Odczyty PKB potwierdzą dekoniunkturę

Odczyty PKB potwierdzą dekoniunkturę
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-27 (10:34)

Od wczorajszego popołudnia rośnie eurodolar. Obecnie dochodzi on już do poziomu 1,29. Na wykresie dziennym kurs znajduje się nieco poniżej 23,60 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu wzrostowego zapoczątkowanego na przełomie lipca i sierpnia. Ważnym wsparciem nadal pozostaje 200-dniowa średnia krocząca (1,2825).

USA: Kolejne dane z rynku nieruchomości

Po wczorajszym odczycie liczby sprzedanych nowych domów dziś czas na indeks podpisanych umów kupna domów. Zakładana przez rynek dynamika 0,0 proc. (m/m) jest bardzo prawdopodobna. Indeks kontynuuje tendencję wzrostową od czerwca 2010 r. i wydaje się, że trend zostanie utrzymany. Pozytywnym czynnikiem, który pomaga w odrodzeniu się rynku nieruchomości jest historycznie niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Niższy koszt pieniądza i obietnica utrzymywania przez Fed niskich stóp procentowych do połowy 2015 r. zachęcają Amerykanów do zakupów. Wrześniowy odczyt sprzedaży detalicznej pokazał, że konsumenci nie tracą ochoty na zakupy. Wzrost optymizmu jest również odzwierciedlony przez indeks nastrojów konsumentów Conference Board. Wszystkie te czynniki przemawiają na korzyść dalszej poprawy na rynku nieruchomości. Pamiętać należy, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat korelacja pomiędzy indeksem podpisanych umów a sprzedażą domów na rynku wtórnym wynosi 0,95. Analiza regresji wskazuje, że ukształtowanie się indeksu zgodnie z konsensusem oznaczałoby, że październikowy odczyt liczby sprzedanych domów mógłby zbliżyć się do granicy 5 mln.

Wcześniej opublikowane zostaną dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Składowa indeksu ISM odpowiadająca za nowe zamówienia spadła do 50,4 pkt., czyli o -1,5 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Również składowa nowych zamówień w indeksie Chicago NAI przyczyniła się do jego spadku o -0,01 pkt. (w poprzednim miesiącu jej kontrybucja do wzrostu wyniosła 0,02 pkt.) Mimo tego rynek spodziewa się, że zamówienia spadną mocniej, bo o aż -4,5 proc. (m/m) i oczekiwania te bazują głównie na efekcie bazy – w zeszłym miesiącu o 13 proc. wzrosły zamówienia branży motoryzacyjnej, a o ponad 50 proc. dla branży lotniczej.

Finalne dane o PKB w USA i Wielkiej Brytanii

Dzisiejsze odczyty nie powinny zaskoczyć. Od dawna wiadomo, że gospodarki zarówno Wielkiej Brytanii jak i Stanów Zjednoczonych łapią zadyszkę. Trzeci, finalny odczyt PKB nie przyniesie zmian – zannualizowane tempo wzrostu w drugim kwartale wyniosło 1,7 proc., a PCE core spadnie do -1,8 proc. (kw/kw). W Wielkiej Brytanii PKB zmieni się o -0,5 proc. (r/r).

Włochy: Emisja obligacji

Włoskie Ministerstwo Finansów o 11:00 wyemituje 5 i 10-letnie obligacje o łącznej wartości 4,5-7 mld euro. Dzisiejsza aukcja może wpłynąć na kurs EUR/USD. Na przestrzeni ostatniego roku występuje istotnie statystyczna zależność pomiędzy spreadem i kursem. Wzrost spreadu pomiędzy 10-letnimi obligacjami Włoch i Niemiec o 10 pb. występował równolegle ze spadkiem kursu EUR/USD o 40 pipsów. Wczorajsza aukcja 6-miesięcznych bonów skarbowych zakończyła się sukcesem (rentowność wyniosła 1,5 proc.), jednak nie należy zakładać, że awersja do ryzyka inwestorów jest na takim samym poziomie w przypadku papierów o dłuższym terminie zapadalności. Na negatywne nastawienie wobec obligacji skarbowych wskazują stawki CDS, które są na poziomie najwyższym od początku września (371 pb.).

Złoty stabilny

Kurs EUR/PLN znajduje się obecnie na 4,14. Wczoraj złotemu udało się skutecznie obronić poziomu 4,1550. W stosunku do dolara w ciągu dnia złoty osłabił się powyżej 3,23, natomiast teraz kurs USD/PLN wynosi 3,21. Mimo tego że forint w stosunku do euro stracił 0,8 proc. złoty (który często znajduje się w tym samym koszyku co węgierska waluta) zdołał zyskać 0,1 proc. Wczoraj Ministerstwo Finansów przekazało na posiedzenie rządu projekt budżetu na 2013 r., który zakłada deficyt równy 35,5 mld zł. Brak dziś jakichkolwiek odczytów makroekonomicznych, dlatego na rodzimą walutę wpłynąć mogą jedynie nastroje globalne.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.