Męcząca konsola

Męcząca konsola
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-10-15 (11:42)

Widać, że rynek za bardzo nie może się zdecydować jaki kierunek ostatecznie obrać - to dobrze widać w zmienności z ostatnich godzin. Niemniej wciąż więcej argumentów można przyznać pesymistom. Kluczem na najbliższy tydzień okażą się dane z USA (w tym wyniki tamtejszych spółek za III kwartał), dane nt. dynamiki PKB w Chinach, oraz wyniki szczytu Unii Europejskiej.

EUR/USD – Nocne zejście poniżej 1,29 to istotny sygnał…

O tym, że rynkowa plotka zakładająca złożenie oficjalnego wniosku o pomoc finansową przez Hiszpanię w miniony weekend, może być mało wiarygodna zwracałem uwagę jeszcze w piątek. Czas pokazał, iż było to słuszne. Był to jednocześnie pretekst do obserwowanego w nocy z niedzieli na poniedziałek umocnienia się dolara względem głównych walut, co wpłynęło na chwilowe zejście EUR/USD poniżej 1,29. Co teraz zakłada rynek w kwestii Hiszpanii? Nie można wykluczyć, że premier Rajoy złoży pewne deklaracje w kuluarach dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczyna się w czwartek, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla oficjalnego wniosku, staje się listopad. Do tego wątku wróciła też w weekend agencja Reuters powołując się na wysoko postawionego unijnego urzędnika, który stwierdził, iż Niemcy cały czas nalegają, aby wnioski o wsparcie finansowe dla peryferiów Bundestag rozpatrywał wspólnie, co zmniejszyłoby ryzyko ich odrzucenia. Można odnieść wrażenie, iż w zamian za odsunięcie tematu Hiszpanii o miesiąc (co de facto tylko pogorszy pozycję przetargową premiera Rajoya w negocjacjach), strona niemiecka próbuje wysyłać bardziej optymistyczne sygnały w kwestii Grecji. W weekend Der Spiegel doniósł, iż eksperci Troiki byliby skłonni zgodzić się na dodatkowy, 2-letni okres dostosowawczy o który od jakiegoś czasu zabiega tamtejszy rząd, Angela Merkel stwierdziła w sobotę, iż trzeba docenić wysiłki Greków i dać im „jeszcze jedną szansę”, a minister Wolfgang Schauble odrzucił sugestie, co do niemieckiego uporu, którego wynikiem byłoby szybkie wyjście tego kraju ze strefy euro. Pytanie na ile jest w tym dyplomacji przed szczytem Unii Europejskiej, a ile rzeczywistej woli do zmiany stanowiska i ewentualnego wsparcia idei trzeciego bailoutu dla Grecji w listopadzie. Czas pokaże. W najbliższych dniach kluczowe będą wyniki rozmów greckiego rządu z ekspertami Troiki odnośnie nowego programu oszczędnościowego. Widać wolę do znalezienia ostatecznego kompromisu jeszcze przed czwartkiem, chociaż może być on trudny – Troika proponuje chociażby wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy (!), zmianę założeń wyliczenia płacy minimalnej, oraz 30 proc. redukcję odpraw dla zwalnianych pracowników sektora publicznego. Reasumując – wypowiedzi strony niemieckiej nt. Grecji niewątpliwie poprawiły dzisiaj rano nastroje, ale trudno będzie na tej bazie zbudować mocniejszy fundament do ruchu.

