W oczekiwaniu na dane NFP

W oczekiwaniu na dane NFP
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-12-07 (10:39)

Wydarzeniem wczorajszego dnia były decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Bank Anglii odnośnie stóp procentowych. Waluta amerykańska dość istotnie umacniała się do czasu tych publikacji. Decyzją ECB stopy pozostały na niezmienionym poziomie, natomiast BoE zdecydował się na obniżkę o 25pb do poziomu 5.5%, głównie za sprawą spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego i gorszych perspektyw na 2008r.

Jastrzębia retoryka ECB sprawiła, że euro dość istotnie zaczęło zyskiwać na wartości. Trichet oznajmił, że priorytetem pozostanie teraz obniżenie inflacji, której obecny wysoki poziom stanowi problem przy niższych prognozach wzrostu gospodarczego na przyszły rok. Z komentarza jasno wynikało, że w dalszym ciągu rozważa się podwyżkę stóp procentowych strefie euro, co było kolejnym impulsem do umocnienia się euro. Indeks dolarowy zniżkował.

Najprawdopodobniej dzisiaj kurs będą stabilizowały się w oczekiwaniu na dane o ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Raport ADP o zmianie zatrudnienia, będący prognostykiem NFP, ujawnił, że w listopadzie powstało 189 tysięcy nowych miejsc pracy, co było dużo wyższym odczytem niż oczekiwano. Inwestorzy oczekują na dzisiejszy raport z rynku pracy jako najważniejszą publikację przed wtorkową decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych. Słabsze dane będą potwierdzeniem dla kolejnych obniżek stóp procentowych mających na celu ratować amerykańską gospodarkę.

EURPLN

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami EURPLN kontynuował ruch spadkowy w okolice 3,5740, które wyznacza projekcja 127,2% zniesienia całości fali korekcyjnej z poziomu 3,60 na 3,6960. Obecnie EURPLN zachwouje się dość stabilnie w oczekiwaniu na dane z gospodarki amerykańskiej. Obecnie najbliższy opór znajduje się w okolicy 3,5890 wyznaczonym przez linię poprowadzoną po ostatnich maksimach. Złoty powrócił do trendu wzrostowego. Ponadto przy utrzymującym się pozytywnym sentymencie do giełd widzielibyśmy możliwość umocnienia się złotego w okolice 3,56. Poniżej tego poziomu przebiega również linia trendu spadkowego.

EURUSD

Wczorajsza decyzja ECB o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz jastrzębie przemówienia Tricheta spowodowały, że powrócił entuzjazm i pojawili się chętni do kupna euro mając nadzieje, że ECB podwyższy stopy w najbliższym czasie. Sytuacje techniczna na eurodolarze w dalszym ciągu jednak przemawia na korzyść dolara, jako że przetestowana została linia trendu wzrostowego . Silny opór wyznacza poziom 1,4680, najbliższe wsparcie to rejon 1,4580. Dziś EURUSD pozostanie pod wpływem publikowanych danych z rynku pracy w USA. Jeśli dane będą słabsze to EURUSD może być ponownie kupowany.

GBPUSD

GBP od kilku dni znajduje się pod presją. Sama wczorajsza decyzja Banku Anglii o obniżce stóp procentowych o 25 nie spowodowała znacznego osłabienia funta. Większość ruchu odbyła się przed samą decyzją BoE. Komentarz był dość neutralny i nie zapowiadał dalszych obniżek stóp. Jednak prognozy co do wzrostu gospodarczego są niższe, Wielka Brytania zmaga się z problemami na rynku kredytowym, więc jak najbardziej taka decyzja była uzasadniona. Dziś najprawdopodobniej kurs pozostanie bardzo stabilny do czasu publikacji danych z gospodarki amerykańskiej. Nawet nieco lepsze dane dla dolara mogą spowodować dalsze spadki na GBPUSD. Spodziewamy się, że do tego czasu kurs pozostanie stabilny w wąskim zakresie 2,02-2,03.

USDJPY

Prezydent Bush ujawnił wczoraj plan pomocy, który zakłada ‘zamrożenie’ stóp procentowych na pięć lat. Wywołało to optymizm na giełdzie i nadzieje inwestorów, że sytuacja na rynku kredytowym nie będzie się pogarszać. Powrócił apetyt inwestorów na ryzyko w związku z czym słabość jena była kontynuowała. Bardzo możliwy jest powrót w okolice 111,00, jednak jak na razie sytuacja techniczna przemawia za kontynuacją ruchu wzrostowego w okolice 111,80. Dziś ryzyko związane z wszelkimi transakcjami jest związane z publikacją danych makroekonomicznych z USA. Preferowalibyśmy pozostać poza rynkiem. Silne wsparcie w postaci 20-okresowej średniej na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 110,00.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.
Trump straszy, Glapiński wciąż mocnym “jastrzębiem”

Trump straszy, Glapiński wciąż mocnym “jastrzębiem”

2025-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane z USA (PPI) nie poprawiły w żaden sposób nastrojów na Wall Street co dało wyraźną przecenę głównych indeksów giełdowych. Dolar zdołał nieznacznie zyskać w stosunku do euro. Złoty nieznacznie zyskał po “jastrzębiej” konferencji prasowej Adama Glapińskiego.
Czwartek przyniósł nowe niepewności w sprawie taryf celnych. Prezydent Trumpa zagroził nałożeniem 200 proc. Cła na europejskie wino, szampana oraz inne napoje alkoholowe.
Rynkowe byki wracają do łask?

