Niemieckie spekulacje i dane z USA wsparły sentyment, ale na jak długo?

Niemieckie spekulacje i dane z USA wsparły sentyment, ale na jak długo?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-10-16 (17:12)

Czy Niemcy zmieniają front ws. Hiszpanii? Takie wnioski inwestorzy mogli teoretycznie wyciągnąć po wypowiedziach dwóch wysoko postawionych oficjeli z macierzystej partii Angeli Merkel – Michaela Meistera oraz Norberta Barthle, które zacytowała agencja Bloomberg.

Ich zdaniem Niemcy byłyby skłonne zgodzić się na uruchomienie zapobiegawczej linii kredytowej dla Hiszpanii, gdyby tamtejszy rząd zgłosił się z takim wnioskiem. Barthle nie wykluczył wręcz, iż mogłaby to być alternatywa dla rozważanej dotychczas koncepcji bailoutu, choć jak dodał taka pożyczka byłaby też obwarowana konkretnymi warunkami w postaci deklaracji zrealizowania konkretnych reform. W tym wszystkim brakuje jednak szczegółów, można mieć też wątpliwości, czy aby rynek nie wypaczył przekazu niemieckich polityków. Wytłumaczeniem dla tak dobrej reakcji rynków jest fakt, iż pomysł ten potraktowano bardziej jako ciekawe rozwiązanie na wypadek sytuacji w której Bundestag mógłby zablokować „oficjalny” kanał pomocy – o tym, że takie głosowanie w najbliższych tygodniach będzie mieć miejsce i może ważyć na rynkowych nastrojach, pisałem w rannym komentarzu. Pytanie jednak na ile takie rozwiązanie byłoby zgodne z prawem i czy temat szybko nie trafiłby do rozpatrzenia przez FTK (Federalny Trybunał Konstytucyjny). Tak czy inaczej w kontekście zbliżającego się szczytu Unii Europejskiej (czwartek-piątek) rynek chętnie będzie kupował „każde” plotki nt. rozwiązania problemów Hiszpanii – mocne otrzeźwienie przyjdzie dopiero w przyszłym tygodniu.

Rynek wsparły dzisiaj też publikacje z USA. Dobre wyniki Coca-Coli, a zwłaszcza Goldman Sachs, pokazują, że obawy rynku związane z sezonem wyników mogły być nadmierne. Niemniej to dopiero początek przysłowiowego wysypu publikacji za III kwartał – wieczorem poznamy wyniki Intel i IBM. Dobre były dzisiaj też dane makro – zwłaszcza, jeżeli chodzi o odczyt produkcji przemysłowej, która wzrosła we wrześniu o 0,4 proc. m/m (oczekiwano 0,2 proc. m/m). To potwierdzałoby stopniową poprawę w amerykańskiej gospodarce. Warto jednak pamiętać o tzw. drugim dnie amerykańskich publikacji, o którym pisałem w piątek. Dobre odczyty zwiększają szanse na reelekcję Baracka Obamy w wyborach prezydenckich 6 listopada, co tym samym może utrudnić wypracowanie przez Kongres kompromisu ws. uniknięcia klifu fiskalnego wraz z początkiem 2013 r.

Na wykresie EUR/USD mamy naruszenie linii kanału spadkowego pociągniętej po szczytach z 17 września i 5 października, która przebiega na poziomie 1,3012 i teraz staje się mocnym wsparciem, razem z całą strefą 1,3000-1,3030. Teoretycznie wzrosły szanse na testowanie okolic 1,3120-70, czyli istotnej strefy oporu z września b.r. Po drodze rynek musiałby się uporać z oporem na 1,3070, który wyznacza październikowy szczyt. Spadek poniżej 1,3000 zaneguje powyższe wskazania (a jest równie prawdopodobny jak wspomniane zwyżki).

EUR/USD
Kluczowe opory: 1,3030; 1,3075; 1,3100-1,3115; 1,3144; 1,3168; 1,3195; 1,3226; 1,3260; 1,3290
Kluczowe wsparcia: 1,3000-1,3012; 1,2965-70; 1,2940; 1,2915; 1,2900; 1,2875-80; 1,2850; 1,2812-1,2825; 1,2800; 1,2765-80; 1,2740

A co na złotym? Widać, że optymizm dotyczący Hiszpanii nie udzielił się zbytnio krajowym inwestorom – nasza waluta pozostała stabilna (euro oscylowało wokół 4,09 zł, a dolar po południu kosztował 3,14 zł). Można odnieść wrażenie, iż rynek zaczyna się coraz bardziej obawiać, iż RPP może w tym roku dwukrotnie obniżyć stopy o 25 p.b. (listopad i grudzień), na co wskazują ostatnie odczyty dotyczące inflacji (3,8 proc. r/r) i dynamiki płac (1,6 proc. r/r) za wrzesień. Jednocześnie ryzyka w postaci możliwego głosowania ustaw o „bailoutach” przez Bundestag w listopadzie, a przede wszystkim wspomniany klif fiskalny w USA mogą zachęcać do realizacji zysków ze złotego. Jeżeli EUR/PLN wróci w najbliższych dniach powyżej poziomu 4,10 zł, to scenariusz ten zacznie się realizować.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).