Korekta wyhamowała

Korekta wyhamowała
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-28 (10:38)

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami korekta w notowaniach EUR/USD wyhamowała przy długookresowej średniej ruchomej. Ponadto kurs wybił się z formacji klina zniżkującego – modelowy zasięg ruchu na północ to okolice 1,3040 -50, w których usytuowany jest również poziom 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego korekcyjnych spadków oraz maksima z 21 września.

W krótkim terminie rynek jest jednak bliski stanu wykupienia, a oscylator PKS obliczany dla interwału godzinowego wskazuje na dywergencję, która zwiastuje, że impet wzrostów osłabnie, a kurs wykonać może ruch powrotny. Wsparcia to 1,2910 (23,6 proc. zniesienia zniżek rozpoczętych w połowie września) oraz okolice 1,2880, w których przebiegają obecnie 50 – godzinowa średnia ruchoma i górne ograniczenie klina zniżkującego.

Hiszpania: Audyt sektora bankowego

Opublikowany dziś drugi, bardziej szczegółowy raport z audytu hiszpańskiego sektora bankowego wskaże wąskie gardła tamtejszych instytucji kredytowych. W ostatnią sobotę minister gospodarki Luis de Guindos przyznał, że aktualnie, potrzeby pożyczkowe sektora bankowego wynoszą 60 mld euro. W lipcu Eurogrupa wstępnie zgodziła się na przyznanie do 100 mld euro pomocy, jednak dokładna kwota zostanie określona po publikacji raportu z audytu. Wczoraj rząd Hiszpanii zaakceptował budżet na 2013 r., w którym cięcia skupiają się bardziej na stronie wydatkowej, a nie dochodowej. W ciągu najbliższego półrocza rząd zobowiązał się przedstawić lub kontynuować reformy w takich obszarach jak: administracja publiczna, rynek pracy i liberalizacja rynku energii.

Strefa euro: Inflacja powinna spowolnić

Spowalniające tempo inflacji w Eurolandzie może być dobrym argumentem potwierdzającym to, że rozpoczęcie skupu obligacji z krótkiego końca krzywej rentowności w ramach programu OMT nie jest błędem. O 11:00 Eurostat opublikuje dane o inflacji HICP – rynek spodziewa się, że we wrześniu w ujęciu rocznym ceny wzrosły o 2,5 proc. Dezinflacja wspierana jest głównie przez brak presji płacowej. Gospodarka strefy euro od trzeciego kwartału 2008 r. rozwija się w tempie niższym od długoterminowego potencjału. Obliczana przez OECD luka popytowa wynosi obecnie -2,39 proc. potencjalnego PKB. Inflacjogenne zjawiska mają charakter egzogeniczny – średniomiesięczna cena ropy brent wyrażona w euro wzrosła we wrześniu o 15 proc. (r/r), wzmacniać wzrost inflacji mogą również wyższe ceny żywności.

USA: Kolejne dane o koniunkturze konsumenckiej

Popołudniu na rynek napłyną dane ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz finalnego odczytu indeksu Uniwersytetu Michigan dowiemy się jak w sierpniu ukształtowały się wydatki konsumentów. Lepsze odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej pokazują, że główny motor napędowy największej gospodarki świata – popyt konsumpcyjny – powoli się odradza. Wstępny odczyt indeksu osiągnął drugą najwyższą wartość w ciągu ostatnich 5 lat. Poprawę nastrojów można przypisać wzrostowi indeksów giełdowych (od początku roku indeks S&P 500 wzrósł o 16 proc.) i zwiększającym się cenom domów, które poprzez efekt majątkowy zwiększyły optymizm wśród Amerykanów. W drugim kwartale bieżącego roku wartość nieruchomości wzrosła o prawie 400 mld dolarów. Rynek oczekuje, że wydatki mają wzrosnąć o 0,4 proc. (m/m).

USA: Chicago PMI wskaże kierunek ISM

Ostatnią publikowaną dzisiaj zmienną, na którą warto zwrócić uwagę jest indeks Chicago PMI. Bardzo wysoka korelacja pomiędzy tym wskaźnikiem a indeksem ISM dla sektora przemysłowego (0,9 na przestrzeni ostatnich 9 lat) powoduje, że nie jest to odczyt ważny tylko dla najbardziej przemysłowego regionu USA, ale dla całej amerykańskiej gospodarki. W poprzedniej publikacji bardzo dobrze wypadły najważniejsze dwie składowe tego indeksu: nowe zamówienia (54,8 pkt.) i zatrudnienie (57,1 pkt.) Prognozowana wartość indeksu Chicago PMI wynosi 53 pkt., czyli tyle samo co poprzedni, sierpniowy odczyt.

Złoty mocniejszy

Brak jakichkolwiek odczytów makroekonomicznych powoduje, że za wczorajszym umocnieniem złotego stoją ruchy na eurodolarze. Kurs EUR/PLN znajduje się obecnie na 4,12, a kurs USD/PLN na 3,1850. Na wykresie dziennym kurs EUR/PLN zbliża się do poziomu 23,6 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z czerwca i lipca. Publikowane dziś dane nie powinny wpłynąć na rynek. Silna inercja oczekiwań inflacyjnych powoduje, że należy oczekiwać ich spadku. O 10:00 opublikowane zostaną założenia polityki monetarnej na przyszły rok, jednak trudno spodziewać się zmian, które postulowała Elżbieta Chojna-Duch, czyli podwyższenia celu inflacyjnego.

Źródło: Marcin Pietrzak, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.