Awersja do ryzyka rządzi na rynkach walut

Awersja do ryzyka rządzi na rynkach walut
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-11-12 (10:49)

Podczas sesji azjatyckiej kurs EUR/USD utrzymywał się powyżej dwumiesięcznego minimum, dosięgniętego w piątkowe popołudnie. Wtedy notowania tej pary walutowej zeszły poniżej 1,27, ale późniejsze godziny przyniosły jego odbicie do okolic 1,2738, które jednak już dzisiaj zostało w dużej mierze zniwelowane.

Nietrwały optymizm ws. Grecji

Chwilowe poprawienie nastrojów wynikało z sytuacji w Grecji – chociaż obawiano się, że rządząca koalicja może nie zebrać wystarczającej liczby głosów, tamtejszy parlament zatwierdził w niedzielę budżet na 2013 r. Optymizm jednak nie wystarczył na długo, bowiem problemy greckie są dalekie od rozwiązania.

Ze względu na konieczność oczekiwania na unijną pomoc finansową, jutro Grecja zaoferuje bony skarbowe o łącznej wartości przekraczającej 3 mld EUR. Ponad 2 mld EUR przypadnie na bony czterotygodniowe, które mają być zabezpieczeniem rolowania bonów, których wykup przypada na 16 listopada, a więc najbliższy piątek. Do tego czasu Grecja prawdopodobnie nie otrzyma funduszy z UE. Dzisiaj na temat odmrożenia środków finansowych dla tego południowoeuropejskiego kraju będą rozmawiać ministrowie finansów krajów strefy euro. Jednak według agencji Bloomberg, ostateczną decyzję w sprawie odblokowania środków Eurogrupa podejmie dopiero po zapoznaniu się z raportem Troiki dotyczącym finansów Grecji.

Co do jednej kwestii ministrowie są pewni – Grecja potrzebuje kolejnych dwóch lat na wypracowanie nadwyżki budżetowej, która umożliwi odbicie się tego kraju od finansowego dna i zwiększy prawdopodobieństwo spłaty długów. Grecja, dla której przyszły rok będzie już szóstym z kolei rokiem spadku produktu krajowego brutto, miała pierwotnie osiągnąć nadwyżkę budżetową już w 2014 r. Jednak obecnie prognozuje się, że ze względu na opóźnienia we wprowadzaniu reform i głębszą od oczekiwań zapaść finansową, budżet tego kraju wyjdzie na plus prawdopodobnie dopiero w 2016 r.

EUR/USD powyżej 1,27

Dzisiaj rano notowania EUR/USD utrzymują się powyżej poziomu 1,27, który póki co działa jako istotne techniczne wsparcie. Niemniej jednak, raczej trudno oczekiwać dzisiaj poprawy kondycji eurodolara, bowiem nastroje wokół Grecji sprzyjają awersji inwestorów do ryzyka. Jeśli ta niechęć do ryzyka będzie się utrzymywać, to zyska na tym amerykański dolar, pomimo ciążących mu obaw dotyczących klifu fiskalnego w USA. Możliwe więc, że wsparcie w okolicach 1,27 zostanie przełamane, a wtedy kurs EUR/USD prawdopodobnie spadłby do rejonu 1,2664, gdzie znajduje się kolejna techniczna bariera.

Stagnacja na USD/JPY

Tymczasem na wykresie USD/JPY zapanowała w ostatnich godzinach stagnacja. Od piątkowego wieczora kurs dolara względem jena utrzymuje się w wąskim trendzie bocznym w kanale 79,40-79,50. Chwilowe naruszenie tego kanału górą można było zaobserwować w nocy po ogłoszeniu słabych danych dotyczących dynamiki PKB Japonii w III kwartale br. Japońskie PKB spadło bowiem po raz pierwszy od trzech kwartałów i zanotowało najgorszy odczyt od I kw. 2011 r.

Dzisiejsze dane makro zaniepokoiły o tyle, że mogą być one sygnałem powracania Japonii do recesji po kilku kwartałach zwiększonej dynamiki PKB wynikającej z odbudowywania zniszczeń po ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi. Obecnie dużym problemem dla japońskiej gospodarki jest silny jen pozbawiający gospodarkę konkurencyjności. Te problemy skłoniły rząd Japonii do kolejnego apelu do tamtejszego banku centralnego o dalsze działania stymulujące, mimo że w październiku BoJ zdecydował się już na drugie z rzędu luzowanie polityki monetarnej.

Źródło: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).