W centrum uwagi dane o PKB

W centrum uwagi dane o PKB
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-11-30 (10:44)

Publikacja danych o PKB w Stanach Zjednoczonych w III kw. spowodowała dalszą poprawę nastrojów na rynkach i przełamanie psychologicznej bariery 1,3000 na parze EUR/USD. Zyskiwał również złoty. Dziś w centrum uwagi dane o wzroście gospodarczym w Polsce.

Odczyt słabszy niż 1,8 proc. r/r zwiększy oczekiwania na obniżki stóp, a tym samym spowoduje odwrócenie spadkowej tendencji kursów. Wyższe tempo rozwoju to duże prawdopodobieństwo przełamania 4,0900 na parze EUR/PLN i dalszy ruch w kierunku rocznych minimów.

Wolniejsze niż się spodziewano tempo wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych w III kw. to głównie efekt osłabienia konsumpcji. W okresie lipiec-wrzesień wzrosła ona o 1,4 proc. wobec wzrostu o 1,5 proc. w II kw., a jej kontrybucja we wzrost wyniosła 1,0 pkt. proc. Oczekiwano, że zwiększy się o 1,9 proc. Natomiast do osiągnięcia lepszego wyniku niż wynikało z pierwotnych szacunków przyczyniły się wyższe tempo wzrostu inwestycji (6,7 proc. wobec 0,5 proc. z publikacji we wrześniu i 0,7 proc. w II kw.) i odwrócenie niekorzystnych tendencji w eksporcie (1,1 proc. wobec -1,6 proc.). W danych zwraca uwagę również wysoka kontrybucja zapasów (0,77 pkt. proc.). Wcześniej szacowano, że będą one miały ujemny wpływ na wynik ogółem. Za blisko 1/5 wzrostu PKB w III kw. odpowiadały inwestycje zbrojeniowe (0,67 pkt. proc.), ale w tym przypadku wynik w stosunku do pierwotnych wyliczeń nie uległ zmianie.

Choć odczyt PKB jest niższy niż oczekiwano, ogólne wrażenie raportu Departamentu Handlu oceniam jako pozytywne. Widoczna jest przede wszystkim wyraźna poprawa sytuacji na rynku nieruchomości. Za dobry wynik inwestycji ogółem odpowiada właśnie ten sektor gospodarki. Zwraca uwagę również przyspieszenie eksportu, przy utrzymującym się na niezmienionym poziomie imporcie. Zmniejszenie nierównowagi zewnętrznej USA to w dużej mierze efekt spadku zapotrzebowania na sprowadzane z zagranicy surowce energetyczne. Jest to możliwe dzięki trwającej za oceanem „rewolucji łupkowej”. W nadchodzących kwartałach eksport będzie nadal zwiększał pozytywny wpływ na PKB. W ostatnim kwartale roku tempo rozwoju może jeszcze przyspieszyć, choć na wyniku zaciążą negatywne skutki huraganu Sandy. Trzeba się również liczyć ze zdecydowanie niższą kontrybucją rządowych wydatków na obronność.

Dane w wzroście PKB w III kw. przedstawi dziś również GUS. Konsensus rynkowy zakłada spadek dynamiki wzrostu do 1,8 proc. r/r wobec 2,3 proc. r/r osiągniętych w II kw. W naszej ocenie, odczyt okaże się nieznacznie gorszy od mediany i wyniesie 1,7 proc. r/r. Wpłynie na to prawdopodobne niedoszacowanie spadku nakładów brutto na środki trwałe zarówno po stronie inwestycji, jak i zapasów (dalszy spadek). Każdy wynik poniżej konsensusu niekorzystnie odbije się na notowaniach złotego. Wzrosną oczekiwania na przedłużenie cyklu obniżek stóp procentowych, co na przestrzeni ostatnich miesięcy w największym stopniu wpływa na deprecjację polskiej waluty. Grudniowa obniżka jest już praktycznie przesądzona. Szanse na większe niż 25-punktowe cięcie w przyszłym tygodniu są, naszym zdaniem, bardzo małe. Choć znajdą się w Radzie członkowie skłonni poprzeć taki wniosek, brakuje co najmniej dwóch, by zyskał on wymaganą większość.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).