Liczyć się będą Beżowa Księga i dane z Australii

Liczyć się będą Beżowa Księga i dane z Australii
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-10-10 (17:37)

O możliwości korekty ostatniego umocnienia dolara względem głównych walut wspominaliśmy w rannym raporcie i pojawiła się ona w godzinach popołudniowych. Kurs EUR/USD naruszył barierę 1,29 i zbliżył się do ważnego oporu w rejonie 1,2915. Jego złamanie może sugerować ruch w stronę 1,2940, o którego naruszenie może już nie być tak łatwo.

Spójrzmy na ujęcie tygodniowe BOSSA USD, które też było pokazane rano. Wprawdzie zeszliśmy poniżej naruszonego wcześniej poziomego oporu wyznaczanego m.in. przez korpusy dwóch ostatnich świec, to jednak wcześniejszy ruch w stronę spadkowej linii trendu, może sygnalizować, iż rynek będzie miał ochotę jeszcze raz to powtórzyć. Zwłaszcza, że globalne nastroje nadal pozostaną słabe. Po spotkaniu z prezydentem Francji, Francois Hollandem, hiszpański premier stwierdził, że postawione przez rząd cele w postaci spadku deficytu budżetowego w latach 2012-13 są nadal realistyczne. Co ciekawe, inaczej twierdzi MFW i być może za chwilę Komisja Europejska, choć szacunki poznamy 7 listopada. Można odnieść wrażenie, że Hiszpanie nadal próbują prowadzić swoją grę, na której mogą nie wyjść najlepiej - rentowności tamtejszych obligacji za chwilę mogą pójść wyraźniej w górę, bo rynek zacznie tracić cierpliwość, co do procesu hiszpańskich reform i potencjalnej interwencji ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Własne życie za chwilę otrzyma wątek publikacji wyników amerykańskich spółek za III kwartał, z którym wiążą się coraz większe obawy inwestorów – potencjalne rozczarowania mogą wpłynąć na umocnienie dolara.

EUR/USD

Kluczowe opory: 1,2915; 1,2940-65; 1,2980; 1,3000; 1,3030; 1,3075; 1,3100-1,3115; 1,3144; 1,3168; 1,3195; 1,3226; 1,3260; 1,3290
Kluczowe wsparcia: 1,2900; 1,2875-80; 1,2850; 1,2812-1,2825; 1,2800; 1,2765-80; 1,2740

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Dzisiaj wieczorem kluczowy będzie jednak raport FED nazywany Beżową Księgą, który opisuje stan amerykańskiej gospodarki w poszczególnych dystryktach FED na przełomie września i października b.r. Tak jak pisałem rano – trudno jednak spodziewać się tutaj jakichś rewelacji – nadal ożywienie będzie dość umiarkowane, a to za mało, aby pokusić się o większy optymizm. Dla inwestorów grających na dolarze australijskim dość ważną kwestią mogą okazać się dane z tamtejszego rynku pracy, które poznamy o godz. 2:30. Według oczekiwań w gospodarce ubyło we wrześniu 3,8 tys. etatów (wcześniej było to -8,8 tys.), a stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,3 proc. Teoretycznie, zatem szacunki już zakładają słabsze dane, ale jeżeli odczyt się potwierdzi, lub będzie gorszy, to rynek powróci do spekulacji nt. listopadowej obniżki stóp procentowych przez RBA (szacowanej już na 80 proc.). Przed głębszym spadkiem AUD mogłyby wtedy uchronić tylko nowe spekulacje z Chin odnośnie możliwych działań PBOC – we wtorek rano pojawiła się plotka o cięciu stopy rezerw obowiązkowych dla największych banków komercyjnych. Zwłaszcza, że w nocy opublikowane zostaną dane nt. dynamiki nowych kredytów – we wrześniu spodziewany jest jej spadek do 650 mld CNY z 703,9 mld CNY.
Ujęcie dzienne AUD/USD pokazuje, że rynek jest już blisko ważnych oporów 1,0260-75. Ich złamanie oznaczałoby ruch do 1,0320-25, co może być obecnie mało prawdopodobne. W przypadku powrotu do spadków ważnym rejonem będzie strefa 1,0190-1,0215.

AUD/USD
Kluczowe opory: 1,0260; 1,0275; 1,0325; 1,0360
Kluczowe wsparcia: 1,0230; 1,0215; 1,0190; 1,0150; 1,0135

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).