Na eurodolarze trwa kluczowa batalia

Na eurodolarze trwa kluczowa batalia
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2013-01-08 (10:04)

W cieniu ważnych dla złotego i euro decyzji banków centralnych rozgrywa się kluczowa batalia na eurodolarze. Zwycięzcy rozgrywki w okolicach psychologicznego poziomu 1,3000 zdominują rynek na następne kilka miesięcy.

Kurs EUR/USD wykonał ruch powrotny do przełamanej w połowie grudnia linii dużej formacji ORGR, której lewe ramie formowało się jeszcze w 2011 r. Zachowanie kursu w okolicach 1,3050 zadecyduje o dalszych losach tej pary walut w horyzoncie najbliższych kilku tygodni. Trwały spadek poniżej tej bariery to sygnał, że dolar będzie nadal zyskiwał. Powstrzymanie spadków wyniesie rynek na znacznie wyższe poziomy, nawet z rejonów 1,4000. We wczorajszej batalii byków i niedźwiedzi na razie górą ci pierwsi.

Z informacji natury fundamentalnej warto wymienić dwa wczorajsze wydarzenia. Niemiecki instytut Sentix podał, że nastroje wśród inwestorów w strefie euro poprawiały się w grudniu piąty miesiąc z rzędu. Główny wskaźnik wzrósł do najwyższego poziomu od półtora roku (lipiec 2011 r. – 5,3 pkt). Indeks oczekiwań na przyszłość zwyżkował powyżej granicznego poziomu 0 pkt. i znalazł się najwyżej od lutego 2011 r. Dane wskazują, więc że choć inwestorzy ze strefy euro nadal negatywnie oceniają bieżący stan koniunktury, spodziewają się, iż w perspektywie połowy roku sytuacja ulegnie znacznej poprawie. Indeks Sentix jest względnie dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym. Dużo wcześniej informował o wejściu gospodarki strefy euro w recesję w 2012 r.

Po piątkowych, wyższych niż oczekiwano danych o inflacji CPI w krajach 17-tki w grudniu, pojawił się sygnał, że w kolejnych miesiącach dynamika cen będzie zniżkować. Inflacja PPI – często wyprzedzająca zmiany cen konsumpcyjnych – w ostatnim miesiącu 2012 r. wyraźnie spadła przewyższając oczekiwania analityków. Być może wczorajsze dane przybliżą oczekiwaną przez większość obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Jest mało prawdopodobne, by stało się to już na czwartkowym posiedzeniu. Moment cięcia stóp w strefie euro jest nadal trudny do oszacowania. Do grudnia Bank zapewniał, że nie zamierza redukować oprocentowania z uwagi na zaburzony mechanizm transmisji zmian w polityce pieniężnej na gospodarkę. W założeniu mechanizm ten przywrócić miały operacje przeprowadzane na hiszpańskich i/lub włoskich obligacjach. Jak dotąd żaden kraj, w szczególności Hiszpania, nie zdecydował się złożyć odpowiedniego wniosku w tej sprawie. Wiele w postrzeganiu sytuacji odnośnie do stóp procentowych w Eurolandzie zmieniło grudniowe posiedzenie EBC. Poinformowano wówczas, że prezesi narodowych banków centralnych dyskutowali o tym, czy nie obniżyć stóp już teraz, nie bacząc na wcześniejsze zapewnienia o mechanizmie transmisji. Miałoby to wesprzeć słabszą niż oczekiwano kondycję gospodarki w IV kw. Uznano jednak, że nieoczekiwane cięcie wraz z wyraźnie obniżonymi prognozami wzrostu PKB dla strefy (opublikowane właśnie na grudniowym posiedzeniu), wyślą zbyt negatywny sygnał dla rynków, co zniweluje pozytywny wydźwięk samej obniżki. Czy to oznacza, że EBC złagodzi politykę pieniężną jeszcze w I kw. 2013 r.? Trudno powiedzieć. Póki co, należy z uwagą przyglądać się sytuacji w Hiszpanii (w szczególności aukcjom obligacji) i wyczekiwać momentu złożenia przez ten kraj wniosku do EBC w sprawie pomocy.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).