Ludowy Bank Chin wspiera płynność i apetyt na ryzyko

Ludowy Bank Chin wspiera płynność i apetyt na ryzyko
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-10-09 (09:57)

Osłabienie euro, walut emerging markets, spadki na giełdach w Europie i USA, taniejąca metale przemysłowe i ropa, obniżające się krzywe rentowności długu państw o najwyższych ratingach i podnoszące się krzywe krajów PIIGS – to obraz notowań na początku tygodnia.

Na pierwszy plan wysunęła się bowiem niepewność, którą w ubiegłym tygodniu zamaskowały lepsze od oczekiwań dane z USA. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,30, ale EUR/PLN zdołał utrzymać się poniżej maksimów z końca ubiegłego tygodnia. Pozytywny impuls dla ryzykownych aktywów i walut pojawił się na sesji azjatyckiej: Ludowy Bank Chin dokonał gigantycznej operacji reverse repo wspierającej płynność. Dynamicznie zwyżkują indeksy w Hong Kongu i Szanghaju, w gronie G-10 najmocniej (ale o mniej niż 0,3 proc.) zyskują dolar australijski i nowozelandzki. Eurodolar wzrasta w kierunku 1,30, a EUR/PLN spada do 4,06.

Euroland: Premier Samaras zabiega o czas

Dziś odbywa się spotkanie premiera Samarasa z kanclerz Merkel. Wiążących decyzji, czy deklaracji nie należy się spodziewać do czasu publikacji przez ekspertów Troiki raportu zawierającego ocenę reform oraz kondycji finansów publicznych. Premier Grecji świadom, że uzyskanie zwolnienia z części oszczędności jest niemożliwe, będzie zapewne szukał poparcia dla wydłużenia terminu, w którym restrykcje fiskalne zostaną wdrożone. Trwające spotkanie ministrów finansów również nie przyniesie rozstrzygnięć w sprawie Hiszpanii, która odwleka nieuchronne, czyli prośbę o międzynarodową pomoc. 21 października w Galicji, rodzimym regionie premiera Mariano Rajoya odbywają się wybory. W tym świetle fakt, że mimo nacisków ze strony władz lokalnych, rząd w Madrycie wzbrania się przed zwróceniem się o bailout, przestaje dziwić. W Parlamencie Europejskim przed południem przemawiać będzie prezes ECB. Wydarzenia w strefie euro będą mieć umiarkowany wpływ na notowania, a kurs EUR/USD powinien utrzymać się pomiędzy wczorajszymi minimami, a 1,3040.

USA: wyjątkowo istotny sezon wyników

W obliczu barku ważnych odczytów makroekonomicznych, wyniki amerykańskich firm w najbliższych kilku dniach będą ważną determinantą rynkowych nastrojów. Tym bardziej, że konsensus zakłada, że będzie to pierwszy od jedenastu kwartał, w którym spółki z S&P 500 wykażą ujemną dynamikę zysku netto. Słabe wyniki pozytywnie wpłynęłyby na siłę dolara w relacji do walut G-10 poza japońskim jenem i spowodowałyby, że indeksy wywindowane przez działania banków centralnych odpadną od szczytów. Zaznaczyć należy jednak, że w rozpatrywanym okresie aż w 72 proc. przypadków spółki chwaliły się danymi powyżej prognoz. Biorąc pod uwagę jak nisko zawieszona jest poprzeczka oczekiwań tym razem zapewne będzie podobnie. Maraton publikacji tradycyjnie otwiera Alcoa, potentat na rynku wyrobów z aluminium, a raport kwartalny zostanie opublikowany po ostatnim dzwonku na Wall Street. Dziś raport przedstawi także Chevron, a na kolejnych sesjach uwaga skupi się na instytucjach finansowych: JP Morgan Chase, Wells Fargo oraz Citigroup.

Polska: rynek bardziej „gołębi” niż „gołąb” z RPP

Elżbieta Chojna - Duch powinna być postrzegana jako najbardziej obok Andrzeja Bratkowskiego „gołębio” usposobiony członek RPP. Przemawia za tym nie tylko łagodna retoryka, ale taką ocenę potwierdza też poparcie wniosku o redukcję stóp już na lipcowym posiedzeniu. Prof. Chojna – Duch na łamach mediów powiedziała, że jej zdaniem stopa procentowa na koniec 2013 roku (czyli za 14 miesięcy) powinna kształtować się na poziomie 3,75 proc. Tymczasem rynek pieniężny wycenia, że podobna skala obniżek nastąpi w perspektywie już dziewięciu miesięcy. Rada jako gremium jednoznacznie wyraziła wierność polityce celu inflacyjnego poprzez wiosenną podwyżkę i październikową decyzję o utrzymaniu stóp na poziomie 4,75 proc. W tym świetle trudno oczekiwać tak daleko idącej zmiany poglądów Rady. Wczorajsza wypowiedź jest kolejnym potwierdzeniem wielokrotnie na przestrzeni ostatnich tygodni prezentowanej przez nas tezy, że rynek przecenia obecnie i skalę i tempo cięcia stóp, co stanie się czynnikiem korzystnym dla złotego. Poniedziałkowe przeceny na rynkach ryzykownych aktywów dostarczyły kolejnych dowodów na siłę złotego, który stracił na wartości mniej niż czeska korona czy węgierski forint. W kolejnych dniach kurs EUR/PLN powinien utrzymać się pomiędzy poziomami 4,0450 a 4,09.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

10:54 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryptowaluta XRP (Riple) odnotowała w ostatnich dniach imponujący wzrost, osiągając w środę cenę 3.14 USD, co stanowiło wzrost o ponad 15% w porównaniu z poprzednim dniem. Po osiągnięciu tego historycznego szczytu wartość monety ustabilizowała się na poziomie około 3.00 USD, nadal przyciągając uwagę inwestorów. Głównym czynnikiem wpływającym na obecną wartość XRP pozostaje spór sądowy pomiędzy Ripple Labs, twórcą kryptowaluty, a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Na co czeka teraz dolar?

Na co czeka teraz dolar?

10:26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj amerykańska waluta straciła po publikacji danych o inflacji CPI, która w ujęciu bazowym wypadła w grudniu poniżej szacunków ekonomistów. Wieczorem jednak odrobiła straty, a w czwartek rano dalej zyskuje. Dlaczego? Wczorajsze dane dały impuls do mocnego odreagowania przecenionych w ostatnim czasie amerykańskich treasuries - pokazała to mocna reakcja na rentownościach. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w tym roku wróciły z grudnia na lipiec.
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

09:54 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.