Brakuje pozytywnych impulsów

Brakuje pozytywnych impulsów
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-10-10 (10:44)

Rynkom ryzykownych aktywów i walut brakuje pozytywnych impulsów. Indeksy giełdowe w USA spadały trzeci dzień z rzędu, na sesji europejskiej średnie giełdowe oscylują wokół kreski. Eurodolar ustanawiał minima poniżej 1,2850.

Na początku sesji europejskiej odrabia część strat, ale należy spodziewać się, że kurs zbliży się do bardzo ważnej strefy 1,2800 – 1,2820. Rosną rentowności obligacji Hiszpanii na całej krzywej, czemu towarzyszy deprecjacja euro do wszystkich walut G-10. Złoty zachowuje się bardzo stabilnie i umiarkowanie traci na wartości do najważniejszych walut. Kurs EUR/PLN porusza się w wąskim paśmie zmian 4,06 - 4,09.

Euroland: Kolejne ostrzeżenie MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, po obniżeniu prognoz wzrostu gospodarczego, ostrzega, że strefie euro grozi odpływ kapitału i pogłębienie fragmentacji systemu finansowego oraz ponownie ponagla europejskich decydentów do bardziej zdecydowanej walki z kryzysem. Fundusz ostrzega, że po przewie spowodowanej przez LTRO, znów może nabrać tempa proces delewarowania. Szacunki zakładają, że skurczenie się bilansów banków komercyjnych o 7 proc., nie tylko nasili tendencje recesyjne, ale także podniesie stopę bezrobocia (już teraz jest rekordowo wysoka i wynosi 11,4 proc.) w strefie euro o kolejne 2 pkt. proc.

Euroland: Portugalia zyskała rok

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ani spotkanie Merkel – Samaras, ani posiedzenie ECOFIN nie przyniosły przełomu w sprawie Grecji i Hiszpanii. Próby uspokajania inwestorów kolejnymi mglistymi deklaracjami nie mają szans powodzenia. Cezura nie nastąpi w perspektywie kilkunastu dni, a niepewność będzie wzrastać stawiając pod presją euro i europejskie indeksy. W sprawie Grecji najpierw musimy poznać raport eksportów Troiki (oczekiwany jest na początku listopada), a Hiszpania o skup obligacji poprosi zapewne dopiero po regionalnych wyborach w Galicji, które odbędą się 21 października. Poinformowano również, że Portugalia uzyskała czas do końca 2014 na pełne wdrożenie restrykcji fiskalnych i powrót na rynek długu. Potwierdzono, że kolejna transza pomocy finansowej (800 milionów euro) zostanie wypłacona.

USA: Bezowa Księga Fed

Rozpoczął się sezon wyników w USA: potentat na rynku wyrobów z aluminium – Alcoa w trzecim kwartale osiągnął zysk na akcję w wysokości 3 centów (konsensus 1 cent) . W kolejnych dniach, w obliczu świecącego pustkami kalendarza makroekonomicznego uwaga rynku skupi się na wynikach amerykańskich instytucji finansowych. Dziś poznamy także Beżową Księgę Fed zawierającą szczegółową diagnozę kondycji amerykańskiej gospodarki. Udzieli ona odpowiedzi na pytanie jak mocno zbliżający się fiscal cliff odbija się na nastrojach poszczególnych branż i może ugruntować oczekiwania powstałe po ubiegłotygodniowych, dobrych odczytach, że podobnie jak przed rokiem w czwartym kwartale gospodarka wyraźnie przyśpieszy.

Polska: Cięcie stóp w listopadzie

Prof. Andrzej Bratkowski nawołuje do gwałtownego łagodzenia polityki pieniężnej. Ostrzega, że w czwartym kwartale dynamika PKB zwolni do 1 proc., a jeśli stopy nie zostaną zredukowane, to w kolejnym roku tempo wzrostu gospodarczego ukształtuje się poniżej 2 proc. Zapowiada także, że jest gotów na złożenie wniosku o obniżkę stóp procentowych nawet o 75 pb. Członek RPP uważa także, że niezbędna w horyzoncie kilku miesięcy jest redukcja kosztu pieniądza aż o 100 – 125 pb. Trzeba jednak pamiętać, że prof. Bratkowski jest najbardziej gołębim decydentem – już na lipcowym posiedzeniu postulował cięcie stóp procentowych o 50 pb, czego nie poparł żaden inny członek Rady. Naszym zdaniem inflacja konsumencka spadać będzie do celu inflacyjnego, ale we wrześniu jeszcze nie wyhamuje. Za takim scenariuszem przemawia również wczorajszy odczyt CPI (wskaźnik wzrósł z 3,3 do 3,4 proc.) z Czech, który potwierdza ryzyko przejściowego nasilenia presji cenowej także w Polsce.
Nie pozwoli to Radzie wiernej polityce celu inflacyjnego na tak zdecydowane luzowanie. Wypowiedział się również prof. Hausner, którego głos najprawdopodobniej zablokował obniżkę na październikowym posiedzeniu. Zasugerował on, że listopadowa projekcja inflacyjna NBP powinna uzasadnić łagodzenie polityki monetarnej. Utwierdza to nas w przekonaniu, że kolejne posiedzenie przyniesie obniżkę stóp o 25 pb. Uważamy, że w cały cykl będzie miał charakter gradualny i umiarkowany i ograniczy się do trzykrotnego cięcia stóp łącznie o 75 pb.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).