Wspólna waluta może chwilowo odreagować

Wspólna waluta może chwilowo odreagować
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-01-07 (12:04)

Dzisiaj w kalendarzu mamy wprawdzie wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego na spotkaniu zorganizowanym przez Die Welt w Berlinie, ale jest ono marginalizowane przez większość agencji informacyjnych.

To oznacza, iż kluczem dla notowań wspólnej waluty będzie dopiero regularne posiedzenie ECB w czwartek i poprzedzające je dane makroekonomiczne ze strefy euro: jutro stopa bezrobocia, a w środę dane nt. produkcji przemysłowej w Niemczech. Szanse na cięcie stóp przez ECB są dość niskie, chociaż tego typu spekulacje mogą się pojawiać (zwłaszcza w kontekście obniżki stopy depozytów poniżej zera). W najbliższych dniach warto też będzie zwrócić uwagę na rozpoczynający się sezon wyników spółek w USA, oraz dalszą debatę nt. klifu fiskalnego - w ciągu dwóch miesięcy powinny zapaść decyzje odnośnie cięć wydatków i ewentualnego podniesienia limitu zadłużenia, co może mieć negatywny wpływ na rating USA (ostatnie ostrzeżenia Moody’s). W kalendarzu mamy też ważne dane z Chin (w końcówce tygodnia), a także głosowanie nad ważnymi ustawami podatkowymi w Grecji (piątek). To wszystko oznacza, iż nadchodzący tydzień może być dość zmienny. Można jednak założyć, iż przynajmniej jego pierwsza połowa upłynie pod znakiem większego odreagowania notowań EUR/USD.

Trudno znaleźć jednoznaczne powody rannego spadku notowań EUR/USD. Zwłaszcza, że piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, nie były na tyle dobre, aby stać się wsparciem dla spekulacji, jakie pojawiły się po publikacji grudniowych zapisków z posiedzenia FOMC w czwartek. Tym samym oczekiwania, iż FED mógłby zacząć się przygotowywać do odejścia od polityki QE, wydają się być mocno przedwczesne. Na obecną chwilę z mediany oczekiwań wynika, iż skup obligacji mógłby się zakończyć wraz z pierwszym kwartałem 2014 r., a do pierwszej podwyżki stóp mogłoby dojść w trzecim kwartale 2015 r. Historia pokazała już, iż były one później weryfikowane (ale wprzód, a nie w tył).

Dzisiaj rano głównym tematem jest sytuacja na rynku jena. Zwłaszcza, że widać, iż nowe japońskie władze zaczynają łagodzić swoją wcześniejszą „agresywną” retorykę, co do konieczności zmiany polityki prowadzonej przez Bank Japonii (minister finansów Taro Aso stwierdził, iż komunikacja pomiędzy rządem a BOJ jest dobra, chociaż nie rozwiązuje to wątpliwości, co do nominacji nowego, bardziej uległego rządowi szefa BOJ pod koniec I kwartału, a szef gabinetu premiera Yoshihide Suga dodał, iż ostatnie zmiany na rynku jena są zadowalające). Warto tu też zwrócić uwagę na słowa jednego z największych lobby biznesowych w Japonii, który stwierdził, iż kurs USD/JPY w okolicach 88 jest akceptowalny i oczekuje on w najbliższych miesiącach wahań w przedziale 75-90. Innymi słowy, wiele wskazuje na to, iż na rynku jena mamy do czynienia ze średnioterminowym przesileniem.

EUR/USD: Podwójne dno w rejonie 1,3020 szansą na ruch powyżej 1,31 do połowy tygodnia

O ile w średnim terminie sytuacja na wykresie (zwłaszcza tygodniowym) może preferować dalsze spadki, o tyle w krótkiej perspektywie, wyraźnie rośnie presja na odreagowanie. Zwłaszcza, że dzisiejszy spadek nie doprowadził do zejścia poniżej 1,30, a zatrzymaliśmy się w okolicach 1,3020. Pierwszy poważny opór to rejon 1,3085 (maksimum z piątku), ale jego naruszenie rozpocznie właściwą realizację formacji W z celem +/- 1,3150 (wyznaczanej przez szczyty z września i października, oraz bliskość dolnego ograniczenia konsolidacji z końca grudnia). Zanegowaniem powyższego układu będzie zejście poniżej 1,2980 (średnia 100-sesyjna).

Kluczowe opory: 1,3065; 1,3085-90; 1,3120; 1,3145-50; 1,3170
Kluczowe wsparcia: 1,3020; 1,3000; 1,2980; 1,2945; 1,2905; 1,2875

EURJPY: Wchodzimy w konsolidację

O ile postawienie prognozy dla innych par powiązanych z JPY może być prostsze, o tyle relacja na EURJPY wymaga zastanowienia, ze względu na wspomniane już możliwe odreagowanie na EUR/USD. Tym samym najbardziej prawdopodobnym układem na najbliższe dni jest konsolidacja pomiędzy rejonem wsparcia 113,60-90, a strefą oporu 115,50-116,00. Układ dziennych wskaźników (MACD, RSI, Stochastic) sugeruje, iż w perspektywie kilku tygodni zejdziemy w okolice +/- 111,50. Zanegowaniem powyższego scenariusza będzie wyłamanie ponad 116,00.

Kluczowe opory: 115,20; 115,50; 116,00
Kluczowe wsparcia: 114,20; 113,90; 113,60; 113,30; 112,50

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).