Ponowny wzrost oczekiwań na obniżki stóp w Polsce

Ponowny wzrost oczekiwań na obniżki stóp w Polsce
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-10-12 (11:07)

Polskie obligacje z krótszego końca krzywej rentowności są najdroższe w historii, a oczekiwania na obniżki stóp procentowych najwyższe w tym roku. Dziś w centrum uwagi tzw. drugie expose premiera. Być może pojawią się w nim jakieś uwagi osłabiające walutę.

W czwartek złoty zyskiwał nieznacznie wobec najważniejszych walut dzięki ogólnej poprawie nastrojów na rynkach po optymistycznych wypowiedziach uczestników corocznego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego w Tokio. Na uwagę zasługuje dalsze, wyraźne umocnienie polskich obligacji. Rentowności 5-latek poprawiły wczoraj historyczny rekord osiągając poziom 4,11 proc. Wyraźnie zyskiwały również 10-latki. W tym przypadku oprocentowanie spadło do najniższego poziomu od 7 lat i wyniosło 4,55 proc. Papiery 2-letnie spadły poniżej psychologicznej bariery 4,00 proc. oraz minimów z 11 września, co jest także najniższym poziomem w historii.

Szefowa MFW Ch. Lagarde na konferencji w Tokio pochwaliła wysiłki Europejskiego Banku Centralnego i rządów poszczególnych państw strefy euro zmierzające do rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie. Dodała jednak, że wciąż wiele pozostaje do zrobienia. Lagarde zasugerowała, że zadłużone państwa strefy euro, takie jak Hiszpania i Grecja, mogłyby dostać więcej czasu na wdrożenie reform i obniżenie deficytów budżetowych. Z kolei, amerykański sekretarz skarbu, T. Geithner uspokajał odnośnie kluczowego obecnie problemu Stanów Zjednoczonych, a mianowicie tzw. fiscal cliff – serii ulg i obniżek podatków, które wygasają z końcem roku stwarzając zagrożenie ponownego wejścia gospodarki USA w recesję. Zapewnił, że prezydent B. Obama podejmuje działania, by sprawa została pomyślnie zakończona przed 31 grudnia. Oceniające kondycję amerykańskiej gospodarki Geithner stwierdził, że radzi sobie ona znacząco lepiej niż można oczekiwać.

Dziś premier D. Tusk wygłosi w Sejmie tzw. drugie expose. Doradca szefa rządu J.K. Bielecki powiedział wczoraj na antenie Polskiego Radia 3, że w swoim przemówieniu D. Tusk zapowie reformy, które będą starały się zbalansować konieczność cięć i ograniczenia deficytu z działaniami wspierającymi wzrost gospodarczy. Pozytywną „niespodzianką” mogą być, zdaniem Bieleckiego, reformy pobudzające inwestycje. Polska nie złagodzi dyscypliny finansowej, ale nie ma co również oczekiwać, że ogłoszony zostanie radykalny, warty miliardy złotych program stymulowania gospodarki poprzez nowe wydatki z kasy państwa. W jego ocenie, gospodarka potrzebuje również stymulacji w postaci łagodniejszej polityki pieniężnej. Jest trochę zdziwiony dominacją „jastrzębi” w składzie obecnej Rady Polityki Pieniężnej. Liczy, że na listopadowym posiedzeniu członkowie RPP przekonają się, że inflacja nie jest obecnie zagrożeniem. Oznacza to, że doradca premiera oczekuje w przyszłym miesiącu na obniżkę stóp procentowych.

Na przestrzeni ostatnich dwóch dni oczekiwania na cięcie oprocentowania ponownie wyraźnie się zwiększyły. Stawka kontraktu na 3-miesięczną stopę procentową za 3 miesiące (FRA 3x6) spadła wczoraj do poziomu 4,33 proc., prawie 20 pkt. bazowych niżej niż przed tygodniem, w dzień po nieoczekiwanej decyzji RPP o pozostawieniu stóp na poziomie 4,75 proc. Różnica między 3-miesieczną stopą WIBOR, a wspomnianą stawką FRA, obniżyła się wczoraj do poziomu nienotowanego od przeszło trzech lat i wyniosła -0,45 pkt. Oznacza to, że rynek oczekuje co najmniej dwóch obniżek stóp procentowych do stycznia 2013 r. 25-punktowe cięcie stóp w listopadzie jest już praktycznie całkowicie zdyskontowane przez rynki. Wzrost oczekiwań na łagodzenie polityki pieniężnej w Polsce to pokłosie ostatnich, gołębich wypowiedzi, kluczowych członków RPP (J. Hausner) oraz coraz większej presji ze strony przedstawicieli rządu by RPP wsparła wzrost gospodarczy obniżkami oprocentowania. Może być to również efekt gorszej, bieżącej kondycji gospodarki i zapowiedź rozczarowujących raportów GUS. Pierwsze, ważne dane makroekonomiczne z Polski poznamy już na początku przyszłego tygodnia.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).