Rynkowe byki wracają do łask?

2025-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek ostatniej w tym tygodniu sesji na rynkach międzynarodowych przebiega w pozytywnych nastrojach. Z jednej strony obserwujemy silne wzrosty akcji chińskich, gdzie rynek spodziewa się w najbliższym czasie szerokich programów stymulacyjnych gospodarkę. Z drugiej mamy optymistyczną rezolucję w sprawie ustawy wydatkowej, która mogłaby doprowadzić do zamknięcia rządu USA. Co dzisiaj steruje rynkami?
RPP utrzymała  stopy ale PLN zyskał nieznacznie

RPP utrzymała stopy ale PLN zyskał nieznacznie

2025-03-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pomimo, że Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, złoty zyskał jedynie umiarkowanie, i to jedynie w relacji do euro. W stosunku do dolara pozostał stabilny a lekko stracił do funta szterlinga. Treść komunikatu pozostała podobna i sugeruje, że inflacja zostanie podwyższona w II połowie roku. Jednocześnie NBP zrewidował w górę projekcję inflacji na 2026 rok. Para EUR/PLN spadła do 4,19. Również przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego zostały podwyższone.
Dolar lekko odbija

Dolar lekko odbija

2025-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta próbuje nieco odbijać na szerokim rynku w czwartek, co trudno jest jednoznacznie wytłumaczyć. - może być to czysto techniczne odreagowanie jej ostatnich spadków. Biały Dom przyjął wczoraj z zadowoleniem dane o inflacji CPI za luty, która była nieco niższa i wpisała się w oczekiwania, co do powrotu FED do cięć stóp procentowych już od czerwca. Niemniej wprowadzenie 25 proc. stawki celnej na cały import stali i aluminium do USA, co już uruchamia działania odwetowe ze strony partnerów handlowych.
Euro w geopolitycznym potrzasku

Euro w geopolitycznym potrzasku

2025-03-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek nie przestaje reagować na nowe doniesienia w sprawie negocjacji pokojowych w Ukrainie oraz tematu zadłużenia/wydatków Niemiec. Mimo iż euro w stosunku do dolara notowane jest ciągle na najwyższych poziomach od ponad 4 miesięcy, to dalszy przebieg trendu wzrostowego na parze nie jest już taki pewny. Po stronie geopolitycznej grunt jest niestabilny i stawia duży znak zapytania pod dalszą aprecjację euro.
Dolar czeka na inflację CPI

Dolar czeka na inflację CPI

2025-03-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj o północy wejdą w życie cła na aluminium i stal importowaną do USA - stawka wyniesie 25 proc. i nie będzie żadnych wyjątków, co powoduje, że cła uderzają w wielu partnerów USA, jak Kanada, Wielka Brytania, Australia, Japonia, czy Unia Europejska. W przypadku Kanady nie doszło do nałożenia 50 proc. stawki o której wspomniał wyraźnie wczoraj Donald Trump - decyzja została cofnięta po tym, jak premier kanadyjskiej prowincji Ontario wstrzymał 25 proc. narzut na ceny prądu sprzedawanego do USA.
Kolejne cła weszły w życie. Dziś inflacja z USA oraz decyzja RPP

Kolejne cła weszły w życie. Dziś inflacja z USA oraz decyzja RPP

2025-03-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek jest zaskakiwany każdego dnia. To staje się już normą. Kolejne zapowiedzi związane z wprowadzeniem wyższych taryf celny (do 50 proc.) na import stali oraz aluminium z Kanady to kolejny zamęt w polityce handlowej Trumpa. W kolejnych godzinach, po tym jak prowincja Ontario zawiesiła plany nałożenia dodatkowych opłat na eksportowaną energię elektryczną, prezydent USA wycofał się z tych gróźb. Tak czy ogłoszone w lutym 25 proc. opłaty na wyżej wymienione metale weszły w życie.
Obniżki przyjdą szybciej niż myślimy?

Obniżki przyjdą szybciej niż myślimy?

2025-03-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj w godzinach wczesnopopołudniowych powinniśmy poznać decyzje Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych. Nikt oczywiście nie oszukuje się i nie widzi potencjału na żadne zmiany podczas dzisiejszego ogłoszenia. Nie oczekuje się również zmiany komunikacji podczas czwartkowej konferencji prasowej. Czy jednak nie powinniśmy dostrzegać rosnących szans na obniżki?