Sytuacja w Hiszpanii coraz bardziej napięta

Sytuacja w Hiszpanii coraz bardziej napięta
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-09-27 (10:38)

Seria negatywnych informacji z Hiszpanii znacząco pogorszyła nastroje na rynkach. Złoty pozostaje, jednak względnie stabilny. Dopiero wybicie powyżej 4,1600 może spowodować dalszy ruch na 4,1800. Dziś o 13.00 decyzja Banku Czech w sprawie stóp procentowych.

Wczorajsza sesja przebiegała względnie spokojnie. Wahania kursów były w dużej mierze odzwierciedleniem zmian na rynku międzynarodowym. EURPLN oscylował w wąskim przedziale 4,1350-4,1550, zaś USDPLN wrósł w okolice maksimów z drugiej połowy miesiąca. Nie mieliśmy żadnych informacji, które mogłyby zachęcić do większego zaangażowania w handel. Uwaga rynku ponownie skupiła się na informacjach płynących z zadłużonych państw strefy euro.

W dzień po masowych demonstracjach w Hiszpanii, fala protestów przeciwko planom oszczędności i podwyżek podatków przetoczyła się przez Grecję. Zorganizowany został 24-godzinny strajk generalnego. W samej Hiszpanii, po fiasku negocjacji w sprawie rozszerzenia autonomii, prezydent Katalonii A. Mas zdecydował się rozpisać przedterminowe wybory do parlamentu. Mieszkańcy regionu pójdą do urn 25 listopada, miesiąc po wyborach w Galicji i Kraju Basków.

Z opublikowanego wczoraj comiesięcznego raportu banku centralnego na temat stanu gospodarki wynika, że w związku z dużą presją finansową, w III kw. 2012 r. PKB Hiszpanii zanotuje znaczący spadek. Jeśli potwierdzą się te przypuszczenia, będzie to czwarty kolejny kwartał ujemnego wzrostu gospodarczego w tym kraju. W okresie kwiecień-czerwiec br. PKB Hiszpanii spadł o 0,4 proc. (kw/kw) i 1,3 proc. (r/r). Publikacja wstępnych danych za III kw. zaplanowana jest na 30 października.

Przedstawiciele Niemiec, Holandii i Finlandii we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że środki na rekapitalizację banków powinny pochodzić w pierwszej kolejności ze środków prywatnych inwestorów, następnie z budżetu danego kraju, a dopiero w ostateczności z pieniędzy zgromadzonych w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (ESM). Takie stanowisko może pogrzebać nadzieje Hiszpanii, że 100 mld euro funduszy na ratowanie tamtejszych banków będzie pochodzić z ESM (zmniejszyłoby to koszty finansowania operacji). W piątek opublikowane zostaną wyniki testów sektora finansowego, które mają pokazać, ile ostatecznie pieniędzy potrzebują hiszpańskie banki.

Wreszcie, premier Hiszpanii M. Rajoy stwierdził wczoraj, że z całą pewnością zwróci się o pomoc do Europejskiego Banku Centralnego, ale dopiero w sytuacji, gdy koszty długu na rynku będą przez dłuższy czas utrzymywały się na wysokim poziomie. Taka wypowiedź może oznaczać, że Rajoy będzie rzeczywiście grał na czas i zwlekał ze złożeniem wniosku do EBC tak długo, jak to tylko możliwe. Tymczasem rynki oczekują, że Hiszpania zwróci się o pomoc najpóźniej w październiku. Spekulowało się nawet, że może to uczynić w tym tygodniu.

Cała seria negatywnych informacji i wydarzeń, które napłynęły z Hiszpanii wywołała ogólne pogorszenie sytuacji na rynkach finansowych. Mocno spadały wczoraj giełdy, wyprzedawano obligacje peryferyjnych państw strefy euro, wyraźnie traciły również surowce. Drugi dzień z rzędu mocno deprecjonował węgierski forint. Zyskiwał dolar i papiery skarbowe Niemiec, USA czy Wielkiej Brytanii. Biorą pod uwagę ogólny poziom nastrojów na rynkach złoty zachowywał się stabilnie. Być może zmieni się to dziś, po decyzji Banku Centralnego Czech, który podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekuje się, że oprocentowanie u naszych południowych sąsiadów spadnie o 25 pkt. bazowych do 0,25 proc. Silniejsza reakcja na złotym może mieć miejsce tylko w przypadku braku obniżki. Dziś również rząd M. Rajoya ma przyjąć projekt budżetu na 2013 r. Jego szczegóły wraz z pakietem reform gospodarczych, które mają poprawić sytuację finansową Hiszpanii zostaną przedstawione w piątek.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).