Wiele uwagi poświęca się dzisiaj rano Chinom i słusznie. Dość dobre dane nt. bilansu handlowego (nadwyżka wzrosła we wrześniu do 27,7 mld USD wobec spodziewanego spadku do 20,7 mld USD, a eksport przyspieszył aż o 9,9 proc. r/r, choć import był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł 2,4 proc. r/r). Należy się z tego cieszyć, ale i też warto zachować pewną ostrożność – dane mogły zostać wypaczone przez długi weekend, jaki miał miejsce na początku października (strony mogły wcześniej zaksięgować transakcje). W takiej sytuacji istotniejsze mogą okazać się opublikowane dzisiaj w nocy dane nt. wrześniowej inflacji – spadek wskaźnika CPI do 1,9 proc. r/r (chociaż oczekiwany) daje furtkę do potencjalnych działań Ludowego Banku Chin. Niewykluczone, iż pojawią się one w tym tygodniu (lub za chwilę rynek znów będzie o nich plotkować, co wpłynie na nastroje), gdyż w czwartek mamy kluczową publikację PKB za III kwartał (oczekiwane 1,9 proc. kw/kw i 7,4 proc. r/r), oraz comiesięczne mocne dane z realnej gospodarki (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje). Władze mogą chcieć przykryć ich słabość, właśnie przez ogłoszenie dodatkowych działań (chociaż sama obniżka stopy rezerw obowiązkowych dla banków może nie zaspokoić apetytu inwestorów).

Dzisiaj w kalendarzu mamy ważne dane z USA. Przed sesją wyniki poda Citigroup, chociaż prawdziwy wysyp publikacji nastąpi dopiero jutro. Ze sfery makro o godz. 14:30 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej za wrzesień (rynek oczekuje 0,8 proc. m/m i 0,6 proc. m/m bez samochodów, chociaż w kontekście dość dobrych danych nt. nastrojów konsumenckich i ostatniej poprawy na rynku pracy, nieoficjalne oczekiwania najpewniej są wyższe, stąd łatwo o nieznaczne rozczarowanie). O tej samej porze opublikowany zostanie też indeks NY Empire State, obrazujący aktywność sektora przetwórczego w regionie Nowego Jorku. Spodziewana jest jego poprawa w październiku (do -4,5 pkt.), chociaż wskaźnik ten ostatnio bywa dość zmienny. Słabsze dane makro – a takie jest ryzyko – mogą po południu umocnić dolara, gdyż rynek będzie się też nastawiał na publikacje z amerykańskich spółek, które jak wspominałem rozpoczną się de facto dopiero we wtorek.

EUR/USD – Nocne zejście poniżej 1,29 to istotny sygnał…

Układ techniczny nie jest łatwy – na krótkookresowych interwałach otrzymujemy mylne sygnały. Nie ma też jasności w dłuższym ujęciu – szczególnie, jeżeli spojrzymy na koszykowy BOSSA USD (czyli agregat siły dolara względem głównych walut). Na wykresie tygodniowym trudno tutaj o jednoznaczne określenie, czy linia trendu spadkowego została przebita, co dawałoby sygnał do umocnienia się dolara w kolejnych dniach. Niemniej wciąż więcej ku temu przesłanek (także natury fundamentalnej). Jeżeli natomiast zerkniemy na dzienne ujęcie EURUSD to wymowa dzisiejszej świecy (dzień się jeszcze nie skończył), tylko z pozoru wydaje się być optymistyczna. Nocne zejście do 1,2890 pokazuje, że rynek łatwo poradził sobie ze spadkiem poniżej ważnego poziomu 1,2940 i dalej rejonem 1,2915. To może sugerować, iż strefa 1,2915-40 zostanie ponownie naruszona w najbliższych kilkunastu godzinach. Stanie się tak, jeżeli rynek będzie miał problemy z podejściem w rejon piątkowego szczytu na 1,2991.

EUR/USD
Kluczowe opory: 1,2965-70; 1,2991; 1,3000; 1,3030; 1,3075; 1,3100-1,3115; 1,3144; 1,3168; 1,3195; 1,3226; 1,3260; 1,3290
Kluczowe wsparcia: 1,2940; 1,2915; 1,2900; 1,2875-80; 1,2850; 1,2812-1,2825; 1,2800; 1,2765-80; 1,2740

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

08:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.