Słabszy start z lepszą końcówką

Słabszy start z lepszą końcówką
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2012-10-01 (18:44)

Eurodolar na ważnym oporze: Otwarcie tygodnia na rynku głównej pary walutowej nie przebiegało zbyt pomyślnie dla wspólnej waluty. Już w pierwszych godzinach sesji azjatyckiej kurs osunął się do wartości 1,2803, czy wyrównał poziom z 11 września.

Siła podaży pochodziła jeszcze z piątkowych spadków oraz weekendowych informacji pośród, których najważniejsze znaczenie miało doniesienia o większym od oczekiwań deficycie budżetowym Hiszpanii. Początkowy kiepski klimat inwestycyjny zaczął się jednak zmieniać wraz ze zbliżaniem się do otwarcia rynków europejskich. Już pierwsze takty handlu na Starym Kontynencie pokazały, że byki mają coraz większą przewagę. Bez większego problemu poradziły sobie z poziomem 1,2840 i następnie podeszły pod opór na 1,2880. Wartość ta też nie stanowiła dużej przeszkody. W między czasie zostały opublikowane dwie figury dotyczące gospodarki Strefy Euro. Stopa bezrobocia wzrosła zgodnie z oczekiwaniami do poziomu 11,4%. Nieco lepszy od prognoz okazał się za to końcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Dane te jednak nie wpłynęły na zachowanie kursu eurodolara. Więcej w wyhamowaniu popytu miał za to obszar oporu na 1,29 – 1,2915. W tym miejscu notowania zatrzymały się aż do momentu, gdy do handlu zaczęli się przyłączać inwestorzy zza oceanu. Pośród nich dominowali gracze z pro-popytowym nastawieniem, dzięki czemu po cofnięciu się kursu EUR/USD do okolic 1,2880 notowania dynamicznie ruszyły na północ. We wzroście nie przeszkodził słabszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w USA. W tym przypadku jednak można się pokuś o stwierdzenie, że był on impulsem do osłabienia dolara przed wieczornym wystąpieniem Bena Bernanke. Inwestorzy w obliczu słabych danych mogą bowiem oczekiwać zwiększenia skali programu QE3 z obawy, że jego obecny poziom może nie przynieść spodziewanych efektów.

Słabsze dane nie szkodzą złotemu

Pod koniec dzisiejszej sesji parze EUR/PLN udało się przebić przez piątkowe minima i ustalić nowy dołek na poziomie 4,0925. W przypadku notowań dolar – złotego też udało się zejść nisko, choć do minimum z ostatniej sesji zeszłego tygodnia jeszcze trochę zabrakło. Nie zmienia to jednak faktu, że w czasie dzisiejszego handlu złoty zdecydowanie zyskał na wartości. Poranne otwarcie sesji londyńskiej nie wskazywało takiego scenariusza. Jednak w miarę rozkręcania się wzrostów zarówno na eurodolarze, jak i na giełdach złoty zyskiwał coraz bardziej na wartości. W aprecjacji rodzimej waluty nie przeszkodził poranny słabszy od prognoz odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Polsce. Z jednej strony było to spowodowane tym, że dominującą rolę w kształtowaniu notowań par złotowych miały dziś czynniki zewnętrze. Poza tym już od dłuższego czasu z polskiej gospodarki napływają gorsze informacje makroekonomiczne, których negatywny wpływ na złotego inwestorzy zdążyli już w znacznej części zdyskontować, zwłaszcza w kontekście ewentualnej obniżki stóp procentowych.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).