Inwestorzy zadowoleni z hiszpańskich propozycji (na razie)

Inwestorzy zadowoleni z hiszpańskich propozycji (na razie)
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-09-28 (10:40)

Eurodolar blisko ważnego oporu: Kluczowym wydarzeniem wczorajszego dnia była konferencja prasowa po posiedzeniu hiszpańskiego rządu, na której wicepremier Soraya Sáenz de Santamaría przedstawiła informacje dotyczące zatwierdzonego budżetu na rok 2013 oraz planu reform. Na ten punkt dnia inwestorom przyszło długo poczekać.

Najpierw bowiem wystąpienie miało nastąpić o godzinie 11:00. Jednak w miarę upływu czasu rozpoczęcie było co raz przesuwane. W końcu jednak uczestnicy rynku poznali plan działania hiszpańskich władz. Według niego budżet na 2013 rok będzie się skupiał na cięciu wydatków. To zaś ma pozwolić uniknąć podnoszenia obciążeń podatkowych. Oszczędności będą szukane przede wszystkim w obniżonych wydatkach socjalnych, czy w ograniczeniach w przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę.. Zgodnie z zapowiedziami w ciągu sześciu miesięcy rząd Mariano Rayoja przedstawi pakiet 43 ustaw z reformami, które obejmą między innymi rynek pracy oraz administracje publiczną. Ta perspektywa wydaje się bardzo obiecująca. Za taką uznali ją również inwestorzy. Spadek niepewności wzmógł apetyt na ryzyko, dzięki czemu sesja giełdowa za oceanem zamknęła się na plusie, a eurodolar powrócił ponad poziom 1,29. Dziś o poranku notowania oscylują blisko poziomu oporu na 1,2955 i nie wykluczone, że byki pokuszą się o atak na tą wartość wykorzystując lepszy sentyment globalny. Warto w tej atmosferze zadowolenia z hiszpańskich propozycji zwrócić jednak uwagę na kilka mankamentów. Plan działania przygotowany przez rząd w Madrycie został oparty o niezmienione prognozy. Chodzi tu między innymi o założenie płytkiej recesji w 2013 roku. Jednak jak pokazują ostatnie dane agencji Standard&Poors wynik ten może być trudny do osiągnięcia. Niepokojąco wygląda także sytuacja w sektorze bankowym, gdzie coraz więcej Hiszpanów wycofuje swoje oszczędności. Ten fakt, o którym alarmuje EBC będzie miał znaczenie m.in. przy publikacji drugiego audytu banków, którego wyniki będą znane dziś. Czynnikiem łagodzącym ewentualne złe wieści będzie to, że w czerwcu kraje Strefy Euro przyznały Madrytowi 100 mld euro pomocy na dofinansowanie sektora bankowego.

Od oporu do wsparcia

Jeszcze pod koniec czwartkowej sesji europejskiej notowania par złotowych pozostawały blisko istotnych poziomów oporu. Dziś o poranku sytuacja odwrócona jest o 180°. Cena amerykańskiej waluty oscyluje na poziomie 3,1870, czyli blisko wtorkowego minimum. W przypadku kursu EUR/PLN to tuż przed otwarciem rynków na Starym Kontynencie forsuje on wsparcie na 4,1250. Na zdecydowaną poprawę sytuacji na krajowym rynku walutowym miało odbicie na eurodolarze, spowodowane doniesieniami z Hiszpanii. Założenia do hiszpańskiego budżetu jak i planu reform zadowoliły inwestorów i pozwoliły na zmniejszenie awersji do ryzyka. To przy podwyższonym napięciu, które towarzyszyło uczestnikom rynku od początku tygodnia pozwoliło na zwiększenie zakupów bardziej ryzykownych aktywów. Skorzystał na tym także rodzimy pieniądz. Utrzymanie niskich poziomów na parach złotowych będzie jednak uzależnione od tego, czy eurodolar utrzyma się w ruchu wzrostowym i czy mankamenty działań Hiszpanów nie wezmą góry nad nastrojem globalnym. Ważne będą także popołudniowe dane z amerykańskiej gospodarki oraz fakt, że dziś wygasają kontrakty terminowe.

Informacje z Hiszpanii w centrum uwagi

Ostatni dzień tygodnia przyniesie na rynek kilka ważnych publikacji. O godzinie 11:00 znany będzie szacunkowy wynik inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Analitycy oczekują, że we wrześniu tempo wzrostu cen spowolni do poziomu 2,5% r/r, z wartości 2,6%. Następnie o 15:45 opublikowany zostanie indeks Chicago PMI, który według oczekiwań ekspertów we wrześniu utrzymał się na poziomie 53 pkt. Ostatni odczyt makroekonomiczny zaplanowano na godzinę 15:55. Będzie to końcowy wynik indeksu Uniwersytetu Michigan, który ma osiągnąć poziom 79 pkt., czyli o 4,7 pkt. więcej niż w sierpniu. Poza danymi statystycznymi w piątek ogłoszony zostanie wynik drugiego audytu hiszpańskich banków.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).