospodarki. Podobnie rozumuje Ben Bernanke w USA, rozkręcając kolejne fazy QE3, tj. "luzowania ilościowego": więcej pieniędzy na rynku to większa możliwość obracania nim.

Co prawda niektórzy mogliby tu podnieść zarzut, że obie metody w ostatecznym rozrachunku oznaczają kreację kredytu z niczego, tj. bez zaistnienia rzeczywistych oszczędności (a więc sytuacji, w której konkretni obywatele godzą się udostępnić swoje fundusze innym, tj. kredytobiorcom). Wówczas rezultatem są błędne inwestycje sztucznie "rozochoconych" przedsiębiorców, które później są weryfikowane przez rynek - a więc mamy do czynienia z cyklem koniunkturalnym. To rozumowanie zdaje się być nawet słuszne, ale pamiętajmy, że tak czy inaczej nie mamy obecnie do czynienia z rynkową stopą procentową, trudno więc powiedzieć, czy aktualne są wyższe czy niższe od tych, które istniałyby bez ustaleń banku centralnego.

Z naszego punktu widzenia istotne jest też to, jak na pomysły obniżki stóp reagują rynki finansowe. Otóż naturalną reakcją jest słabnięcie waluty kraju, w którym stopa jest obniżana. Waluta taka staje się mniej popularna z punktu widzenia inwestorów. Teraz jednak ta obniżka o 0,25 pkt jest prawdopodobnie wpisana w zachowanie graczy, a więc zdyskontowana. Jeśli RPP niczym nie zaskoczy, ruch na parach może być niewielki. Obecnie kurs EUR/PLN to ok. 4,1115, jesteśmy wyraźnie niżej niż wczoraj, kiedy to testowano okolice 4,1250. Ewentualna obniżka o 0,5 pkt bazowego mogłaby bardziej osłabić złotego, w przeciwnym razie również przewidujemy wzrost kursu, ale prawdopodobnie w umiarkowanym tempie i nie tak zdecydowany. Na USD/PLN mamy 3,1413, jest to pewien marazm, kurs waha się od dwóch dni pomiędzy 3,14 a 3,15, nie licząc wczorajszej próby wybicia się wyżej, nieudanej.

Źródło: Adam Witczak, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).