Polski przemysł nadal hamuje

Polski przemysł nadal hamuje
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-11-20 (10:48)

Rozpoczęte pod koniec piątkowej sesji odreagowanie w notowaniach ryzykownych walut i aktywów wyhamowało. Od początku tygodnia dolar stracił na wartości do pozostałych walut G-10. Kurs EUR/USD wzrastał przejściowo powyżej 1,2820, ale zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie sforsował trwale długoterminowej średniej.

Na tle niskiej zmienności w notowaniach EUR/USD, który pozostaje w przedziale wahań 1,2660 – 1,2820 jeszcze wyraźniejsze niż zazwyczaj są wahania wartości najbardziej ryzykownych walut surowcowych. W tej mocno w ubiegłym tygodniu przecenionej grupie najsilniejszy jest obecnie dolar australijski. Skala aprecjacji jest jednak największa w przypadku walut skandynawskich. Waluty naszego regionu wydatnie korzystają na poprawie nastrojów. Kurs EUR/PLN nawet w obliczu gwałtownych przecen na rynkach akcji obronił ważny opór w okolicach 4,17. Korekta na giełdach pozwoliła na spadek kursu pod 4,13. W regionie najsłabsza jest lira turecka, co jest pochodną zaniepokojenia władz monetarnych aprecjacją realnego efektywnego kursu walutowego. Na dzisiejszym posiedzeniu bank centralny najprawdopodobniej utrzyma benchmarkową stopę na poziomie 5,75 proc. Biorąc pod uwagę strukturę terms of trade Turcji, gwałtowny wzrost cen ropy w rezultacie eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie przełożyłby się na pogorszenie sytuacji w bilansie płatniczym i mógłby skutkować nieoczekiwaną obniżką stóp.

Polska: dynamika produkcji przemysłowej znów ujemna

Niskie odczyty PMI powodują, że istnieje duże prawdopodobieństwo drugiego z rzędu odczytu ujemnej dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu (w ujęciu rok o doku). PMI dla przemysłu wyniósł 47,3 pkt., czyli o 0,3 pkt. więcej niż poprzednio. Kolejny odczyt poniżej 50 pkt. zanotował również subindeks produkcji (6 miesiąc z rzędu) oraz składowa odpowiadająca za nowe zamówienia (9 miesiąc z rzędu), która miała największy wpływ na odczyt głównego wskaźnika. Spodziewamy się, że produkcja spadnie o -1,3 proc. w ujęciu rocznym (konsensus wynosi 2,9 proc.).

Euroland: Eurogrupa znów gra na czas?

Zmienności w pierwszej części sesji nie będzie sprzyjać oczekiwanie na posiedzenie Eurogrupy i zbliżające się Święto Dziękczynienia w USA. Dotychczas eksperci troiki nie zakończyli prac nad pełnym raportem, co jest warunkiem koniecznym do podjęcia wiążących decyzji w sprawie Grecji. Jednak czołowi decydenci wielokrotnie obiecywali na przestrzeni ostatnich tygodni, że dziś przedstawią konkrety. W rezultacie spotkanie może zakończyć się kolejną próbą gry na czas, co zostanie przyjęte przez rynek z oczywistą dezaprobatą. Niepokoić powinien nie tylko fakt, że międzynarodowe władze w ponad dwa lata od wybuchu kryzysu zadłużeniowego wciąż wykazują opieszałość, ale przede wszystkim publiczny spór między przedstawicielami MFW a europejskimi politykami w sprawie wydłużenia terminu, w którym Grecja byłaby w stanie zacząć obsługiwać swoje zadłużenie bez zewnętrznej pomocy. Doniesienia, że Grecja mogłaby otrzymać połączone transze pomocy (44 mld euro) dały już dwukrotny impuls do wzrostów eurodolara. Wydaje się jednak, że takie rozwiązanie nie zyska dziś wystarczającego poparcia. Reasumując: istnieje poważna groźba, że dzisiejsze posiedzenie Eurogrupy może nie zaowocować zapowiadanymi rozstrzygnięciami i w rezultacie bardziej prawdopodobny jest jego negatywny wpływ na siłę euro. Po południu poznamy również kolejne dane z rynku nieruchomości USA, spodziewany jest spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych prac, ale biorąc pod uwagę wczorajsze, dobre odczyty, a zwłaszcza publikację indeksu NAHB, który wzrósł do poziomu najwyższego od maja 2006 roku, prawdopodobne jest kolejna pozytywna niespodzianka.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).