Wspólna waluta odrabia straty

Wspólna waluta odrabia straty
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2013-01-08 (11:08)

Początek tego tygodnia sprzyja odreagowaniu na rynku walutowym. Brak istotnych danych makroekonomicznych podczas poniedziałkowej sesji spowodował, że większą uwagę poświęcono kwestiom analizy technicznej. EURUSD wybronił wczoraj linię trendu wzrostowego, co w zestawieniu z wyższym odczytem indeksu Sentix ze strefy euro było impulsem do umocnienia euro.

Główna para walutowa handlowana jest dziś ponownie powyżej poziomu 1,3120. Pomimo nieco słabszych danych na temat nadwyżki w bilansie handlowym Niemiec za listopad, euro pozostaje dość stabilne w oczekiwaniu na dane dotyczące indeksów nastrojów i sprzedaży detalicznej w strefie euro, a także zamówień w niemieckim przemyśle. Analitycy oczekują, że odczyty wskaźników nastrojów będą wyższe, co może stać się impulsem do przetestowania oporu na poziomie 1,3160.

Waluta japońska pozostaje na tapecie. Nowy premier Japonii cały czas podkreśla konieczność przeciwdziałania deflacji, prowadzenia bardziej ekspansywnej polityki monetarnej oraz osłabienia jena. W dniu dzisiejszym agencja Bloomberg podała, że japoński minister finansów Taro Aso powiedział, że Japonia będzie kupowała obligacje wyemitowane przez ESM przy użyciu rezerw walutowych Kraju Kwitnącej Wiśni. Nieznana jest jak na razie planowana wielkość tych zakupów, ale głównych ich celem będzie ustabilizowanie notowań jena. . Pary jenowe stabilizują się w okolicy istotnych oporów/wsparć po silnym ruchu deprecjacyjnym JPY. W średnim terminie presja na dalszą wyprzedaż jena powinna się jednak utrzymywać.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, natomiast decyzję w sprawie stóp poznamy jutro. Konsensus rynkowy zakłada, że stopa referencyjna zostanie obniżona w styczniu o 0,25%. Złoty od początku tego roku traci na wartości w oczekiwaniu na orzeczenie Rady. Najprawdopodobniej notowania polskiej waluty pozostaną stabilne do jutra. Impulsem do większego osłabienia PLN mogłoby być bardziej agresywne cięcie kosztu pieniądza bądź istotne pogorszenie nastrojów na rynkach akcji związane na przykład ze słabszymi wynikami amerykańskich firm za czwarty kwartał 2012 roku.

EURPLN

Notowania złotego pozostają stabilne w oczekiwaniu na decyzję RPP w sprawie stóp. EURPLN pozostaje poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym, które jak na razie skutecznie ogranicza wzrosty na tej parze.

EURUSD

EURUSD wybronił linię trendu wzrostowego i zbliżył się w rejon 1,3140. Dziś para handlowana jest powyżej poziomu 1,31, co z technicznego punktu widzenia może być impulsem do testu oporu na poziomie 1,3160. 50% zniesienia Fibo całości spadków od początku tego roku wyznacza najbliższą barierę dla strony popytowej na poziomie 1,3146.

GBPUSD

Zgodnie z opisanym scenariuszem we wczorajszym raporcie para GBPUSD odrabiała straty. Funtdolar wybronił wsparcie w rejonie 1,60 oraz linie trendu wzrostowego, co chroni GBP przed głębszym osłabieniem względem waluty amerykańskiej . Ponadto na wykresie tygodniowym w rejonie 1,5960 przebiega 100-okresowa średnia sesyjna.

AUDUSD

Deficyt handlu zagranicznego w Australii okazał się wyższy w listopadzie, co chwilowo oddaliło notowania australijskiej waluty od oporu na poziomie 1,0528 w postaci zniesienia 76,4% całości fali spadkowej z okolic 1,0584. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest dalszy ruch wzrostowy na AUDUSD, czemu sprzyja fakt, że na wykresie 4h notowania utrzymują się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku i linii kinjun.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).