Grecja coraz bliżej otrzymania pomocy

Grecja coraz bliżej otrzymania pomocy
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-11-13 (11:16)

W centrum uwagi rynków pozostaje Grecja. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami na wczorajszym spotkaniu Eurogrupy nie podjęto decyzji o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla tego kraju. W piątek Grecja będzie musiała wykupić bony skarbowe za 5mld euro i pozyskać finansowanie z rynku. W tym celu dziś zostaną wyemitowane 4-tygodniowe bony skarbowe.

Oprócz tej aukcji podczas wtorkowej sesji Włochy zaoferują do sprzedaży roczne bony skarbowe o wartości 6,5mld EUR, a Grecja 13-tygodniowe bony o łącznej wartości 3,13 mld EUR. Choć tylko kwestią czasu pozostaje to, kiedy Ateny otrzymają kolejną transzę pomocy finansowej, to jednak najprawdopodobniej awersja do ryzyka utrzyma się na rynkach. Niepokojący jest brak zgodności stanowisk szefa Eurogrupy i szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego co do czasu, w jakim powinien zostać osiągnięty cel zakładający relację greckiego długu do PKB na poziomie 120%. Zdaniem Junckera Grecja powinna dostać dodatkowe dwa lata na realizacje tych założeń, podczas gdy Lagarde upiera się by pozostać przy 2020roku. Naturalnie dłuższy okres to również wyższe koszty. Eurogrupa spotka się ponownie na nadzwyczajnym posiedzeniu 20 listopada, na którym mają zostać podjęte decyzje w sprawie Grecji. Do tego czasu może utrzymywać się wzrost awersji do ryzyka, co naturalnie w takiej sytuacji powinno wspierać notowania USD.

Rynkom finansowym ciążą również obawy przed serią automatycznych podwyżek podatków i cięć wydatków, które mogą wejść w życie od nowego roku. Sprawa jest na tyle poważa, że Kongres powinien porozumieć się jak najszybciej w tej kwestii. Wygląda na to, że kompromis zostanie wkrótce osiągnięty, po tym jak pojawiły się pierwsze sygnały, że Republikanie stopniowo łagodzą swoje stanowisko w kwestii wyższego opodatkowania najbogatszych Amerykanów.

Na rynku walutowym obserwujemy dalszą wyprzedaż euro. Po raz kolejny para EURUSD testowała w nocy poziom 1,2700, co wskazuję na chęć kontynuacji spadków na tej parze. Co więcej spadek apetytu na ryzyko sprzyja walucie amerykańskiej, która zyskuje na wartości względem innych głównych walut poza jenem. Inwestorzy poznają dzisiaj listopadowy indeks ZEW z Niemiec, który uznawany jest za dobry prognostyk indeksu Ifo będącego najlepszym miernikiem kondycji niemieckiej gospodarki. Słabsze dane mogą być impulsem do dalszej przeceny euro.

EURPLN

Złoty pozostaje pod presją sprzedających . Polska waluta wyceniania jest w chwili obecnej na 4,1740 PLN za euro. EURPLN jak na razie utrzymuje się poniżej istotnego geometrycznego oporu (38,2% Fibo) na poziomie 4,1830, ale przy obecnym kiepskim klimacie inwestycyjnym i wzroścnie niepokoju na rynkach finansowych może dość do testu wspomnianego poziomu i dalszych wzrostów na eurozłotym w rejon 4,20. Najbliższe wsparcie to okolice 4,1640.

EURUSD

Eurodolar znów handlowany jest poniżej poziomu 1,2700. Słabość euro będzie sprzyjać kontynuacji spadków na EURUSD w rejon wsparcia na poziomie 1,2600. Dzisiaj poznamy odczyt indeksu ZEW. Słabsze dane mogą być impulsem do dalszej zniżki na tej parze, co wpisywałoby się w obecny trend. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 1,2740.

GBPUSD

Po chwilowej stabilizacji, para GBPUSD znów handlowana jest poniżej poziomu 1,5900. Z technicznego punktu widzenia para odbiła się od ważnego wsparcia w postaci 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,58, a utrzymująca się niepewność będzie sprzyjać powolnej zniżce notowań GBPUSD.

USDPLN

USDPLN przetestował linię trendu spadkowego i obecnie para kontynuuje wzrosty. Pierwszym docelowym poziomem tego ruchu będą okolice 3,3420, gdzie przebiega zniesienie połowy całości impulsu spadkowego z okolic 3,60. Zapowiedzi cyklu luzowania polityki monetarnej w Polsce będą szkodzić złotemu w średnim terminie.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).