Konsolidacje złotego

Konsolidacje złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-12-28 (10:22)

Piątkowy, poranny handel na złotym przebiega bardzo spokojnie i widać kosmetyczne osłabienie złotego na tle głównych walut, choć w ujęciu tygodniowym koszyk BOSSAPLN nadal notuje blisko 0,50% wzrost. Za jedno EUR trzeba płacić o poranku 4,0722 PLN, przy 3,0722 PLN notowane dla amerykańskiego dolara.

Frank szwajcarski wyceniany jest na poziomie 3,3675 PLN w kontekście 4,9549 PLN płacone za 1 funta sterlinga. Rentowności polskiego długu stabilizują się pod koniec tygodnia i wynoszą obecnie 3,75% w przypadku obligacji 10-letnich. Z kolei rentowność obligacji 5-letnich wynosi po wczorajszej sesji 3,24%.

Dzisiejsze wymiany na złotym przebiegają bardzo spokojnie, po wczorajszych, dynamicznych zmianach, które dały średnio 1,0375% umocnienie złotego wobec ww. głównych walut. Czytelne, czwartkowe umocnienie PLN było powiązane z ruchem wzrostowym na rynku eurodolara oraz wynikało z tzw. relatywnego wyrównywania do reszty świata po przerwie świątecznej w Polsce. Zyskiwało wczoraj blisko 50% walorów z GPW, przy czym WIG20 zanotował nowy, roczny rekord 2613,33 punktów i zyskał na koniec dnia 0,68%. Indeks warszawskich blue chips był wczoraj mocno skorelowany właśnie z pozytywnym umacnianiem złotego oraz z podobnymi zmianami na giełdach Eurolandu. Utrzymujące się, pozytywne nastroje na rynku złotego, zaczęły wygasać, gdy do głosu doszli w czwartek Amerykanie, po słowach lidera republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch’a McConnell, który powiedział, że oczekuje od prezydenta Baracka Obamy nowej propozycji dotyczącej rozwiązania problemu klifu fiskalnego. Nadmienił też, że Republikanie nie „podpiszą weksla in blanco, który dostarczą im Demokraci”. Od tego momentu złoty zaczął tracić siły i dzienne zyski zaczęły topnieć, natomiast dzisiaj nie mamy dynamicznej kontynuacji takiego procesu, nie mamy kontynuacji mocnego podbicia głównych par względem złotego. Eurodolar umacnia się o 8:04 CET o 0,14% i jest przy 1,3252 USD.

Rynek złotego jest w wyraźnej konsolidacji pod koniec 2012 roku, co czytelnie przedstawiają taką sytuację poniżej zaprezentowane wykresy par złotowych. Dopiero wybicie się crossa złotego z zakresu ostatniej, kilkudniowej zmiany czy z 14 sesyjnej zmienności wygeneruje potencjał do dłuższej czasowo fali, zgodnej z kierunkiem wybicia.

Wykres dzienny: USDPLN oscyluje w konsolidacji 3,0601 – 3,1149 PLN w zakresie opadających żółtych i niebieskich wstęg Guppy’ego. Układ sił jest zatem nastawiony na dalsze umacnianie złotego, ale warto pamiętać, że proces osłabiania PLN i wejście tendencji na zniżkowanie rodzimej waluty wobec USD rozpocznie się, gdy kurs dynamicznie wybije się z przedstawionego zakresu zmiany górą. To obecnie poważne ryzyko, gdyż przedwczorajsza sesja wykroczyła swoimi notowaniami żółtą wstęgę, dając pole do silniejszego wkroczenia w kolejny zestaw opadających średnich EMA. Ponadto trzeba pamiętać, że bardziej realny ruch, po wczorajszej sesji, to dalsze umacnianie złotego, ale dopiero po wyjściu kursu USDPLN dołem z zarysowanej konsolidacji. Do rocznej rekordu para ta ma niespełna 4 grosze, liczone od bieżących poziomów. 

Wykres dzienny: EURPLN posiada niezwykle ważny punkt zwrotny przy 4,1171 PLN, gdyż przebicie się przez te maksima otworzyłoby drogę do dalszego osłabiania złotego wobec EUR. Z kolei wyjście kursu dołem poniżej 4,06 – 4,05 PLN skieruje eurozłotego na test psychologicznej bariery 4,00 zł z opcją zejścia na nieco niższe poziomy. Układ konsolidacyjny powinien jednak uczulić graczy, że ma prawo wystąpić dynamiczny zwrot w nastrojach, gdyż przetrwanie dolnego ograniczenia zaprezentowanej konsolidacji gwarantuje mocniejszą interakcję kursu w górę. Pamiętajmy, że najpierw musi dojść do wybicia się z tzw. poczekalni, abyśmy mogli dalej kalkulować ruchy na złotym wobec euro. 

Wykres dzienny: CHFPLN krzyżuje się w rejonie 3,3719, co stanowi poziom ponad wsparciem 3,3577 PLN. Inaczej mówiąc frank koryguje nieznacznie wczorajsze straty wobec złotego, ale pamiętajmy, że zmiany w przedziale 3,3577 – 3,4077 – 3,4209 PLN są typowym zakresem w konsolidacji. Wybicie się z tego horyzontu cenowego przyniesie potencjalnie momentum na dalszy cenowo ruch. Nie jest zatem tak oczywisty ruch kontynuacji umacniania złotego wobec CHF, jak inwestorzy mogliby sądzić. Zauważmy, że wczorajsza świeca Marubozu zamknięcia nie doprowadziła do przełamania 3,3577, gdzie leży wsparcie budowane na dołku z dnia 20 grudnia br. Dopiero wyjście kursu dołem poniżej tej wartości i brak trwałego powrotu powyżej ewentualnie przełamanego dołka zastawi tak formacje na CHFPLN, aby można było oczekiwać nowych, rocznych rekordów siły złotego w stosunku do szwajcarskiego franka.

Źródło: Michał Pietrzyca- Analityk Techniczny DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).