W oczekiwaniu na informacje z Hiszpanii

W oczekiwaniu na informacje z Hiszpanii
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-09-27 (10:26)

Eurodolar pod 1,29: Czwartkowa sesja na rynku eurodolara, a także zapewne jutrzejsza przebiegać będą w atmosferze oczekiwania na informacje z Hiszpanii. W dniu dzisiejszym ma bowiem zostać przyjęty projekt budżetu na rok 2013, którego szczegóły mają zostać zaprezentowane w piątek.

Wtedy też znane będą opracowane przez rząd w Madrycie, przy współpracy z Komisją Europejską nowe reformy strukturalne w tym kraju. W ostatnim czasie wieści z Półwyspu Iberyjskiego stały się ważnym elementem dla kształtowania nastroju rynków finansowych, zwłaszcza w kontekście rentowności obligacji. Wysokie koszty finansowania się wzbudzają obawy inwestorów, którzy zdają sobie sprawę, że mogą one prowadzić do zwrócenia się Hiszpanii o międzynarodową pomoc finansową. Rząd w Madrycie jak na razie stara się tego uniknąć, bowiem takie rozwiązanie wiąże się z wprowadzeniem kolejnych oszczędności. Tego zaś mogłaby nie wytrzymać hiszpańska „ulica”, na której ponownie rozgorzałyby protesty, utrudniając tym samym kontynuację reform. W tym wszystkim widać także wątek polityczny. Premier Rayoj w obietnicach wyborczych złożył zapewnienie, że podczas jego rządów Hiszpania nie wystąpi o pomoc zewnętrzną. Gdyby zatem to uczynił straciłby poparcie sporej części elektoratu. Nie można także zapominać, że jutro znany będzie także wynik drugiego audytu banków w Hiszpanii, który pokaże czy uzgodnione w czerwcu 100 mld EUR pomocy wystarczy. Przy tym wszystkim notowania eurodolara zachowują się dość spokojnie. Wczoraj w czasie sesji amerykańskiej wspólna waluta zyskiwała na wartości i dziś przed otwarciem rynków na Starym Kontynencie kurs głównej pary oscyluje nieco poniżej oporu na 1,29. Na przebicie wyżej pozwoliłyby pozytywne impulsy z Madrytu.

Złoty nadal w ruchu bocznym

Środowe popołudnie na krajowym rynku walutowym przebiegało dość spokojnie. Ustabilizowanie się nastrojów na szerokim rynku oraz próby odbicia na eurodolarze spowodowały zatrzymanie przeceny rodzimej waluty. Notowaniom ciężko było jednak powrócić na niższe poziomy. W przypadku pary USD/PLN granicę do przełamania wyznaczała wartość 3,2250. Dla EUR/PLN był to poziom 4,15. W efekcie w czasie nocnego handlu można było obserwować wąską konsolidację notowań. Dziś wczesnym rankiem niedźwiedzie doprowadziły jednak spadku cen zagranicznych walut. Pomocne w tym okazało się między innymi podejście eurodolara pod opór na 1,29. Zachowanie par złotowych w dalszym ciągu uzależnione będzie od kształtowania się sytuacji na głównej pary, a także od informacji napływających z szerokiego rynku, a przede wszystkim z Hiszpanii.

Garść danych zza oceanu

Czwartkowe kalendarium makroekonomiczne zawiera kilka istotnych danych z gospodarki USA. Otwiera go o godzinie 14:30 końcowy odczyt dynamiki PKB za II kwartał. Według szacunków tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej ma wynieść 1,7%, co jest wynikiem o 0,3% słabszym niż w analogicznym okresie rok temu. O tej samej godzinie znana będzie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Eksperci oczekują, że w zeszłym tygodniu liczba nowych osób bez pracy, którzy po raz pierwszy zgłosili się po wsparcie wyniesie 378 tys. i będzie o 4 tys. niższa niż w poprzednim okresie. Ostatnim odczytem o godzinie 14:30 będzie wstępna dynamika zamówień na dobra trwałego użytku w sierpniu. Analitycy spodziewają się spadku na poziomie 4,5% m/m, po tym jak w lipcu odnotowano wzrost w wysokości 4,1%. Ostatni odczyt o godzinie 16:00 będzie dotyczył indeksu podpisanych umów kupna domów. Specjaliści oczekują spadku na poziomie 0,1% m/m. W lipcu zanotowano zaś wzrost w wysokości 2,4% m/m.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.