Strefa euro ponownie w recesji

Strefa euro ponownie w recesji
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-11-16 (10:18)

W III kw. strefa euro weszła w formalną recesję, a w ostatnich miesiącach 2012 r. proces ten ulegnie pogłębieniu. Tymczasem Fed rozważa rozszerzenie programu skupu obligacji po zakończeniu Operation Twist. W Polsce rosną szanse na obniżkę stóp procentowych w grudniu. Dwoje kluczowych członków RPP potwierdziło, że w listopadzie rozpoczęty został cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Drugi kolejny kwartał z ujemnym PKB oznacza, że gospodarka strefy euro formalnie weszła w recesję. Dzieje się tak po raz drugi w ostatnich 4 latach. Dynamika wzrostu gospodarczego w ujęciu rok do roku spada w krajach Eurolandu szósty kwartał z rzędu. Dane nie były jednak zaskoczeniem. Ponowna eskalacja problemów zadłużenia oraz dalsze działania rządów zacieśniające politykę fiskalną powodują spadek aktywności ekonomicznej. W zasadzie, pocieszające jest, że recesja jest, przynajmniej na razie, stosunkowo płytka. W III kw. względnie dobry wynik to zasługa dwóch największych gospodarek regionu – Niemiec i Francji – gdzie PKB wzrósł kwartał do kwartału o 0,2 proc. W takiej samej skali, ale nie rosła, a kurczyła się gospodarka Włoch. W Hiszpanii PKB spadł 0,3 proc. kw/kw. Miesięczne dane wskazują, że w ostatnim kwartale sytuacja makroekonomiczna strefy euro nadal pozostawała bardzo trudna. Oczekujemy dalszego spadku PKB w podobnej lub większej skali, jak między lipcem a wrześniem. Słabe odbicie gospodarki to dopiero perspektywa drugiej połowy przyszłego roku.

Rynek EUR/USD nie zareagował na publikację danych o PKB w strefie euro, podobnie jak na raport Departamentu Pracy o inflacji w USA w październiku. Pomimo wzrostu wskaźnika CPI w ujęciu rok do roku do najwyższego poziomu od kwietnia br. presja na wzrost cen w USA jest wciąż niewielka. Tym bardziej, że przyspieszenie z października to w dużej mierze efekt zmian cen w kategoriach wrażliwych na wahania sezonowe (żywności i energii). Inflacja bazowa drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się na tym samym poziomie. Umiarkowana presja na wzrost cen może spowodować, że Rezerwa Federalna zdecyduje się rozszerzyć program ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Z ostatniego sprawozdania z posiedzenia Fed wynika, że część członków Komitetu sugeruje właśnie takie rozwiązanie. Chodzi o zwiększenie kwoty przeznaczanej co miesiąc na zakupy obligacji, by zrekompensować ubytek powstały po wygaśnięciu z końcem roku programu Operation Twist - wydłużania średniej zapadalności posiadanych w portfelu Fed obligacji. Inną kwestią, którą bierze pod uwagę Rezerwa jest ustalenie określonego poziomu stopy bezrobocia, którą można by uznać za satysfakcjonującą. Po jej osiągnięciu stopy procentowe zaczęłyby rosnąć. Większość członków FOMC opowiada się za takim rozwiązaniem uznając, że poprawi to komunikację z rynkiem i lepiej przygotuje go na początek zacieśniania polityki pieniężnej.

W wygłoszonych wczoraj podobnych opiniach, prezes NBP M. Belki oraz członek RPP J. Hausner, potwierdzili, że cykl obniżek będzie kontynuowany, choć nie będą one gwałtowne. Zdaniem szefa NBP cięcia nie wpłyną na notowania złotego. Belki twierdzi, że w II poł. 2013 r. nastąpi odbicie polskiej gospodarki i będzie ono dynamiczniejsze niż w pozostałych krajach regionu. Na październikowym posiedzeniu prezes NBP oraz trzech innych członków RPP głosowało za obniżką oprocentowania o 25 pb. Wniosek nie uzyskał, jednak wymaganej większości. Ponownie dwoje członków Rady zagłosowało za cięciem o 50 pb.

Z wczorajszych wypowiedzi można wyciągnąć dwa istotne wnioski odnośnie perspektyw polityki pieniężnej w Polsce w krótkim terminie. Po pierwsze, są małe szanse na cięcia stóp o więcej niż 25 pb. Po drugie, praktycznie przesądzone jest, że w grudniu dojdzie do kolejnej obniżki oprocentowania do 4,25 proc. Spodziewam się, że następny krok łagodzący politykę monetarną nastąpi w styczniu bądź lutym przyszłego roku. Do końca I kw. 2013 r. główna stopa NBP spadnie do poziomu 3,75 proc.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).